مقابله با واردات قاچاقی گوشی به اسم مسافری

مقابله با واردات قاچاقی گوشی به اسم مسافری

در صورتیكه واردات كالای قاچاق به اسم گوشی مسافری تا مدتی پیش هم ادامه داشت، حالا با الزام گذشت حداقل 20 روز از زمان فعال سازی سیمكارت برای رجیستری گوشی مسافری و ممنوع شدن ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری، انتظار می رود واردات غیررسمی این كالا اختتام یابد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور از همان زمان که بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد، با چالش هایی همراه بود. در نخستین تجربه این طرح که برمبنای IMEI گوشیها بود، این کد قابل جعل بود و بنا بر این در تازه ترین اجرای رجیستری، تلاش شد با ترکیب دو شناسه گوشی و سیمکارت به صورت همزمان، از شکست باردیگر این طرح جلوگیری شود.
از جانب دیگر، با اجرای رجیستری برای تمامی برندهای گوشی، افرادی که منافعشان بوسیله قاچاق تامین می شد، دست به کارهای مختلفی برای دور زدن این طرح زدند. یکی از این راه ها، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ برای اینکه افرادی که به این شیوه گوشیهای خودرا وارد می کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف شده و از معافیت های گمرکی نیز بهره می بردند. این مساله موجب شد مسئولان روش دریافت مستقیم کد فعال سازی گوشی مسافری بعد از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرک جایگزین شود که با اتصال گمرک به سامانه همتا امکان پذیر شد.
روش دیگری که واردکنندگان غیررسمی و قاچاق چیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق انتخاب کردند، استفاده از اطلاعات مسافران واقعی بود که بااینکه خودشان مبادرت به واردات گوشی نکرده اند، اما برخی با گرفتن اطلاعات از آنها، مبادرت به واردات گوشی به اسمشان کردند. بااینکه با تصمیم به افزایش تعرفه گمرکی و حذف معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری، واردات غیررسمی گوشی تا حد زیادی کم شد، اما این روش تا مدتی پیش هم ادامه داشت.
مدتی پیش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نمود از آنجائیکه برخی افراد سودجو با سوءاستفاده از اطلاعات هویتی مسافرانی که به خارج از کشور سفر کرده و به کشور بازگشته اند، به نام آنها سیمکارت خریداری نموده و از آن برای رجیستری گوشی تلفن همراه قاچاق استفاده می کردند، کمیته راهبری طرح رجیستری، سپری شدن حداقل ۲۰ روز از زمان فعال سازی سیمکارت را برای رجیستری گوشی مسافری الزامی کرد.
همین طور اخیرا گمرک ایران اعلام نمود هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و پس از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می شود و اظهار و ثبت تلفن همراه مسافر از مهر ماه سال جاری بعد از احراز هویت و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور صورت خواهد گرفت.
در شرایطی که کارشناسان معتقدند اگر تشریفات گمرکی کالای همراه مسافر و سپس ترخیص آن از اماکن گمرکی منطبق بر قانون انجام می شد امکان سوءاستفاده برای متخلفان فراهم نبود، با الزام گذشت حداقل ۲۰ روز از زمان فعال سازی سیمکارت برای رجیستری گوشی مسافری و ممنوع شدن ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری، انتظار می رود واردات کالای قاچاق به اسم گوشی مسافری اختتام یابد.



1399/06/24
23:21:30
5.0 / 5
1356
تگهای خبر: كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website