سقوط آزاد قیمت موبایل در بازار

سقوط آزاد قیمت موبایل در بازار

هفته پیش چند مبحث سبب شد که قیمت موبایل در یک سقوط آزاد چندین میلیون تومان نوسان داشته باشد. مهم ترین دلیل آن خبر تخصیص ارز توسط بانک مرکزی به واردکنندگان موبایل بود که سبب شد به محض انتشار در همان دو سه روز اول قیمت گوشی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.یک بار دیگر هم با شروع تعطیلات قرنطینه قیمت ها بالا رفت و سپس بار دیگر با کاهش تقاضا در همین دوران قیمت را باردیگر شکست. کاهش نرخ ارز و انتخابات آمریکا هم به همین منوال در روند نزولی قیمت این کالا موثر بودند. حالا این ضربه آخر هم از سمت بانک مرکزی بازاری ها را برای فروش محصولاتشان به حول و ولا انداخته است. چرا؟ چون گوشیهایی که با ارز تخصیص یافته شده خریداری شود، ارزان تر خواهند بود و احیانا تنوع را این هفته در بازار بالاتر خواهند برد و در نتیجه این که قیمت گوشی کاهش پیدا خواهد نمود. برخی از این کالاهایی که حالا در ویترین مغازه ها به فروش گذاشته شده اند با ارز ۳۰ هزار تومانی خریداری شده اند و وقتی جنس جدید برسد روی دست فروشنده باد می کنند. بنابراین بازاری ها سرعت گرفته اند تا گوشیهای قدیمی ویترین خویش را بفروشند.
دیوار، فروشگاه جایگزین دوران قرنطینه
حالا در دیوار چه خبر است؟ بازار لوازم الکترونیکی در این پلتفرم، بزرگ ترین بازار پس از خودرو و مسکن بشمار می رود. در دیوار هم همین وضعیت برای موبایل قابل پیشبینی بود. تعداد آگهی های گوشی موبایل از آذر ماه افزایش یافته و بیشتر شده است. دیوار معیار خوبی برای تعیین قیمت گوشی بشمار می رود چون که در دو هفته تعطیلی مغازه ها، خیلی از آنها فعالیت خویش را در این پلت فرم ادامه دادند. بر مبنای آن باید اظهار داشت که در دیوار هم قیمت ها با همین منوال تغییر کرده و روند نزولی در آن دیده شده است. البته بعضی از آگهی‎ها قدیمی تر هستند اما در این مقایسه ما فقط آگهی های جدید را با نرخ گوشی در اول ماه مقایسه کرده ایم که نشان داده است نرخ موبایل همچنان رو به سقوط در حرکت است.
کاهش قیمت محسوس در گروه سامسونگ
سامسونگ A31 از ۷ میلیون و ۲۵ هزار تومان که اول آذر در بازار فروخته می شد امروز به شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در دیوار رسیده است. سامسونگ A21S را اوایل آذر در این پلت فرم نمی توانستیم ارزان تر از شش میلیون و ۱۵۰ هزار تومان پیدا نماییم اما اگر امروز در دیوار با همین عنوان و مدل گوشی جست وجو نماییم می بینیم که گوشیهای نو این مدل که در دو روز گذشته آگهی شده اند به پنج میلیون و ۵۸۰ هزار و بعد پنج میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسیده است.

حالا اگر دامنه جست وجو را بیشتر نماییم و مثلا وارد گوشیهای گران تر این برند شویم می توانیم گلکسی نوت ۲۰ الترا را در دیوار پیدا نماییم. هفته اول آذر این گوشی ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشته است. حالا چه خبر؟ قیمت این گوشی در دیوار فروشگاه ها تا ۳۲ میلیون تومان هم رسیده است. ولی افرادی که تک فروشی می کنند همین گوشی را کمتر از ۳۰ میلیون تومان هم حاضرند به فروش برسانند. مثلا یک فروشنده در خیابان استاد معین که بخشی از مشتریانش را از دیوار پیدا می کند با این افت قیمت، همین مدل گوشی را در دیوار به قیمت ۲۹ میلیون تومان آگهی کرده است که ۱۲۸ گیگ حافظه و هشت گیگ رم دارد و دوربین آن هم از نوع ۱۰۸ مگاپیکسلی است. سقوط قیمت به آیفون هم رسید
مهم ترین اتفاق یک ماه گذشته، سقوط قیمت آیفون است. اگر اول آذرماه یک آیفون ۱۱ پرو مکس خریده باشید احیانا برای آن ۴۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پول داده اید، ولی اکنون فروشنده هایی که در همین چند روز به دیوار آمده اند، مدل ۲۵۶ گیگابایتی آنرا با ۳۹ میلیون برای فروش آگهی کرده اند. آن مدل هایی هم که اول آذر ۳۹ میلیون تومان بود حالا در همین هفته در دیوار ۱۰ میلیون تومان ارزان تر برای فروش آگهی شده است. البته بخشی از این روند کاهش قیمت هم ربطی به بازار ایران ندارد و صرفاً به این برمی گردد که چند ماه از زمان رونمایی آیفون جدید گذشته و دیگر وقت ارزان شدن این مدل فرا رسیده است. سیر نزولی در قیمت هواوی
اجازه دهید به رقیب دیگر این دو بازار، یعنی هواوی هم سری بزنیم. P30 Pro نسخه ۲۵۶ گیگابایت یکی از گوشیهای گران قیمت این شرکت چینی در این زمان بود. اوایل آذرماه باید برای خرید آن بین ۲۰ تا ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کنار می گذاشتید. ولی اکنون چه خبر است؟ هفته پیش قیمت این گوشی در دیوار در میان محصولات دست دوم آن ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان آگهی شده بود.

مدل دست اول این گوشی تا یازدهم آذر به ۱۶ میلیون تومان رسیده است. البته در ایام اخیر برعکس گوشیهای دیگر، این مدل افزایش قیمت داشته که معلوم نیست دلیل آن چه بوده است. این مدل امروز پرچمدار هواوی در بازار بوده اما در میان مدلهای میان رده این برند Y9 هم کیفیت و فروش خوبی در این بازار دارد. مثلا Y9s مدل ۱۲۸ گیگابایتی همین اوایل آذر در این بازار هفت میلیون تومان بود اما تا بیستم آذر به شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. نوسان در محصولات شیائومی
شیائومی هم در ایران به تازگی با بازاریابی خوب توانسته جای پایش را باز کند. در این زمان افت قیمت محصولات شیائومی به اندازه سامسونگ و آیفون پررنگ نبوده اما با این وجود قابل چشم پوشی هم نیست. اوایل آذرماه مدل Redmi Note 9s از این برند هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت داشت اما در هفته سوم ۱۰۰ هزار تومان ارزان تر شده است. یا Xiaomi Mi Note ۱۲۸ گیگابایتی را پنجم آذر باید با ۱۷ میلیون تومان می خریدید ولی اکنون به ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. آیا هم اکنون زمان مناسبی برای خرید گوشی است؟
پاسخ این سوال مثبت است. الان با عنایت به افت قیمت ها زمان مناسبی برای افرادی است که احتیاج به گوشی هوشمند دارند. امکان دارد در آینده قیمت پایین تر هم بیاید ولی اگر قصد خرید آنرا دارید هم اکنون زمان مناسبی است. ضمن این که با عنایت به افت قیمت ها تعداد زیادی از افراد هم گوشی اضافی خویش را برای فروش گذاشته اند که آنها را به مراتب ارزان تر از قیمت نوی گوشی در بازار بخرید.

2121


منبع:

1399/10/06
22:43:06
5.0 / 5
714
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Link website