از سوی محققان كشور انجام شد؛

تولید مواد موثره دارویی برای تأمین نیاز شركت های ایرانی

تولید مواد موثره دارویی برای تأمین نیاز شركت های ایرانی

به گزارش لینك وبسایت محققان در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید چهار نوع ماده موثره دارویی شدند كه نیاز شركت های تولید كننده دارو را برطرف كرده است.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری، شهرام اقدامیان مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان درباره تولید مواد موثره دارویی توسط این شرکت اظهار داشت: ماده موثره برای تولید داروی جدیدی در حوزه بیماری دیابت تولید می نماییم. این ماده موثره برای تولید «سیتاگلیپتین» به کار می آید.
اقدامیان با اشاره به اینکه پیش از این ماده موثره وارد می شد اما این اقدام سبب رفع احتیاج به خارج از کشور شد، افزود: سالیانه ۸ تا ۱۵ تن از این دارو در کشور مصرف می شود. پارسال ۴ تن از این ماده را تولید کردیم و در اختیار شرکت های دارویی قرار دادیم. امسال به دلیل تولید داخلی واردات آن ممنوع گردید و شرکت ما توانایی تولید میزان مورد نیاز از این ماده را برای رفع نیاز شرکت های دارویی دارد.
به گفته وی، «سیتاگلیپتین» دارویی است که به کنترل قند خون کمک می نماید و مقدار انسولین تولید شده توسط بدن را تنظیم می کند و از نسل جدید داروهای دیابت شناخته می شود. این دارو برای درمان دیابت دو نوع به کار می آید.
اقدامیان تصریح کرد: ماده موثره دیگری برای تولید داروی قلبی کارودیلول تولید می نماییم که این دارو هم در حوزه درمان نارسایی های قلب جدید است. این دارو برای پیشگیری از حمله قلبی کمک زیادی به بیمار می کند. این ماده موثره هم پیش از این از خارج کشور وارد می شد اما هم اکنون این شرکت دانش بنیان توانایی رفع نیاز کل کشور به این ماده را دارد.
وی اضافه کرد: تولید ماده موثره داروی سیپروهپتادین اقدام دیگر این شرکت دانش بنیان است. این دارو ضد حساسیت و اشتها آور است و روش تولید سختی دارد. اما متخصصان این شرکت دانش بنیان با همت و توانمندی خود موفق به تولید این ماده موثره در داخل کشور شدند. این شرکت دانش بنیان به میزان ۲ تن در سال این محصول دانش بنیان را تولید می کند. این محصول برای درمان تب یونجه، کهیر و کهیرغول آسا، کهیر ناشی از سرما، میگرن و درمان بیماری کوشینگ مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته وی، گاباپنتین ماده موثره دیگری است که توسط این دانش بنیان ها تولید می شود. این محصول یک داروی ضد تشنج است که تعداد دفعات تشنج را می کاهد. این شرکت ۱۰ تا ۱۲ تن در سال تولید این محصول را دارد که بزودی با اتمام طرح توسعه شرکت قادر به رفع نیاز کل کشور در این حوزه می باشد.

1399/03/15
14:24:53
5.0 / 5
1862
تگهای خبر: فناوری , متخصص , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website