تلاش جدید محققان؛

موفقیت آزمایش حیوانی نانوواكسن ضدكرونا

موفقیت آزمایش حیوانی نانوواكسن ضدكرونا

پژوهشگران درصدد هستند واكسن ضد كرونا را با فناوری نانو به تولید برسانند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، در رقابت برای تولید واکسن ضدکرونا، اخیرا فرمولاسیون نانوذره ای جدیدی برای مقابله با ویروس کرونا ارائه شده است. این واکسن مبتنی بر RNA برای محافظت درون ساختار نانوذره ای قرار گرفته که با وارد شدن به بدن سبب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.
به تازگی گزینه ای جدید برای ساخت واکسن کرونا ارائه شده است که پتانسیل بالایی برای مقابله با این بیماری دارد. این واکسن که با همکاری آمیت خنزر از شرکت پال لایف ساینس (PAI Life Sciences) توسعه یافته می تواند آنتی بادی هایی در بدن ایجاد کند پتانسیل بالایی برای خنثی کردن ویروس کرونا دارد. این واکسن روی موش ها و پستانداران مورد آزمایش قرار گرفته است.
تیم توسعه دهنده این واکسن خاطرنشان کردند که این واکسن در ضمن دو هفته پس از تزریق به عضله سبب تولید آنتی بادی شده که میزان آنتی بادی حاصل از این واکسن قابل مقایسه با آنتی بادی بدن بیماران بهبود یافته کرونا است.
بر اساس مقاله ای که این گروه در نشریه Science Translational Medicine به چاپ رساندند این واکسن مبتنی بر RNA سبب تشکیل آنتی بادی خنثی کننده کرونا در بدن موش های جوان و مسن شده است.
دانشمندان توضیح دادند که این نوع واکسن سبب تشکیل مقدار زیادتری از پروتئین می شود و موجب ایجاد واکنش استرس حساس به ویروس شده و در نهایت سیستم ایمنی بدن را فعال می کند.
بر اساس گفته پژوهشگران این پروژه، تزریق واکسن RNA به بدن، که مبتنی بر ژنوم ویروس کرونا است، سبب ورود RNA به داخل سلول ها شده و دستور تولید پروتئین هایی داده می شود. بدن این پروتئین ها را ساخته و با این کار بدن می آموزد که ویروس کرونا را تشخیص داده و به آن حمله کند که این کار با بهره گیری از آنتی بادی ها و سلول های T انجام می شود.
به گفته پژوهشگران، پاسخ ایمنی ناشی از واکسن موجب جلوگیری از اتصال ویروس کرونا به سلول ها می شود. برای وارد کردن این واکسن به بدن از نانوذرات لیپیدی غیرآلی (LION) استفاده می شود که توسط شرکت آمریکایی اچ دی تی بی و (HDT Bio) ابداع شده است.
آمیت خنزر می گوید: مولکول های RNA بسیار مستعد تخریب توسط آنزیم ها هستند. LION یک فرمولاسیون نانوذره ای بوده که از این مولکول ها محافظت می کند.
به گفته دانشمندان، این واکسن مبتنی بر نانوذرات می تواند واکنش سیستم ایمنی بدن را به دنبال داشته باشد و آنرا پایدار نگه دارد. این واکسن در دمای اتاق تا یک هفته پایدار خواهد بود.

1399/05/04
13:40:32
5.0 / 5
1413
تگهای خبر: سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website