با كمك ریزجلبكها؛

نوآوری به داد آب های آلوده به نیترات رسید

نوآوری به داد آب های آلوده به نیترات رسید

لینك وبسایت: محققان با استفاده از ریزجلبك ها روشی نوین و كم هزینه برای حذف نیترات از آب آلوده عرضه دادند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری، آب شرب دارای میزان استانداردی از عناصر است. مصرف آن نیاز بدن به عناصر گوناگون را رفع می کند. اما مقدار آن نباید از میزان خاصی بالاتر باشد. چونکه برای سلامتی مشکلاتی را بوجود می آورد. نیترات یکی از عناصر موجود در آب است که میزان بالای آن در آب بسیار برای سلامتی زیان دارد.
وجود این عنصر در مقادیر بالا در آب صدمه های جدی را به سلامت وارد می نماید که می توان به بروز سرطان خون و ایجاد مشکلات بینایی اشاره نمود.
در همین راستا روشی نوین برای حذف این ترکیب از آب با انجام طرحی پژوهشی عرضه شد. «حذف نیترات از آب با استفاده از ترکیب ریز جلبک و دنیتریفایرها مصرف کننده هیدروژن» عنوان آن است که با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.
ارائه یک رویکرد نوین برای تصفیه زیستی آب آلوده به نیترات، بررسی چگونگی تأثیر متقابل ریزجلبک سبز و دنیتریفایر اتوتروف برای تعامل سینرژیک جهت افزایش راندمان حذف، کاهش زمان و هزینه های مربوط به فرآیند تصفیه و حل مشکل منابع آبی آلوده در ایران اهدافی است که در این طرح تحقیقاتی دنبال شد.
فریبا رضوانی مجری این طرح تحقیقاتی اظهار داشت: چاه های آب اطراف تهران حاوی نیترات بالایی هستند که این طرح با هدف حذف نیترات از آب انجام شد. گرچه روش های گوناگون شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی برای حذف این عنصر از آب وجود دارد اما هر یک از آنها مزایا و معایب خویش را دارد. بعنوان مثال در روش فیزیکی بعد از تصفیه آب، شورآبی تولید می شود که خود حاوی نیترات است و رهاسازی آن در محیط زیست آلودگی بوجود می آورد.
وی افزود: روش بیولوژیک یکی از راهکارهای دیگر برای حذف نیترات است که از منابع کربن آلی مانند الکل ها در آن استفاده می شود تا میکروارگانیسم ها با مصرف آن نیترات را حذف نمایند اما در این روش هم هالومتان که ماده ای سرطان زا است تولید می شود. با اینکه در این روش به دلیل مصرف نیترات توسط میکروارگانیسم ها حذف آن کامل انجام می شود اما مشکلات خویش را دارد. در این روش منبع کربن و انرژی یکی است.
رضوانی بیان نمود: اما در نوع دیگری از روش بیولوژیک منبع انرژی و کربن متفاوت می باشد و از دی اکسید کربن بعنوان منبع کربن و هیدروژن منبع انرژی استفاده می شود. در این طرح هم از این روش بعنوان پایه کار استفاده شد. در این طرح از ترکیب ریزجلبک ها، میکروارگانیسم های اتوتروف مصرف کننده هیدروژن و دی اکسیدکربن در مجاورت نور نیترات در کمترین زمان ممکن حذف شد.
به گفته وی، نور به صورت پیوسته اعمال نشد و سیکل روشنایی و تاریکی را در آن داشتیم. یکی از مزایای آن حذف دی اکسید کربن است. البته برای جداسازی راحتتر و سریع تر این میکروارگانیسم ها از مرحله تصفیه و بعد از آن از روش گرانول سازی استفاده شد. پایلوت طرح با موفقیت انجام شد و الان در مراحل ثبت بین المللی اختراع قرار داریم.

1399/04/17
14:34:32
5.0 / 5
1794
تگهای خبر: بین المللی , فناوری , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website