دستاورد محققان دانشگاه امیركبیر ؛

یك روش نوین برای مدیریت مخازن و تعیین محل حفر چاهها

یك روش نوین برای مدیریت مخازن و تعیین محل حفر چاهها

به گزارش لینک وبسایت محققان کشور موفق به عرضه یک روش نوین جهت بررسی پیوستگی در مخازن نفتی شدند و این اقدام منجر به شناسایی بهتر ساختار مخازن هیدروکربوربنی، مدیریت مخازن و تعیین محل حفر چاهها می شود.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مرتضی آسمانی دانش آموخته دکتری مهندسی اکتشاف نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح « استفاده از خصوصیت های ساختاری مولکولهای آسفالتین در بررسی پیوستگی مخازن نفتی» اظهار داشت: هدف این پروژه استفاده از خصوصیت های ساختاری آسفالتین ها برای مطالعات پیوستگی در مخازن هیدروکربنی است. وی ضمن اشاره به نتیجه این پروژه اظهار داشت: نتایج این تحقیق نشان داده است ساختارهای مولکولی آسفالتین نفت موجود در زونهای مختلف یک مخزن دارای تفاوتهای بسیار ظریفی هستند که با بررسی این تفاوتها میتواند میزان پیوستگی یک مخزن را بررسی نموده و زونهای مخزنی را مورد شناسایی قرار داد. محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در مخازن غیر پیوسته، سیالات هیدروکربنی به سادگی نمی توانند در گستره مخزن جابه جا شوند و امکان دارد در هر زونی سیال مخزن دارای ترکیب ژئوشیمیایی متفاوتی داشته باشند ازاین رو بهره برداری از سیالات این نوع مخازن و یا اجرای برنامه ازدیاد برداشت با تزریق گاز و آب در این نوع از مخازن با مشکلات جدی مواجه می باشد. آسمانی تصریح کرد: در این نوع مخازن به دلیل وجود سد و موانع لیتولوژیکی و یا گسلی، محدوده تأثیر و زهکشی چاه های بهره برداری کاهش یافته و در هنگام تزریق آب و یا گاز به چنین مخازنی، سیالات تزریقی امکان دارد بخش هایی از مخزن را تحت تأثیر قرار ندهند و یا تأثیر آن بسیار اندک باشد. وی با اشاره به اینکه در اغلب پروژه های ازدیاد برداشت، با مطالعات ژئوشیمیایی میتوان در زمان کوتاه تر و با هزینه کمتر و با دقت بیشتر نسبت به سایر روشهای موجود، محدوده های تأثیر چاههای تزریقی، ردیابی سیالات تزریقی به مخزن و میزان یکپارچگی مخزن را مورد بررسی قرار داد اظهار داشت: جهت مشخص کردن نحوه ارتباط سیال هیدروکربنی در بخش های مختلف مخزنی به جهت عمودی و افقی و هم چنین در میان چاههای موجود در میدان میتوان از نتایج مطالعات این پژوهش که بر مبنای مطالعات ساختاری آسفالتین است استفاده نمود. در ادامه دکتر احمد رضا ربانی استاد دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سرپرست تیم تحقیقاتی این پژوهش هم ضمن اشاره به فرایند اجرای این پروژه اظهار داشت: در این پروژه از ترکیبات آسفالتین موجود در نفت برخی از مخازن نفتی ایران، بعنوان ذرات پرارزش برای بدست آوردن آثار انگشت (فینگر پرینت) نفت خام استفاده شد. ربانی اضافه کرد: ساختارهای مولکولی آسفالتین در بخشهای مختلف مخازن مورد مطالعه با روش طیف سنجی مادون قرمز مورد بررسی قرار گرفت و از تفاوتهای ساختاری آنها با استفاده از تلفیق روشهای ژئوشیمیایی و آماری جهت گروه بندی نفت و شناسایی میزان پیوستگی و زونهای موجود در مخازن استفاده شد. وی اظهار داشت: نتایج این مطالعه میتواند در مطالعات ازدیاد برداشت از مخازن نفتی، مدیریت مخازن و تعیین محل حفر چاهها در مخازن کمک شایانی کند.
وی ادامه داد: این رساله در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب صنعتی شده و تابحال ۶ مقاله ISI هم از این پروژه نگارش شده است. سه مقاله در مجلات Q۱ و یک مقاله در مجلات Q۲ چاپ شده و ۲ مقاله هم در مجلات Q۱ در حال داوری است.

1399/09/24
13:43:14
5.0 / 5
654
تگهای خبر: هك , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website