دریافت کننده تراشه مغزی نورالینک با ذهنش توییت کرد

دریافت کننده تراشه مغزی نورالینک با ذهنش توییت کرد

لینک وبسایت: شرکت نورالینک به یک پیشرفت دیگر دست یافت و مردی که تراشه مغزی این شرکت را دریافت کرده است، توانست تنها با ذهن خود توییت کند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دستگاه کاشتنی یا ایمپلنت شرکت نورالینک(Neuralink) با نام تله پاتی(Telepathy) به نولاند آرباو(Noland Arbaugh) توانایی بی سابقه ای برای کنترل فناوری با افکارش داده است.
به نقل از آی ای، در پیشرفتی دیگر برای علوم اعصاب و فناوری کمکی، شرکت نورالینک متعلق به ایلان ماسک به نقطه عطف دیگری دست یافته است.
نولاند آرباو، جوان ۲۹ ساله ای که در یک حادثه غواصی فلج شده است، به لطف دستگاه قابل کاشت مغزی ابتکاری نورالینک، به نخستین فردی تبدیل گشته است که تنها با استفاده از افکار خود توییت ارسال می کند.
آرباو در توئیت منحصر به فرد خود با کنایه اظهار داشت: توییتر مرا ممنوع کرده است، برای اینکه فکر می کردند من یک ربات هستم.
ایشان سپس توییت خود با منشن کردن شرکت توییتر و حساب شخصی ایلان ماسک، نوشت: من را بازگرداندند، برای اینکه من [انسان] هستم.


ایمپلنت نورالینک که «تله پاتی» نامیده می شود، به آرباو توانایی بی سابقه ای برای کنترل فناوری با افکارش می دهد. ایلان ماسک با اشتیاق، توییت آرباو را به اشتراک گذاشت و آنرا نخستین پستی خواند که فقط با فکر کردن تولید شده است.
تله پاتی نورالینک؛ پیشرفتی برای افراد مبتلا به فلج
آرباو در ابتدا این ایمپلنت را در ماه ژانویه ۲۰۲۴ دریافت کرد. قبل از این، نورالینک نخستین نمایش در جهان از بازی شطرنج آنلاین ازطریق یک بیمار دارای این ایمپلنت را بصورت زنده پخش کرد و پتانسیل فوق العاده ای را برای بازگرداندن استقلال به افراد مبتلا به فلج نشان داد.
آرباو می گوید: جراحی من فوق العاده آسان بود. من به مفهوم واقعی کلمه یک روز پس از بیمارستان مرخص شدم و هیچ اختلال شناختی ندارم.
شور و شوق او قابل درک است، برای اینکه چند روز پیش گزارش شد که این دستگاه به او اجازه داده است تا ۸ ساعت متوالی یک بازی ویدئویی را به نام Civilization VI انجام دهد، چیزی که بعد از فلج شدن توانایی آنرا از دست داده بود.
آرباو تاکید می کند که با آنکه این سیستم کامل نیست، اما زندگی من را متحول کرده است.
دیدگاه کارشناسان
کیپ لودویگ، مدیر سابق برنامه مهندسی عصبی در مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده، دیدگاه متعادلی دارد. بااینکه او این مساله را یک پیشرفت رادیکال نمی داند، اما آنرا شروعی امیدوارکننده برای این فناوری و بهبود در کیفیت زندگی افراد شبیه به آرباو می داند.
بحث و جدل ها همیشه با فناوری و پیشرفت نورالینک همراه بوده است. سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) در بازرسی های اخیر مسائل مربوط به نگهداری حیوانات توسط این شرکت را روشن کرد و نگرانی ها را بی اساس دانست. با این وجود، توانایی غلبه بر بیماری فلج با رابط های مغز و کامپیوتر نشانه ای عمیقا امیدوارکننده برای آینده فناوری کمکی است.
بلایندسایت؛ هدف بعدی نورالینک
ایلان ماسک شجاعانه مرزها را درنوردیده است. هدف بعدی نورالینک، توسعه دستگاهی موسوم به بلایندسایت(Blindsight) است که وعده بازیابی یا حتی ایجاد بینایی را می دهد.
در بیانیه بلندپروازانه ماسک در سال ۲۰۲۲ آمد: حتی اگر کسی هیچ گاه بینایی نداشته است، مانند کسی که نابینا متولد شده است، ما معتقدیم که می توانیم بینایی او را بازیابی نماییم.
ایلان ماسک بتازگی در توییتی خاطرنشان کرده است: باید اشاره کنم که ایمپلنت Blindsight هم اکنون روی میمون ها کار می کند. وضوح تصویر آن در ابتدا مانند گرافیک های اولیه نینتندو پایین خواهد بود، اما در نهایت ممکنست از دید طبیعی انسان فراتر رود. همین طور هیچ میمونی توسط دستگاه نورالینک جان خودرا از دست نداده یا به شدت لطمه ندیده است!
نورالینک ثابت کرده است که می تواند چیزهای به ظاهر نا ممکن را ممکن کند. در صورتیکه بدون شک چالش ها برای افراد دارای معلولیت باقی می ماند، این فناوری رابط مغز و کامپیوتر نشان دهنده تحولی خارق العاده در کیفیت بالقوه زندگی آنهاست.
منبع:

1403/01/08
14:22:27
5.0 / 5
127
تگهای خبر: آنلاین , تراشه , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Link website