توسط ۲ محقق ایرانی؛

چاپ سه بعدی بافت های نرم دارای عروق با جوهر زیستی امكان پذیر شد

چاپ سه بعدی بافت های نرم دارای عروق با جوهر زیستی امكان پذیر شد

تعدادی از پژوهشگران با همکاری دو پژوهشگر ایرانی نوعی جوهر زیستی با قابلیت زیست سازگاری و ارتجاعی بالا برای چاپ سه بعدی بافت های نرم دارای عروق آزمایش و بررسی نموده اند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، چاپ زیستی بعنوان یک روش پیشرفته برای ساختن بافت های پیچیده سه بعدی به کار گرفته شده است.
با وجود پتانسیل قابل توجه چاپ زیستی سه بعدی، اشکالات مختلفی در جوهرهای زیستی فعلی و روش های چاپی وجود دارد که توانایی چاپ بافت های الاستیک و کاملاً واسکولاریزه (دارای عروق) را محدود می کند.
به طور خاص، تولید ساختار پیچیده شبه بیولوژیکی که به صورت کامل مبتنی بر چاپ زیستی سه بعدی باشد، هنوز هم چالش برانگیز است. دلیل اصلی این امر هم فقدان جوهرهای زیستی مناسب با قابلیت های بالای چاپ پذیری، سازگاری زیستی و خواص مکانیکی مناسب می باشد.
برای مرتفع ساختن این کمبودها، تعدادی از پژوهشگران با همکاری نسیم عنابی و احسان شیرازی ثانی از دانشگاه کالیفرنیا از تروپوالاستین انسانی نوترکیب بعنوان جوهر زیستی با قابلیت زیست سازگاری و ارتجاعی بالا برای چاپ سه بعدی بافت های نرم پیچیده استفاده کردند.
تروپوالاستین یک پروتئین است که از راه اتصال عرضی، الاستین را در ماتریکس خارج سلولی تشکیل می دهد.
در این پژوهش، ساختارهای قلبی دارای عروق با کمک چاپ زیستی تولید و عملکرد آنها در شرایط آزمایشگاهی و درون موجود زنده ارزیابی شد. در ساختارهای چاپ شده، عملکرد مانع اندوتلیوم و تپش خودکار سلول های عضلانی قلب مشاهده شد که از قابلیت های مهم بافت قلب در بدن هستند.
علاوه بر آن، ساختار چاپی حداقل واکنش های التهابی را همراه داشت و بعد از ایمپلنت زیر جلدی در بدن موش ها به صورت کارآمد داخل بدن تجزیه شد.
روی هم رفته، این نتایج پتانسیل جوهر زیستی الاستیکی را برای چاپ سه بعدی بافت های کارآمد قلب نشان می دهد، که در نهایت میتوان از آن برای جایگزینی بافت قلب استفاده نمود.


منبع:

1399/12/23
12:00:29
0.0 / 5
762
تگهای خبر: كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website