گزارش لینك وبسایت؛

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت

به گزارش لینك وبسایت جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بامداد امروز در دستور كار نمایندگان مجلس قرار گرفت و نمایندگان با اكثریت آراء به علیرضا رزم حسینی برای تصدی وزارت صمت رأی اعتماد دادند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بامداد امروز(سه شنبه) در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و موافقین و مخالفین «علیرضا رزم حسینی» به ایراد نطق پرداختند.
در این جلسه، رئیس جمهور به سبب رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد ملی کرونا حضور نداشت و به جای وی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، در صحن علنی مجلس حاضر شد.
کمیسیون صنایع صلاحیت رزم حسینی را تائید کرد
در ابتدای بررسی صلاحیت. زیر پیشنهادی صمت، حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گزارش کمیسیون متبوعش در مورد بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را قرائت کرد.
در این گزارش با اعلان اینکه بعد از بحث و تبادل نظر، اعضای کمیسیون صلاحیت «رزم حسینی» را برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تائید قرار داد، آمده است: «نتایج بررسی تطبیقی برنامه های عرضه شده او برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اسناد بالادستی توسط کمیسیون، حکایت از آن دارد که ۳۸ درصد برنامه های پیشنهادی با احکام فوق الذکر، «منطبق» و ۵۰ درصد از موارد «همسو» است.»
قالیباف: عدم حضور رئیس جمهور در مجلس به سبب رعایت پروتکل های مقابله با کروناست
حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی مجلس طی اخطار قانون اساسی اظهارداشت: طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در صورتیکه رئیس جمهور بیمار باشد یا بیشتر از دو ماه غیبت کند، باید با إذن مقام معظم رهبری مسئولیت خویش را به عهده معاون اول خود بگذارد.
وی بیان کرد: رئیس جمهور از زمان افتتاح مجلس یازدهم تا امروز در ملاء عام حاضر نشده، در صورتیکه قسم خورده است که مسئولیت های خویش را به خوبی اجرا کرده و خدمتگزار مردم باشد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه رئیس جمهور باید در روز رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی در مجلس حضور داشته باشد، اشاره کرد: رئیس جمهور باید امروز در جلسه رأی اعتماد حضور می یافت اما از قانون استنکاف کرد.
وی اضافه کرد: گفته می شود علت عدم حضور رئیس جمهور در مجلس آن است که ستاد ملی مقابله با کرونا به وی اجازه حضور در مجلس را نداده که سئوالی برای ما پیش می آید در خصوص اینکه آیا ستاد ملی مقابله با کرونا فقط برای یک نفر تشکیل جلسه می دهد؟
سلیمی اظهار داشت: چطور رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس شورای اسلامی در این شرایط کرونایی به سفر می روند اما رئیس جمهور حتی در مجلس هم حاضر نمی شود؟ رئیس جمهور باید قانون اساسی را بخواند تا بلکه با وظایف خود آشنا شود.
محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر اظهارداشت: عدم حضور رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد خلاف بخشنامه نیست و وی به سبب رعایت پروتکل های بهداشتی و مسائل مربوط به کرونا در مجلس حضور نیافته است.
مطهری: خانواده رزم حسینی در کانادا زندگی می کنند
در ادامه جلسه، اردشیر مطهری در مخالفت با علیرضا رزم حسینی برای تصدی وزارت صمت، اظهار داشت: امروز وزیر پیشنهادی صمت توسط رئیس جمهوری که خودش را مخفی کرده است و به هیچ وجه در انظار عمومی نمی آید، در مجلس شورای اسلامی حضور یافته است.
وی خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: آقای روحانی مردم در شهر، شما را لعنت می کنند و سر سوزنی به شما اعتقاد ندارند و چه انتظاری دارید که مردم به وزیری که دو دهه در خارج از کشور زندگی کرده است، اعتماد کنند.
نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: کسانی پشت پرده انتصاب رزم حسینی در جایگاه وزارت صمت هستند که اگر پشت پرده ها را بگویم، تعجب می کنید.
مطهری اضافه کرد: جناب رزم حسینی! شما چگونه می خواهید مسئولیت برعهده بگیرید در صورتیکه دو دهه در کانادا بودید و خانواده شما در کانادا زندگی می کنند. با این شرایط چگونه دم از نظام جمهوری اسلامی می زنید؟
وی بیان کرد: رئیس جمهور هیچ حرمتی برای مجلس و نمایندگان قائل نشده است و سوالی پیش می آید که چگونه رئیس مجلس و رئیس دستگاه قضا در شرایط کرونایی در میان مردم حضور می یابند اما رئیس جمهور حتی در مجلس هم حاضر نمی گردد که باید بگویم کرونا بهانه است.
مطهری اشاره کرد: رزم حسینی باید ارتباط خود با بعضی از افراد فاسد را شفاف سازی کند و بنده معتقدم افرادی تعمداً بحث دو تابعیتی بودن وزیر پیشنهادی صمت را منتشر نمودند تا افکار نمایندگان از فسادهای اقتصادی رزم حسینی غافل شود.
نماینده مردم گرمسار اظهار داشت: سوال دیگر این است که چرا خانواده رزم حسینی در کانادا هستند و خود وی در ایران است؟ یکی دیگر از مطالب این است که رزم حسینی چقدر حقوق گرفته است که می تواند با خانواده اش به کانادا برود. ما حتی به شاه عبدالعظیم هم نمی توانیم برویم.
وی اضافه کرد: رزم حسینی باید درباره افترا فساد اقتصادی شفاف سازی کند و برخلاف دروغ هایی که این روزها گفته، وی اوایل دهه ۸۰ با مافیای معدن کرمان شراکت داشته و مدارک آن هم موجود است. وی به همراه برادران خود شرکت های تو در توی معدنی را ایجاد کرده است و باید دراین زمینه پاسخگو باشد.
این نماینده مجلس با اعلان اینکه نهادهای امنیتی باید رصد کنند که رزم حسینی چه شرکت هایی را به همراه اطرافیان خود راه اندازی کرده است، گفت: وی در مقطعی واردات ماشین سنگین داشته است و کسی که به واردات چشم دوخته چگونه می تواند مشکلات وزارت صمت را در مدت باقیمانده از عمر دولت حل کند.
مطهری با اعلان اینکه بنده به روح برادر شهیدم قسم می خورم که از روز گذشته لیدر «رزم حسینی» ۶ بار با بنده صحبت کرد پیشنهاد نمود تا صحن مجلس ضد او صحبت نکنم، اظهار داشت: سوال پیش می آید که آیا وزارت صمت در این ۷ سال گره ای از مشکلات مردم باز کرده است که انتظار دارید رزم حسینی با این مفاسد، گره مردم را بگشاید؟
رزم حسینی برنامه ای برای احیای بخش معادن ندارد
مهرداد ویس کرمی در ادامه جلسه علنی مجلس جهت بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت، در مخالفت با علیرضا رزم حسینی اظهارداشت: رزم حسینی برنامه ای برای احیای بخش معدن ندارد و بحث صنعت، معدن و تجارت یک علم پیچیده و پیشرفته است اما تحصیلات رزم حسینی در حد لیسانس است و برای کشوری با این همه تحصیلکرده برازنده نیست که فردی با این تحصیلات وزیر صمت شود.
وی بیان کرد: رزم حسینی به بخش خصوصی و واردات ماشین سنگین دلبستگی دارد و با این شرایط سوال ما این است که آیا وی می تواند با واردات بی رویه روبرو شود.
نماینده مردم خرم آباد در مجلس اشاره کرد: عدم تجربه کاری رزم حسینی در بخش های دولتی ما را نسبت به کشیده شدن امکانات به نقاط معناداری از کشور نگران می کند و وی باید بداند که همه ایران در یک یا چند استان خلاصه نمی گردد.
ویس کرمی اشاره کرد: آقای رزم حسینی آیا صحت دارد که دختر شما در هیئت مدیره بعضی از شرکت های اقماری فعال و شهروند کانادا است؟
وی اضافه کرد: عدم حضور رئیس جمهور را حمل بر شرمندگی از مردم و مجلس می دانیم و کسانی که مجلس را به کوتاه آمدن در مقابل شرکت های خودروساز متهم می کنند، این مجلس را نشناخته اند.
فرهنگی: کارهای اقتصادی رزم حسینی مشکوک است
به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، در ادامه این جلسه محمدحسین فرهنگی در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت، اظهار داشت: هیچ ایرادی به رزم حسینی درباره حضورش در جبهه وارد نیست اما تقاضای بنده از موافقان وی آن است که لطفاً از نام سردار سلیمانی دراین زمینه استفاده نکنند.
وی اضافه کرد: سوال ما از رزم حسینی آن است که چرا از کشور خارج شده و طی سالیان متوالی، کار واردات را انجام داده است؟ درواقع کار وی وارد کردن دستگاه های دست دوم به کشور بوده و از این جهت لطمه های زیادی به کشور زده است.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: رزم حسینی تنها سابقه خویش را بیزینس بودن مطرح کرده که دیدیم چه صدمه هایی را به تولید کشور زده اما وی سابقه ای در بخش های صنعت، معدن و تجارت ندارد.
فرهنگی تاکید کرد: رزم حسینی مهارت هایی که مربوط به مدیران عالی است، ندارد. هر آنچه از او دیدیم در حد یک مدیر میانی یا استاندار است و وی صلاحیت پذیرش وزارت صمت را ندارد.
وی متذکر شد: زمانی که درباره خرید تضمینی یا ذخایر راهبردی از رزم حسینی سوال می شود، وی راهکار روشنی عرضه نمی کند و اساسا نمی تواند تحولی را در این وزارتخانه ایجاد کند.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رزم حسینی کارهای مشکوک زیادی در زمینه اقتصادی دارد به شکلی که برای یک شرکت صوری وام های چند میلیون یورویی و دهها میلیاردی گرفته و سپس این شرکت های صوری را با قیمتی گزاف به یک شرکت دولتی فروخته است.
فرهنگی با اعلان اینکه ما در سوابق رزم حسینی اقدامات قابل توجهی را مشاهده نکردیم، اظهار داشت: تمام سوابق وی مربوط به واردات به کشور بوده، عملاً وی تولید داخلی را به خاک سیاه کشانده و با این شرایط جای تأسف دارد که رئیس دفتر رئیس جمهور گفته است که اگر ما چوب را هم به مجلس معرفی نماییم، باید تائید کنند درحالی که این چنین نیست و نمایندگان حق رأی دارند.
فریاد نمایندگان مجلس بر سر یک نماینده موافق رزم حسینی/ از حاج قاسم هزینه نکنید
در این جلسه علی اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، اظهار داشت: رزم حسینی جهادی است نه جناحی. رزم حسینی پشت میزنشین نیست و همواره آن سوی میز بوده است.
وی در ادامه کلیپی از اظهارات شهید حاج قاسم سلیمانی درباره رزم حسینی در صحن مجلس پخش کرد که این مساله باعث اعتراض بعضی از نمایندگان شد و فریاد آنان بلند شد.
عباس گودرزی، نماینده بروجرد بیشتر از دیگر نمایندگان اعتراض خویش را در این زمینه بیان کرد و با فریادهای پیاپی از نمایندگان موافق با رزم حسینی خواست که از حاج قاسم هزینه نکنند.
نوش آبادی: «رزم حسینی» برای برون رفت از مشکلات کنونی وزارت صمت برنامه دارد
بر اساس این گزارش، حسین نوش آبادی در ادامه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، اظهار داشت: باتوجه به وضعیت آشفته بازار و نابسامانی در بخش های صنعت، معدن و تجارت باید وزیری با تجربه و توانمند برای تصدی وزارت صمت انتخاب گردد.
وی بیان کرد: مردم انتظار دارند که بازار مدیریت شود و در توزیع کالاهای اساسی، عدالت وجود داشته باشد که این مساله مستلزم حذف انحصار در واردات کالا و مبارزه با رانت خواران است.
نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: احیای واحدهای صنعتی و تولیدی و تأمین مواد اولیه برای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل تولیدی باید در اولویت وزیر جدید صمت قرار گیرد و همینطور وزیر صمت باید از ظرفیت کشور برای جهش تولید استفاده نماید.
نوش آبادی با اعلان اینکه وزیر آینده صمت باید بازار خودرو را ساماندهی کند، اظهار داشت: فعال کردن دیپلماسی اقتصادی، توسعه صادرات و مبادلات مرزی، جلوگیری از فساد اداری و حذف رانت خواری و همینطور استفاده از نیروهای انقلاب و جوانی باید جز برنامه های اصلی وزیر صنعت، معدن و تجارت در آینده باشد.
وی اظهار داشت: رزم حسینی در بخش های مختلف اجرایی و اقتصادی، فعالیت داشته و نقش برجسته ای در حوزه دفاعی و عملیاتی در دوره دفاع مقدس ایفا کرده است.
این نماینده مجلس اشاره کرد: رزم حسینی برای برون رفت وزارت صمت از مشکلات کنونی برنامه های مناسبی دارد و تقاضای بنده از نمایندگان آن است که وزارت صمت را از بلاتکلیفی نجات دهند.
ارکانی: دوتابعیتی بودن رزم حسینی تائید نشده است
احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور هم در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، اظهار داشت: بنده با رزم حسینی رفاقتی ندارم اما باید بگویم که وی عملکرد بسیار خوبی در استانداری خراسان رضوی داشته و روحیه وی جهادی است.
وی با اعلان اینکه رزم حسینی منتقد سیاست های غلط اقتصادی دولت می باشد، اضافه کرد: رزم حسینی وزیر و مدیر دولتی نیست، بلکه وزیر و مدیر حاکمیتی است و وی عملکرد خوبی در استانداری خراسان رضوی و کرمان از خود نشان داده است.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بطور قطع دوتابعیتی بودن رزم حسینی تأیید نشده و هیئت تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی هم این مساله را تأیید نکرده اند و نباید به رزم حسینی تهمت دوتابعیتی بزنیم.
ارکانی بیان کرد: بعضی از نمایندگان می گویند چون رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد حاضر نشده است، نباید به رزم حسینی رأی بدهیم، در صورتیکه بنده معتقدم در شرایط کنونی بازار ما باید به وزیر پیشنهادی صمت رأی دهیم و کمک نماییم بخش صنعت، معدن و تجارت ساماندهی شده و از رهاشدگی خلاص شود.
تکذیب یک نقل قول از محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد گزینه وزارت صمت
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، یادداشتی را از حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور به شرح زیر قرائت کرد:
«نقل قول از جناب آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص اینکه اگر چوپ هم به مجلس معرفی نماییم مجبورند رأی دهند، پایه و اساسی ندارد.»
محمد حسین فرهنگی در جریان مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت، اظهار داشت: نقل قولی از رئیس دفتر رئیس جمهور مطرح شده که اگر چوب هم به مجلس معرفی نماییم، مجبور هستند رأی دهند»
عنابستانی: «رزم حسینی» جهادی است نه جناحی
علی اصغر عنابستانی در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت اگر به دنبال جهش تولید هستید، باید سکان وزارتخانه های دولت را به رزمندگان شجاع مکتب قهرمان ملی حاج قاسم سلیمانی بسپاریم. می گویند چرا از حاج قاسم سلیمانی می گویید، رزم حسینی غیر از حاج قاسم هویت دیگری نداشته و نمی توان از وی هیچ تعریفی داشت.
وی بیان کرد: علیرغم اینکه رزم حسینی سابقه ای بعنوان وزیر در وزارتخانه ندارد، اما در صنعت، تجارت داخلی، خارجی و معدن سال ها فعال بوده است و مسائل را به خوبی درک می کند. رزم حسینی بعد از ورود به دولت تمام سهام های خود و شرکت ها را واگذار کرد تا گرفتار تعارض منافع نشود.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه هیچ یک از افراد خانواده رزم حسینی در خارج از کشور نیستند، اشاره کرد: شناخت دقیق موانع تولید و تجارت، خصوصیت مهم وزیر پیشنهادی صمت است. رزم حسینی جهادی است نه جناحی و همه باید دست به دست هم دهیم تا وزارت صمت سامان یابد.
عباس زاده مشکینی: مطالب انتشار یافته درباره «رزم حسینی» در فضای مجازی حقیقت ندارد
محمود عباس زاده مشکینی هم در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، اظهار داشت: ملت به مجلس یازدهم امید بسته و این مجلس عنوان انقلابی گرفته است و بنابراین ما باید برای رأی مثبت و منفی خود حجت شرعی داشته باشیم.
وی بیان کرد: انقلابی بودن به این معنا است که از خود، منافع قبیله ای و جناحی فاصله بگیریم و بر این اساس، نمایندگان باید زمان شناس باشند و هر اقدامی را در زمان مشخص خودش انجام دهند.
نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: مطالب انتشار یافته درباره وزیر پیشنهادی صمت در فضای مجازی به معنای آن است که کشور گرفتار آنارشیسم شده و اگر چنین مطالبی حقیقت دارد، پس گزارش دیوان محاسبات و وزارت اطلاعات درباره این فرد چه جایگاهی دارد؟
مجلس به «رزم حسینی» اعتماد کرد
براساس این گزارش، بعد از آخر نطق موافقین و مخالفین وزیر پیشنهادی صمت و دفاعیات علیرضا رزم حسینی، رأی گیری برای اعتماد یا عدم اعتماد به وزیر پیشنهادی شروع شد.
درنهایت نمایندگان با ۱۷۵ رأی موافق، ۸۰ رأی مخالف و ۹ ممتنع به علیرضا رزم حسینی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت رأی اعتماد دادند.
امیدواریم وزیر صمت بتواند در جهت حل مشکلات کشور اقدام کند
محمدباقر قالیباف بعد از اعلام نتیجه رأی اعتماد مجلس به علیرضا رزم حسینی برای تصدی وزارت صمت، اظهار داشت: کابینه دولت تکمیل شد و در این شرایط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکلات مردم وزارتخانه ای بسیار مهم و تأثیرگذار است.
وی تاکید کرد: امیدواریم دولت و وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت بتوانند پاسخگوی باری باشند که مجلس شورای اسلامی بر دوش شان گذاشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: امیدواریم وزیر صنعت، معدن و تجارت بتواند در حد توان مشکلات را با کمک مجلس حل کند و وضعیت این بخش را سامان دهی کند.


منبع:

1399/07/08
13:12:04
5.0 / 5
1228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website