یك محقق پروژه در پژوهشگاه رویان:

نتیجه فاز دوم سلول درمانی كرونا به زودی اعلام می شود

نتیجه فاز دوم سلول درمانی كرونا به زودی اعلام می شود

به گزارش لینك وبسایت یكی از پژوهشگران پروژه سلول درمانی در مركز بانك خون بند ناف رویان با اعلان اینكه پروسه سلول درمانی بیماران حاد كرونایی ایمن است و خطری برای بیمار ندارد اظهار داشت: نتایج فاز دوم به زودی منتشر می شود.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مرکز بانک خون بند ناف، دکتر معصومه نوری مسئول واحد تحقیق و توسعه مرکز بانک خون بند ناف اظهار داشت: ویروس کرونا توانایی فریب سیستم ایمنی را دارد و موجب عدم تنظیم مناسب در پاسخ سیستم ایمنی می شود. بدن انسان در فرم شدید بیماری در این عفونت ویروسی، از واکنش نامناسب سیستم ایمنی نسبت به بیماری به شدت لطمه می بیند که منجر به شروع تولید مقادیر زیادی شاخصهای التهابی در بدن شخص بیمار به خصوص در بافت ریه می شود.
وی اضافه کرد: سیستم ایمنی در این موقعیت، نه فقط ویروس را از بین نمی برد بلکه با عدم عملکرد صحیح، لطمه بیشتری به بافت ریه می زند و سندرم حاد تنفسی (که یک عامل در بستری در بخش های ویژه بیمارستانی است) را در بیمار به وجود می آورد.
نوری با اعلان اینکه در سندرم حاد تنفسی عملکرد ریه کاهش می یابد و همین عامل سبب بستری بیماران در بخش های ICU می شود افزود: هدف از سلول درمانی در کووید -۱۹ یافتن راهکار درمانی و کاهش عوارض ناشی از سندرم حاد تنفسی مبتلایانی است که گرفتار وضعیت وخیم و حاد هستند. این بیماران عموماً به عوامل کمکی مانند اکسیژن رسانی، ونتیلاتور و سیستم های کمک تنفسی نیازمند هستند و داروی شناخته شده ای هم تا کنون برای مدیریت آن پیدا نشده است.
سلول درمانی بیماران کرونایی موجب بهبود حدودی شد
وی اشاره کرد: مطالعات آزمایشگاهی، حیوانی و کارآزمایی های بالینی که در گذشته انجام شده بود، نشان می داد که استفاده از سلول درمانی به خصوص سلول های بنیادی مزانشیم توانایی کنترل سندرم حاد تنفسی را دارند. برمبنای همین پشتوانه ها و تحقیقاتی که در بیماری های ویروسی دیگر مانند آنفولانزا که عفونت تنفسی ایجاد می کردند انجام شده بود، سلول های بنیادی تا حدودی توانسته بود موجب بهبود بیماری شود.
مسئول واحد تحقیق و توسعه مرکز بانک خون بند ناف اظهار داشت: باتوجه به شواهد قوی که در گذشته داشتیم و نشان می داد سلول های بنیادی می تواند برای تنظیم عملکرد سیستم ایمنی موثر واقع شود و منجر به بازسازی بافتی شود طرح سلول درمانی بیماران کرونایی در فاز شدید و وخیم را شروع کردیم.
وی با اعلان اینکه در سلول درمانی این بیماری ها عموماً سه انتظار داریم اظهار داشت: اول اینکه پیش بینی می نماییم سلول های بنیادی و بطور خاص سلول های مزانشیم، سیستم ایمنی را تعدیل کنند، چون این عملکرد از این سلول ها، شناخته شده است. این سلول ها در محیط ملتهب شاخصهای ضدالتهابی تولید می کنند.
نوری افزود: انتظار دوم این است که سلول های مزانشیم بافت آزار دیده شش ها را بازسازی کنند و مانع از آزار بیشتر به آنها شوند و بنا بر این در پزشکی بازساختی روی آن بحث می شود، سلول های مزانشیم در بافت لطمه دیده ریه آغاز به ترمیم ضایعات و عفونت های ناشی از ویروس کنند و علایم بالینی افرادی که گرفتار کرونا ویروس حاد شده اند را بهبود می بخشند.
به گفته وی، انتظار سوم این است که با سلول درمانی در طولانی مدت عوارض به جا مانده از عفونت کم شود.
نوری با تاکید بر اینکه نتایج و مستندات آزمایشگاهی حیوانی و کارآزمایی های بالینی موجود در دنیا ما را برای انجام کارآزمایی بالینی بر روی نوع شدید کرونا مجاب کرد اضافه کرد: دراسفند ماه سال قبل افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه و مبتلا به نوع وخیم بیماری کرونا که در شرایط حاد بودند برای سلول درمانی انتخاب شدند. از آنجایی که این افراد در ICU بستری بودند و به منابع سلول های بنیادی اتولوگ آنها دسترسی نداشتیم پس به منبع سلولی آلوژنی که برای همه بیماران قابل استفاده باشد نیاز بود.
وی اظهار داشت: برای این مساله از سلول های آلوژن مزانشیم بافت های جنینی که یک شرکت دانش بنیان با حفظ استانداردهای رایج تولید می کند استفاده کردیم؛ این سلول ها برای همه بیماران قابل استفاده بود و نیاز به تعیین HLA نداشت و از سویی سیستم ایمنی دریافت کننده را هم تحریک نمی کرد.
نوری درباره نحوه انجام طرح اظهار داشت: این سلول ها به صورت داخل وریدی به بیماران تزریق شد. در تزریق داخل وریدی، عموماً یکی از ایرادات تزریق وریدی این است که سلول ها در ریه تجمع می کنند ولی برای بیماری کرونا، نکته مثبت همین بود. بافت لطمه دیده ریه است و تجمع سلول ها به نفع پروسه درمان مورد انتظار پیش می رفت. هفته چهارم اسفند تزریق ها آغاز شد. در فاز اول هدف تعیین ایمن بودن سلول درمانی برای بیماران بود.
مسئول آزمایشگاه تحقیق و توسعه رویان اضافه کرد: اواسط فروردین پروسه تولید و تزریق سلول برای ۱۲ بیمار در شرایط حاد در بیمارستان های مسیح دانشوری و شریعتی انجام شد. اطلاعات به دست آمده در اردیبهشت ماه جمع آوری شد و گزارش آن در حال آماده سازی برای چاپ در نشریات علمی معتبراست.
وی درباره اثربخشی سلول درمانی این بیماران اظهار داشت: در فاز اول به این نتیجه رسیدیم که پروسه سلول درمانی بیماران حاد کرونایی ایمن است و خطری برای بیمار ندارد. بطور کلی نتایج ما با تعداد کمی از نتایج انتشار یافته از سایر کشورها قرابت دارد. فاز دوم مطالعه هم روی تعداد بیشتری انجام شده در ۳ گروه مطالعاتی کنترل، تست سلول و اگزوزوم به علاوه سلول انجام شده و نتایج آن در حال بررسی است.
نوری در ادامه اظهار داشت: فاز دوم مطالعه به بررسی اثر اگزوزوم های خارج سلولی مزانشیم و سلول درمانی پرداخته شده است که بی مارگیری و انجام مداخله اختتام یافته و در حال بررسی و آنالیز نتایج به دست آمده از این فاز هستیم.


منبع:

1399/06/27
22:44:38
5.0 / 5
1179
تگهای خبر: سیستم , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website