گام نخست توسعه نسل پنجم ارتباطی با اجرای پایلوت 5G

گام نخست توسعه نسل پنجم ارتباطی با اجرای پایلوت 5G

به گزارش لینك وبسایت مجری طرح پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات، اجرای پایلوت نسل پنجم ارتباطی را نخستین گام دستیابی به بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبكه ارتباطی در كشور دانست.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، بعد از آنکه در سال های گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله خصوصیت های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را بعنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را هم متحول می کند مطرح کرده است.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال قبل درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن نخستین نسخه 5G و عرضه خدمات اینترنت نسل ۵ بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور اطلاع داده بود. وی همینطور ۱۶ خرداد ماه سالجاری، اظهار نمود که مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می گیرد.
در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهدی فسنقری، معاون پژوهشی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره اهداف راه اندازی پایلوت نسل پنج ارتباطات در پژوهشگاه ارتباطات اظهار داشت: ازجمله مهم ترین اقدامات درگذر از نسل های مختلف ارتباطات سیار به نسل های نوین، اجرای پایلوت به صورت محدود و سپس پیاده سازی آن در سطح وسیع است. هم اکنون تعداد کمی از کشورها، شبکه نسل پنجم شبکه ارتباطی را اجرا کرده اند اما بیشتر کشورها در حال پیاده سازی یا اجرای پایلوت آن هستند.
مجری طرح پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات افزود: با عنایت به تصویب طرح کلان نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه در بهار سالجاری، برنامه ریزی برای بهره مندی همه جانبه از تمام ظرفیت های علمی، فنی و اجرایی پژوهشگاه در خلال ماه های گذشته انجام شد. اجرای پایلوت نسل پنجم ارتباطی در پژوهشگاه، نخستین گام دستیابی به بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی در کشور است.
وی افزود: پژوهشگاه با دارا بودن ظرفیت علمی و پژوهشی در کنار بهره مندی از زیرساخت های دانشی و آزمایشگاهی مجهز، به روز و گسترده، بعنوان بازوی تحقیقاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین گام عملیاتی و اجرایی برای ورود نسل پنجم شبکه ارتباطی به کشور را با آغاز عملیات پیاده سازی و اجرای پایلوت در محل پژوهشگاه در خلال هفته های اخیر، با دستور و حمایت ویژه وزیر ارتباطات و همکاری، هدایت، راهبری و مساعدت فراوان معاونت فناوری و نوآوری و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رقم زده است.
مجری طرح پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات اظهار نمود: عملیات اجرایی پایلوت نسل پنجم ارتباطی با هدایت معاونت فناوری و نوآوری، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و به همت پژوهشگاه، آخرین مراحل راه اندازی را طی می کند و بزودی نتایج آن در اختیار جامعه دانشگاهی، صنعت فاوا و عموم مردم قرار خواهد گرفت.
با اجرای پایلوت و در ادامه، راه اندازی بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه، امکان مشارکت و پشتیبانی از استارت آپ ها، دانشگاه ها، شرکت ها و سایر بخش های خصوصی برای بهره برداری از خدمات این پایلوت در لایه های مختلف توسعه شبکه، فراهم خواهد شد. همینطور ایجاد زمینه توسعه بومی و داخلی زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری جهت عرضه سرویس در سال های پیش رو، ازجمله مهم ترین کاربردهای این پایلوت در ادامه پیاده سازی طرح کلان نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه خواهد بود.
منبع:

1399/04/26
22:07:18
5.0 / 5
1673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website