محققان ام.آی.تی محقق كردند

محاسبه احتمال مبتلا شدن به كووید-19 در صورت حضور یك فرد مبتلا در اتاق

محاسبه احتمال مبتلا شدن به كووید-19 در صورت حضور یك فرد مبتلا در اتاق

محققان از ساخت ˮدستگاهی تعاملیˮ اطلاع داده اند كه به كاربر اجازه می دهد خطر مبتلا شدن به كووید-۱۹ را در صورت حضور در اتاقی كه یك فرد دیگر مبتلا در ان حضور دارد محاسبه كند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مقامات بهداشت عمومی به صورت دائم در طول همه گیری به ما یادآوری می کنند که فضای های باز به نسبت فضاهای سربسته ایمن تر هستند و خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا در گروه های کوچک تر مردم کمتر از گروه های بزرگ است. اما حالا دستگاه جدید آنلاینی می تواند مشخص نماید اگر کسی در خانه، مدرسه و یا محل کار شما بیمار است چقدر احتمال دارد شما هم مبتلا شوید.
محققان موسسه فناوری ماساچوست معادله ریاضی پیچیده خود جهت بررسی خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا در صورت آلوده بودن یک نفر در اتاق به کووید-۱۹ را به ابزاری کاربردی تبدیل کردند.
هرکسی می تواند با استفاده از این ابزار بفهمد چه مدت زمان ماندن در اتاقی که فردی آلوده در آن قرار دارد(بسته به اندازه اتاق) ایمن است و همینطور می توان برپایه تعداد افراد حاضر در یک محل از یک نفر تا ۱۰۰ نفر که یکی از آنها آلوده به ویروس باشد، میزان خطر مبتلا شدن را بررسی کرد.
به طور مثال در این ابزار می توان اندازه اتاق را مشخص کرد و اینکه آیا این اتاق مجهز به دستگاه تهویه هوا هست یا خیر، افراد حاضر در اتاق از چه نوع ماسکی استقاده می کنند و چقدر در استفاده از ماسک جدی هستند و حتی اینکه آیا این افراد با صدای بلند صحبت می کنند. تمام این موارد قابل لحاظ کردن در این برنامه است و همینطور به کاربران این امکان را می دهد که میزان خطر را هنگامی که در زمان مهمانی و مراسم ها از آشپزخانه به اتاق ناهارخوری و پذیرایی در رفت و آمدند بررسی نمایند.
این ابزار نشان داده است که اندازه یا نوع اتاق آنچنان مهم نیست بلکه افراد حاضر در اتاق و نوع ماسکی که استفاده می نمایند و همینطور استفاده از دستگاه تهویه هوا می تواند میزان خطر را به صورت چشم گیری کم یا زیاد کند.

محاسبه زمان امن مبتلا نشدن
در یک اتاق استاندارد با سقف 8 فوتی(2.5 متر) و دیوارهای حدودا 15 فوتی(4.5متر)، که پنجره ها به خاطر سرمای هوا بسته است 10 جوان در صورتی که ماسک جراحی زده باشند می توانند در امنیت و بدون خطر مبتلا شدن 2 ساعت در این اتاق مانده و صحبت کنند.
اما یک خانواده 10 نفره که شام شب کریسمس را در اتاق ناهارخوری صرف می کنند، ماسک نزده اند و پنجره ها هم به دلیل هوای سرد بسته است و در میانشان افراد سالخورده هم وجود دارد و گاهی هم بحث بالا می گیرد و بلند صحبت می کنند بر اساس این ابزار زمان امن ماندن در این اتاق به 3 دقیقه کاهش میابد.
سازندگان این سایت آنلاین می گویند: این ابزار به کاربران این امکان را می دهد که خطر مبتلا شدن به ویروس را با دقت و ظرافت بیشتری نسبت به راهنمایی های ساده و گاهی مبهم بررسی نمایند و آنرا برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی مورد استفاده قرار دهند.


محاسباتی که برای ساخت این ابزار استفاده شده توسط نویسندگان آن جان بوش و مارتین بازانت در پیش چاپ مجله medRxiv انتشار یافته است.
دانشمندان دانشگاه فناوری ماساچوست MIT از جابجایی قطرات و اینکه چگونه قطرات عفونی امکان دارد در فضای یک اتاق معلق شوند استفاده کردند تا خطرات این مواجهه ها را در یک بازه زمانی مشخص محاسبه کنند. با این وجود، این ابزار هم اکنون فقط قادر به محاسبه خطر حضور یک فرد آلوده در اتاق است و نمی تواند خطر حضور چند مبتلا را بررسی کند.
این برنامه برای دورهمی های کوچک قابل استفاده می باشد اما در مکان های بزرگ تر مانند فروشگاه های مواد غذایی که دهها نفر در آن حضور دارند غیرقابل استفاده می شود. با این وجود مردم می توانند تصور بهتری از تأثیر رعایت پروتکل ها در خانه داشته باشند. به صورت مثال در یک اتاق نشیمن 400 فوت مربع(37 متر مربع) اگر 5 فرد جوان همگی از ماسک N95 استفاده کنند می توانند برای 35 دقیقه بدون خطر حضور داشته باشند. اما اگر فقط نصف این زمان ماسک را زیر چانه شان قرار دهند زمان بی خطر بودن اتاق به 4 دقیقه کاهش پیدا خواهد نمود.
محققان می گویند در حالیکه خصوصیت ها و اندازه ی اتاق و جنبه های کاهش خطر مهم هستند اما رفتار انسان مهمترین تأثیر را دارد. همچون استفاده از ماسک های با کیفیت.
محققان در مطالعات خود دو گروه را مورد بررسی قرار دادند و بررسی گسترده ای بر روی نقش شان در شیوع بیماری انجام داده اند: مدارس و مراکز مراقبت از افراد ناتوان.
محققان دریافتند در یک کلاس معمولی ایالات متحده با 19 دانش آموز و یک معلم، که بدون ماسک هستند زمان مورد انتظار برای نخستین انتقال بعد از ورود فرد آلوده به کلاس 2 تا 3 ساعت هنگامی که تهویه کلاس طبیعی باشد خواهد بود و اگر در کلاس از دستگاه تهویه مکانیکی استفاده گردد این زمان به 18 ساعت می رسد.
آنها اضافه می کنند با افزایش تهویه و استفاده صحیح از ماسک، این بازه زمانی می تواند به چندین هفته افزایش یابد و ازاین رو از زمان بهبودی فرد مبتلا به کووید-19 هم فراتر رود.
محققان اخطار دادند فعالیتهای فیزیکی طولانی مدت، صحبت کردن همزمان چندین نفر و یا آواز خواندن به ترتیب می تواند سبب کاهش هرچه بیشتر این بازه ی زمانی امن شود.
با این حال، این خبرهای خوب برای کلاس های درس قابل تعمیم به مراکز مراقبت نیست بلکه نتیجه این بررسی ها زنگ خطری برای مراکز مراقبت طولانی مدت است.
آنها می گویند که سه سالمند هر یک با 80 فوت مربع(7متر مربع) فضا در یک اتاق با پنجره های باز در صورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی 2 متر(6 فوت) فقط به مدت سه دقیقه ایمن هستند. طبق یک بررسی، در صورت آلودگی یک نفر، حداکثر زمانی که می توان در این فضا بدون خطر مبتلا شدن ماند فقط 17 دقیقه است.
محققان می گویند این مثال بینشی در مورد شیوع ویرانگر بیماری همه گیر کویید-19 در افراد مسن به ما می دهد. علاوه بر این بر ضرورت به حداقل رساندن فضای های سربسته ی مشترک، تهویه هوای مناسب و خروج یک طرفه هوا به سمت خارج و زدن ماسک تاکید می کند.
منبع:

1399/09/11
23:12:43
5.0 / 5
477
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website