اشعه های كیهانی تهدیدی برای كامپیوتر های كوانتومی

اشعه های كیهانی تهدیدی برای كامپیوتر های كوانتومی

لینك وبسایت: نتایج یك بررسی تازه كه در دانشگاه ام آی تی صورت گرفته نشان داده است اشعه های مختلف كیهانی تهدیدی برای كامپیوتر های كوانتومی محسوب می شوند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از نیواطلس، کامپیوتر های کوانتومی یکی از پیشرفت های مهم و بزرگ دنیای فناوری اطلاعات محسوب می شوند ولی پیشرفت این رشته علمی نوظهور با یک مانع تازه و جدی روبرو شده است.
این مانع اشعه های کیهانی است که از فضا به سمت زمین حرکت می کنند و امکان دارد با اطلاعات در حال رد و بدل شدن در کامپیوتر های کوانتومی تداخل پیدا کنند. بررسی هایی که دانشگاه ام آی تی در این حوزه انجام داده نشان داده است که اشعه های مورد اشاره می توانند عملکرد کامپیوتر های مذکور را مختل کنند و باید روشی برای حفاظت از کامپیوترهای کوانتومی در مقابل اشعه های کیهانی پیدا شود.
در کامپیوتر های سنتی اطلاعات در چارچوب بیت های صفر و یک ذخیره می شوند. اما در کامپیوتر های کوانتومی بیت ها که کیوبیت نامیده می شوند تنها در حالت صفر و یک موجود نیستند و می توانند در آن واحد هم صفر و هم یک باشند. در نتیجه می توان با کامپیوتر های کوانتومی فعالیتهای متنوعی را به صورت موازی انجام داد و از همین رو این کامپیوتر ها بسیار قدرتمندتر از کامپیوتر های فعلی هستند.
اما مشکل موجود در ارتباط با کیوبیت ها مدت زمان پایداری اندک آنهاست که از حساسیت آنها در قبال عوامل مداخله گری مانند گرما، میدان های مغناطیسی، میدان های الکتریسیته و حتی تشعشعات رادیویی مختصر و اندک ناشی می شود. یکی از خطرناک ترین عوامل مختل کننده کیوبیت ها از فضا می آید و ناشی از فعالیت اشعه های کیهانی است که می تواند به سرعت پایداری کیوبیت ها را مختل کند.
محققان می گویند شدت تداخل اشعه های کیهانی با کامپیوتر های کوانتومی در حدی است که تنها نصب دیوار سربی ضخیم دوتنی باعث حل این مشکل شده است و بنابراین باید زمان زیادی برای یافتن سپرهای محافظ ارزان و غیرضخیم برای کامپیوتر های کوانتومی صرف شود.


منبع:

1399/06/12
20:54:50
5.0 / 5
1323
تگهای خبر: فناوری , كامپیوتر , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website