سریع ترین دوربین جهان ساخته شد

سریع ترین دوربین جهان ساخته شد

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، دانشمندان کانادایی موفق به ساخت سریع ترین دوربین جهان شده اند که قادر به ثبت ۱۵۶.۳ تریلیون فریم در هر ثانیه است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، مهندسان مرکز تحقیقات INRS در کانادا سریع ترین دوربین جهان را ساخته اند که می تواند با سرعت خیره کننده ۱۵۶.۳ تریلیون فریم در ثانیه فیلمبرداری کند.
به نقل از ان ای، بهترین دوربین های تصویربرداری آهسته(اسلوموشن) در تلفن های هوشمند معمولا با چند صد فریم در ثانیه کار می کنند. دوربین های سینمایی حرفه ای امکان دارد از چند هزار فریم برای دستیابی به جلوه ای خیره کننده استفاده کنند، اما اگر بخواهید ببینید در مقیاس نانو چه اتفاقی می افتد، باید سرعت کار را تا میلیاردها یا حتی تریلیون ها فریم در ثانیه کاهش دهید.
این دوربین جدید می تواند رویدادهایی را که در قلمرو فمتوثانیه (چهار میلیاردم ثانیه) رخ می دهند، ثبت کند.
پژوهشگران این دوربین را بر پایه یک فناوری معروف به عکاسی فوق سریع فشرده(CUP) خود که در سال ۲۰۱۴ توسعه دادند، ساخته اند که می توانست ۱۰۰ میلیارد فریم در ثانیه ثبت کند، عددی که حالا ناچیز به نظر می آید.
نسخه بعدی T-CUP نام داشت که T نماد واژه تریلیون بود و می توانست تا ۱۰ تریلیون فریم در ثانیه را ثبت کند.
سپس این تیم در سال ۲۰۲۰ با نسخه ای به نام عکاسی طیفی فوق سریع فشرده(CUSP) سرعت سیستم خویش را به ۷۰ تریلیون فریم بر ثانیه رساند.
حالا آنها باردیگر آنرا بیشتر از دو برابر قوی کرده اند و به عدد ۱۵۶.۳ تریلیون فریم در ثانیه رسیده اند.


این دوربین جدید SCARF نامیده می شود که می تواند رویدادهایی را ثبت کند که خیلی سریع اتفاق می افتند و حتی نسخه های قبلی فناوری نمی توانند آنها را ببینند. این رویدادها شامل چیزهایی مانند امواج ضربه ای هستند که در ماده یا سلول های زنده حرکت می کنند.
سیستم SCARF بدین صورت عمل می کند که ابتدا یک پالس فوق کوتاه نور لیزر را شلیک می کند که از رویداد یا شیء مورد نظر عبور می کند. اگر نور را به صورت رنگین کمان تصور کنید، طول موج های قرمز ابتدا رویداد را ثبت می کنند، سپس نارنجی، زرد و از پایین طیف به بنفش می رسند. از آنجائیکه رویداد بسیار سریع اتفاق می افتد، زمانیکه هر رنگ متوالی به آن می رسد، متفاوت به نظر می آید و به پالس اجازه می دهد تا همه چیز را در یک دوره زمانی بسیار کوتاه تغییر دهد.
سپس این پالس نوری از میان دسته ای از اجزایی عبور می کند که آنرا متمرکز، منعکس، منکسر و رمزگذاری می کنند تا در نهایت به حسگر دوربین برسد. سپس به داده هایی تبدیل می شود که می تواند توسط کامپیوتر به تصویر نهایی بازسازی و تبدیل گردد.
در حالیکه بعید است ما بتوانیم ویدیوهای را که به وسیله سیستم SCARF گرفته می شود، تماشا نماییم، پژوهشگران می گویند ثبت پدیده های فوق سریع با این دوربین جدید می تواند به بهبود حوزه هایی مانند فیزیک، زیست شناسی، شیمی، علم مواد و مهندسی کمک نماید.
این پژوهش در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1403/01/10
15:07:48
5.0 / 5
108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Link website