قرار گرفتن ایران در بین ۱۰ کشور پرمصرف آب دنیا

قرار گرفتن ایران در بین ۱۰ کشور پرمصرف آب دنیا

لینک وبسایت: ایران در شاخص برخورداری از منابع آب در رتبه 50، در سرانه منابع آبی رتبه 120 و در مصرف آب جزء 10 کشور پرمصرف است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد بلورچی، متخصص و فعال در عرصه مخاطرات امروز در وبینار عوامل مؤثر بر فرونشست زمین در ایران که در پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار گردید، با اشاره به مطالعات ۲۰ ساله در حوزه فرونشست کشور، اظهار داشت: مطالعاتی از سال ۷۴ تا ۸۳ در حوزه تغییرات تراز جاده ها انجام شد که در این بازه زمانی قسمتی از جنوب غربی تهران گرفتار افت تراز سطحی زمین بود که مسؤولان در آن زمان فراخوانی منتشر و نظرات پژوهشگران را جمع آوری کردند.
وی ادامه داد: در سال ۸۴ توانستیم نقشه پهنه بندی فرونشست زمین در جاده ها و دشت تهران را در دستور کار قرار دهیم و در آن سال مشاهده کردیم که نرخ فرونشست در کلانشهر تهران ۱۷ سانتی متر در سال است، در صورتیکه با عوارض شهری چون عبور شریان های آب، برق، گاز و راه و راه آهن مواجه می باشد.
بلورچی افزود: این نقشه در آن زمان در اختیار مسؤولان قرار گرفت، ولی متاسفانه به آن توجهی نشد و هر مدیری اعلام می کرد که آیا در دوره مدیریتشان اتفاقی رخ خواهد داد یا خیر و ما در پاسخ به آنها می گفتیم اگر امروز به پدیده فرونشست توجهی نشود، در آینده با مرگ آبخوان ها مواجه می شویم.
این متخصص حوزه آب، به تحقیقات محمد شریفی کیا در سال ۱۳۹۰ اشاره و اشاره کرد: بر پایه یافته های این مطالعات، بیشینه نرخ فرونشست در یک دوره ۱۱۰ روزه از اواخر بهار تا انتهای تابستان سال ۸۹، حدود ۳۶ سانتی متر در سال بوده است.
به گفته ی ایشان، بیشینه نرخ فرونشست در شمال ورامین در سال ۸۴ به میزان ۱۷ سانتی متر در سال، در هشتگرد ۱۷ سانتی متر در سال و کرج ۹ سانتی متر بوده است.
بلورچی با اعلان اینکه ۵۰ درصد از خشکی های زمین، میزان بارندگی سالیانه کمتر از ۲۰۰ میلی متر را دارند، اظهار داشت: در این مناطق تغذیه آبخوان بسیار اندک است و شاید تجدید شدن کامل آنها صدها و حتی هزاران سال زمان نیاز داشته باشد؛ بدین جهت برداشت آب زیرزمینی در این مناطق محدود است و از برداشت بی رویه آب آن جلوگیری می شود.
وی با اشاره به رتبه های ایران در بین ۱۸۰ کشور دنیا در عرصه آب، اظهار داشت: ایران در شاخص برخورداری از منابع آب در رتبه ۵۰، در سرانه منابع آبی رتبه ۱۲۰ و در مصرف آب جزء ۱۰ کشور پرمصرف است.
این فعال حوزه مخاطرات، راهکارهای مقابله با فرونشست را اینگونه بیان کرد:
* کاهش سهم منابع آب های زیرزمینی در مجموعه منابع آب بوسیله کاهش برداشت آب از منابع آبهای زیرزمینی و جایگزینی نیازها از سایر منابع آب
* استحصال منابع آب های سطحی (داخلی و مرزی) و افزایش سهم آن در مجموعه منابع آب
* استفاده گسترده‏ تر از پساب ها و آب های غیرمتعارف (شور و لب‏ شور) به عنوان منابع جدید آب برای مصارف صیانت از کیفیت منابع آبهای تجدیدپذیر (رودخانه‏ ها و آب های زیرزمینی)
* تغذیه مصنوعی با بهره گیری از آب سیلاب، مازاد آب شبکه های آبیاری سدها و بندها و مناطق زه گرفته
* کنترل فرونشست زمین با هدف حفظ آبخوان و جلوگیری از کاهش تخلخل مفید محیط متخلخل
* انسداد چاه های بدون مجوز و جلوگیری از مازاد برداشت
* احیای قنات به عنوان هوشمندانه ترین روش بهره گیری مسالمت آمیز از آب زیرزمینی
* پشتیبانی از اجرای الگوی کشت مناسب و طرح آمایش سرزمین با هدف تنظیم نوع و میزان کشت برمبنای توان آبی منطقه
* مدیریت مخازن سدها با در نظر گرفتن خاصیت های آب زمین شناختی زمینهای پایین دست
* بهره گیری از ارزش واقعی و اقتصاد آب به عنوان کامل ترین روش کنترل مصرف
* توسعه و سرعت بخشیدن به طرح تعادل بخشی و اجرای پروژه های آن به عنوان تنها راه حل علمی و عملی کنترل کننده وضعیت آبخوان ها
* احیای روش های بومی بهره گیری بیشتر آب باران همچون آب انبارها، آب بندان ها، بندها و یخدان ها.

منبع:

1403/03/10
11:21:07
5.0 / 5
146
تگهای خبر: اقتصاد , كیفیت , متخصص , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Link website