برای كنترل از راه دور موبایل؛

محقق ایرانی انگشتری برای ردیابی حركات انگشت ساخت

محقق ایرانی انگشتری برای ردیابی حركات انگشت ساخت

به گزارش لینك وبسایت یك محقق ایرانی سیستم هوشمندی ساخته كه شامل یك انگشتر و یك دستبند هوشمند است و می تواند با ایجاد میدان مغناطیسی حركات انگشت كاربر را ردیابی كند.


به گزارش لینك وبسایت به نقل از نیواطلس، فرشید سالمی پاریزی یك محقق ایرانی با همكاری گروهی از پژوهشگران در دانشگاه واشتنگتن یك انگشتر هوشمند طراحی نموده اند كه حركات انگشت را ردیابی می كند. این انگشتر «آئورارینگ» نام دارد و شامل دو بخش است؛ یك حلقه كه در انگشت اشاره قرار می گیرد و یك دستبند الكترونیكی.
این حلقه با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته شده و دور آن یك سیم پیچ از مس وجود دارد. جریان برقی كه از سیم می گذرد یك میدان مغناطیسی به وجود می آورد. از جانب دیگر ۳ سیم پیچ سنسور موجود در دستبند این میدان را ردیابی و شناسایی می كنند. همزمان با حركت انگشتان ولتاژ القایی در هریك از سیم پیچ های دستبند تغییر می كند. ازاین رو سیستم با مقایسه مداوم ولتاژ در سه سیم پیچ سنسور دستبند می تواند موقعیت انگشتر نسبت به دستبند را مشخص نماید و برپایه آن موقعیت انگشت هم تعیین می شود. علاوه بر آن این سیستم می تواند حركات متمایز انگشت مانند ضربه زدن، تكان دادن یا فشردن را ردیابی كند.
فرشید سالمی پاریزی دانشجوی مقطع دكتری در دانشگاه تورنتو و یكی از مولفان ارشد این پژوهش می گوید: انگشترهای هوشمند دیگر برای ردیابی مداوم حركات انگشت نیازمند جریان كل اطلاعات از راه ارتباط بی سیم هستند، در نتیجه انرژی زیادی مصرف می كنند. بنابراین انگشترهای هوشمند موجود فقط حركات را ردیابی می كنند و دستورات خاصی می فرستند. اما «آئورارینگ» فقط ۲.۳ میلی وات برق مصرف می كند. همینطور این گجت می تواند میدان مغناطیسی ایجاد كند كه دستبند به صورت مداوم آنرا ردیابی می كند. از این سیستم برای انجام فعالیتهایی مانند نوشتن پیام و انتخاب اشیا در محیط واقعیت مجازی استفاده شده است. به قول محققان قطعات الكترونیكی دستبندی كه در این فناوری استفاده شده را می توان به ساعت های هوشمند اضافه كرد. علاوه بر آن برای هوشمندسازی انگشتر هم فقط به یك قطعه سخت افزار نیاز است. می توان از این تكنولوژی برای كنترل از راه دور موبایل یا حتی ارزیابی میزان لرزش دست افراد مبتلا به پاركینسون استفاده نمود. این تحقیق ماه گذشته در نشریه Proceedings of the ACM on Interactive، Mobile، Wearable and Ubiquitous Technologies انتشار یافته است.

1398/11/18
14:56:52
5.0 / 5
3539
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Link website