در جهاد دانشگاهی تهران؛

مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات

مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات

به گزارش لینک وبسایت، مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات در جهاد دانشگاهی تهران راه اندازی و از سایت آن رونمایی گردید.به گزارش لینک وبسایت به نقل از سازمان جهاد دانشگاهی تهران، با حضورجمال رحیمیان، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران، و معاونان، مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات (رونیک ۱) در جهاد دانشگاهی تهران راه اندازی و از سایت آن به نشانی rvnic.ir رونمایی گردید.
دکتر نادر آل ابراهیم، مدیر مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات (رونیک ۱)، در این مراسم با بیان اینکه برپایه مطالعه ای در سال ۲۰۱۴، بیشتر از ۴۳ درصد مقالات انتشار یافته در نشریات ISI هیچ وقت مورد استناد قرار نگرفتند، در ادامه اظهار نمود: این به معنای کیفیت پایین مقالات نیست بلکه نشان دهنده آگاهی نداشتن جامعه علمی از وجود این مقالات است.
وی، با بیان اینکه انتشار یک مقاله در نشریه ای معتبر تنها نیمی از مسیر دستیابی به موفقیت است، اضافه کرد: بخش عمده ای از این فرایند به رویت پذیری آن مقاله مربوط می شود. هم چنین استفاده از ابزارهای پژوهشی مناسب می تواند به پژوهشگران کمک نماید تا نتایج کار خویش را در دسترس تعداد بیشتری از محققان قرار دهند، که در نهایت به دریافت استنادات بیشتر منجر شود.
مدیر مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات جهاد دانشگاهی تهران، با بیان اینکه افزایش تعداد استنادات به مقالات تاثیر قابل توجهی در ارتقاء رتبه بندی دانشگاه ها دارد، در ادامه تصریح کرد: راه اندازی این مرکز به تقویت جایگاه علمی پژوهشگران و ارتقاء رتبه دانشگاه های ایران در رنکینگ های جهانی کمک بسیاری می کند.
دکتر آل ابراهیم، با بیان اینکه اغلب نظام های رتبه بندی بر روی شهرت، خصوصیت های عملکردی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی متمرکز شده اند، خاطرنشان کرد: امروزه سیستم های رتبه بندی فراوانی در جهان وجود دارند که دانشگاه های کشور را در سطح ملی و بین المللی مقایسه و رتبه بندی می کنند.
وی، افزایش تعداد بازدید، افزایش تعداد دانلود، افزایش تعداد استناد و افزایش ضریب تاثیر را از شاخصهای رویت پذیری و در نهایت رتبه بندی موسسات آموزشی در سطح جهانی برشمرد و اضافه کرد: رتبه بندی پایگاه استنادی جهان اسلام در شروع زمستان ۱۴۰۲ نشان داد که تنها تمرکز بر کمیت در رتبه بندی ها کافی نیست.
مدیر مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات جهاد دانشگاهی تهران، افزود: در نوع دیگری از رتبه بندی در ایران برپایه شمار مقالات منتشرشده و اچ ایندکس که بر روی پایگاه سایمگو نشان می دهد، به خوبی گویای اختلاف رتبه ایران در تعداد مقالات منتشر نموده و اثرگذاری آن هاست و نیازمند تمرکز بر افزایش کیفیت و رویت پذیری و اثرگذاری تحقیقات دانشگاهی هستیم.
آل ابراهیم، افزود: این مرکز با هدف ارتقاء سطح رویت پذیری و اثرگذاری تحقیقات دانشگاهی تأسیس شده است تا به افزایش رتبه علمی دانشگاه های ما در سطح بین المللی کمک نماید و نقش کلیدی در بهبود وضعیت دانشگاه های کشور در رتبه بندی جهانی ایفا کند.
وی، با عرضه مثالی توضیح داد: در سال ۱۹۵۸ مقاله ای در رابطه با گرافیک منتشر گردید که هیچ استنادی به آن نشد اما به همان مقاله در سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل ۲۵۰۰ استناد جایزه تعلق گرفت.
مدیر مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات جهاد دانشگاهی تهران، با تاکید بر اینکه در مقالات کیفیت حرف اول را می زند، در ادامه از بروز خیلی از تقلبات در کشورهای عربستان، پاکستان، چین و … اطلاع داد و اظهار داشت: اما ایران مدعی اخلاق مداری نباید راه تقلب را برگزیند و برای استناد باید رویت پذیری را افزایش داد.
آل ابراهیم، با بیان اینکه در بعضی کشورها برای افزایش استناد کارتل تشکیل داده اند، در ادامه خاطرنشان کرد: بدین معنا که افراد استناد همدیگر را بالا می برند. در رتبه بندی دنیا ۶۳ درصد در ارتباط با شهرت است که از این میان ۱۵ درصد در ارتباط با آموزش، ۱۸ درصد پژوهش است.
وی، افزود: رتبه دانشگاه تهران در نظام رتبه بندی جهانی ۲۰۲۳ ISC از ۴۰۵- ۴۰۱ در سال ۲۰۲۲ به ۶۰۰-۵۰۱ تنزل و دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ۷۰۰-۶۰۱ را کسب کرده است. برپایه نوع دیگری از رتبه بندی تعداد مقالات در بازه زمانی ۲۵ ساله آمریکا رتبه نخست، چین دوم و ایران ۲۱ بوده اما در سال ۲۰۲۲ میلادی آمریکا رتبه دوم و ایران رتبه ۱۵ از نظر شمار مقالات بوده است.
مدیر مرکز رویت پذیری و افزایش اثرگذاری تحقیقات جهاد دانشگاهی تهران، با بیان اینکه الان ایران از نظر اچ ایندکس مقالات رتبه ۴۱ جهان را دارد، اضافه کرد: میزان استناد به ازای هر مقاله در بازه ۲۵ ساله در ایران ۱۷۰ و الان به ۶۶ رسیده است. دانشگاه صنعتی شریف هم از نظر استناد به مقالات به تدریج درحال تنزل است اما به لحاظ Inovation رو به افزایش است.
آل ابراهیم، با بیان اینکه الان کشورهای عربی و هندوستان یک Submite برای دیده شدن دانشگاه هایش دارد، اظهار داشت: این نشانه رویت پذیری است. آسیا دو سوم جمعیت دنیا را با ۱۷ میلیون مقاله را دارد در حالیکه آمریکا ۸۰۰ هزار مقاله، تعداد استناد مقالات آسیایی ۱۵ میلیون بار و آمریکا ۲۴ میلیون بار است.
وی، با بیان اینکه آمریکا مدت هاست برروی رویت پذیری کار می کند در ادامه اضافه کرد: دانشگاه هیوستون برای این کار مسئولی قرار داده است کشورهای عربی بشدت به این سمت حرکت می کنند در ایران در سال ۹۸ برای پارک های علم و فن آوری این کار انجام شد و قرار شد رتبه بندی برای دانشگاه ها و اساتید تقویت شود.

1403/01/05
13:30:30
5.0 / 5
132
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Link website