ناسا برای پرواز زنبورهای فضایی آماده می شود

ناسا برای پرواز زنبورهای فضایی آماده می شود

به گزارش لینک وبسایت فضانوردان ناسا در ایستگاه بین المللی فضایی سرگرم آماده کردن ربات های جدید پرنده ای به نام «زنبورهای فضایی» (Astrobee) هستند تا با استفاده از آنها بتوانند آزمایش های علمی را در این ایستگاه در حال چرخش ارتقا دهند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این ربات های مکعبی شکل، در شرایط میکروجاذبه مدار شناور می شوند و برای حرکت از جت های هوای فشرده استفاده می نمایند. این ربات های پرنده که «زنبورهای فضایی» «Astrobees » نامیده می شوند توسط خدمه ایستگاه بین المللی فضایی و یا کارشناسان روی زمین برای انجام تحقیقات علمی اداره می گردند.
این فناوری می تواند برای اکتشافات آتی در اعماق فضا مهم باشد.
«خوزه بنویدس»، مدیر پروژه در مرکز تحقیقات «ایمز» ناسا در کالیفرنیا، اظهار داشت: در آینده این ربات ها می توانند به فضانوردان برای نظارت بر سیستم های ایستگاه فضایی کمک کنند.
وی اضافه کرد: در حال برنامه ریزی هستیم تا این ربات ها وظایف معمول و خسته کننده را انجام دهند، چونکه وقت خدمه یکی از با ارزش ترین منابع در این ایستگاه در حال چرخش است.
سه ربات پرنده Astrobees به نامهای «کویین»، «هانی» و «بامبلی» در سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی پرتاب شدند تا جایگزین ربات های مشابه «کره» ( SPHERES) شوند که بیشتر از ۱۰ سال در اطراف بخش آمریکایی این ایستگاه پرواز می کردند.
ربات های SPHERES عموما به علم اختصاص یافته بودند، در حالیکه ناسا برای ربات های Astrobees، برنامه های بزرگتری دارد.
بنویدس اظهار داشت: بعنوان مثال، ناسا و شرکت تجهیزات صوتی «بوز»( Bose) در حال تولید میکروفن های تخصصی هستند که می توانند صدای ماشین آلات را ضبط کنند.
زنبورهای فضایی رفته رفته می توانند خدمه ایستگاه بین المللی فضایی را از هرگونه تغییر ناگهانی در الگوی سر و صدا که می تواند نشانه بروز مشکلی در سیستم های پشتیبانی از حیات این ایستگاه در حال چرخش باشد، آگاه کنند. این ربات ها همینطور می توانند حامل حسگرهایی باشد که سطوح بالای دی اکسید کربن را که می تواند یک وضعیت اضطراری مرگبار ایجاد نماید، تشخیص دهند.
تاکنون ناسا دو ربات از سه ربات «کویین»، «هانی» و «بامبلی» را راه اندازی کرده است. Astrobees به بلندگو، دوربین، تصویربرداری لیزر یا LIDAR، چراغ های سیگنال، صفحه کنترل لمسی LED و یک بازوی اتصال مجهز هستند. این ربات ها می توانند برای پر کردن باتری خود به یک ایستگاه شارژ پرواز کنند. آنها حامل یک اشاره گر لیزری هم هستند.
براساس گزارش های ناسا در مورد ایستگاه بین المللی فضایی، فضانوردان این ایستگاه فضایی درست پیش از آخر سال میلادی ۲۰۲۰، مراحل آزمایش Astrobee را در زمینه به دام انداختن زباله های فضایی بررسی کردند.
Abhishek Cauligi، مهندس هوا فضا و دستیار تحقیق در آزمایشگاه سیستم های خودمختار استنفورد اظهار داشت: ربات های Astrobees در این آزمایش یک ماده چسبناک را هم آزمایش خواهند کرد تا با تقلید از پای مارمولک، بتوانند خویش را به سطوح مختلف متصل کنند. در نهایت، می توان از چنین چسبی برای به دام انداختن زباله هایی فضایی در مدار زمین بهره برد.
«بن لام»، بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت هوش مصنوعی Hypergiant مستقر در آستین در تگزاس، اظهار داشت: چنین ربات هایی برای انجام مأموریت های برنامه ریزی شده به ماه و مریخ و بخصوص برای زیستگاه های عملیاتی در فضا ضروری هستند. ربات های پرنده در چنین مأموریت هایی می توانند وظایف زیادی را به عهده گرفته و بازدهی کارها را به میزان قابل توجهی بالا برند.


1399/10/28
17:24:45
0.0 / 5
504
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Link website