اجلاس رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در شیراز

اجلاس رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در شیراز

به گزارش لینک وبسایت، اجلاس رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شیراز برگزار گردید.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام(ISC)، در مراسم افتتاحیه این اجلاس، دکتر سید احمد فاضل زاده رییس ISC، اظهار داشت: به مدد شواهد برآمده از تحلیل های گسترده علم­ سنجی، در دهه های اخیر، وضعیت علمی ایران در جهان و کشورهای اسلامی بهبود چشم گیری داشته است و در سال ۲۰۲۲ در بین کشورهای جهان به رتبه (۱۵) و (۱۷) برمبنای دو پایگاه Scopus و WoS دست یافت که نسبت به سالهای قبل بهبود نشان می­ دهد.
اجلاس رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر رضامراد صحرایی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، حجه الاسلام و المسلمین دکتر خسرو پناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله دکتر لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، دکتر محمد هادی ایمانیه، استاندار فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهر شیراز و رؤسای دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور امروز(پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت) در محل ISC انجام شد.
فاضل زاده اضافه کرد: مقام معظم رهبری در جمع دانشگاهیان و نخبگان فرمودند، نباید به این سطح از پیشرفت علمی بسنده کرد و باید در گام دوم انقلاب به رسیدن به نقطه اوج اندیشید. بی­ شک جامعه علمی و فناوری کشور خودرا به عنوان یکی از مخاطبان اصلی فرمان معظم له در سال ۱۴۰۲ تحت عنوان « مهار تورم، رشد تولید» می دانند و انشاالله تحقق آنرا از مسیر تقویت و افزایش تولید علم و فناوری در زیست بوم اقتصاد دانش بنیان دنبال خواهند نمود.
وی افزود: علم و فناوری پیشران توسعه پایدار کشور است و توسعه علم و فناوری، خود در گرو پژوهش اصیل، نوآورانه و پیشرو می باشد. مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام(ISC) سه دهه نخست از عمر پر بار خودرا صرف پشتیبانی از امر پژوهش در ایران کرده است. ارائه خدمات مختلف به جامعه علمی شامل تامین نیازهای اطلاعاتی، اعتبارسنجی بروندادهای پژوهشی و سنجش عملکرد و رتبه بندی دانشگاه های ایران و کشورهای اسلامی از این جمله می باشد.
رییس ISC در ادامه اظهار داشت: موسسه ISC سومین سامانه استنادی جهان بعد از WoS و Scopus به شمار می­ رود و سنجش و پایش مستمر بروندادهای علمی و فناوری دانشگاه­ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای اسلامی را که از بایسته های سیاست گذاری و برنامه ریزی آگاهانه و پایدار در زمینه علم و فناوری است وجهه همت خود قرار داده است.
فاضل زاده اضافه کرد: حالا به مدد شواهد برآمده از تحلیل های گسترده علم­ سنجی، می­ دانیم که در دهه های اخیر، وضعیت علمی ایران در جهان و کشورهای اسلامی بهبود چشم گیری داشته است. ایران در سال ۲۰۲۲ در بین کشورهای جهان به رتبه (۱۵) و (۱۷) برمبنای دو پایگاه Scopus و WoS دست یافت که نسبت به سالهای قبل بهبود نشان می­ دهد.
وی اشاره کرد: خوشبختانه در سال ۲۰۲۲، (۱۹) درصد از پژوهشگران جهان اسلام و (۱۸) درصد از بروندادهای پژوهشی جهان اسلام به ایران تعلق داشته است. حضور چشم گیر دانشمندان از ایران در جمع نویسندگان پراستناد، نویدبخش ارتقای رؤیت ­پذیری علم ایران و زمینه سازی برای مرجعیت علمی بوده است.
رییس ISC اضافه کرد: ایران در سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ در بین کشورهای جهان اسلام رتبه نخست و در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ رتبه دوم را بعد از کشور ترکیه به لحاظ شمار آثار علمی از آن خود کرده است. چنانچه تمهیدات ویژه ای اندیشیده نشود باتوجه به سرمایه گذاری های بالا و شتاب گرفتن خیلی از کشورهای جهان، به ویژه برخی از رقبای منطقه ای، ارتقا و حتی حفظ این جایگاه امکان پذیر نمی باشد.
فاضل زاده افزود: حالا، مؤسسه ISC در دهه چهارم از حیات خود با حمایت های مدبرانه مقام عالی وزارت، جناب استاد دکتر زلفی گل، نقشی بی بدیل و یگانه را به عنوان مرجع علم­ سنجی و اعتبارسنجی بروندادهای پژوهشی ایران و کشورهای اسلامی ایفا می­ کند و ماموریت های مهمی را برای پشتیبانی از توسعه علمی و فناوری کشور در چشم­انداز خود قرار داده است.
وی ادامه داد: اهم این ماموریت ها عبارت از کمک به استقرار نظام نوآوری ایران با طراحی و راه­اندازی سکوهای علم و فناوری، کمک به دیپلماسی علمی و تحقق مرجعیت علمی کشور، پایش علم، فناوری و نوآوری و ترسیم نقشه علمی کشور، تامین نیازهای اطلاعات علمی و زیرساخت های فنی بمنظور ارتقای ساختار، کیفیت دسترسی و همین طور حفظ و ارتقای اصول اخلاق علمی می باشد.
رییس ISC اظهار داشت: سرآغاز این ماموریت های نو، راه­اندازی دو سکوی «نظام ایده ها و نیازها» یا به اختصار «نان» و درگاه «آشنایی با نخبگان و آینده ­سازان» یا به اختصار «دانا»، ابداع و اختصاص شناسه ISC-ID، راه­ اندازی خدمات شناسایی و ارزیابی «سرآمدان علم و فناوری و دیپلماسی علمی»، اعطای جایزه ملی و بین المللی ISC و تحلیل راندمان و اقتصادی تولید علم در کشور بوده است.
وی ادامه داد: ISC برنامه های گوناگون دیگری را در چشم انداز خدمات خود به جامعه علمی و فناوری قرار داده است که نمونه ­ای از محورهای اساسی این برنامه ها شامل طراحی سامانه هایی برای سنجش کیفیت و اعتبارسنجی محتوایی علم و ارزیابی آنها در پرتو اولویت ها و چالش های اساسی کشور، بهره گیری از تکنولوژی های جدید خصوصاً هوش مصنوعی در ارتقای خدمات سامانه ها، ایجاد سامانه یکپارچه و متمرکز نشریات علمی جهان اسلام، ارائه خدمات مدیریت دانش خصوصاً طراحی نقشه های دانش ضمنی از پژوهشگران و دانشمندان، طراحی سامانه هایی برای نیل به چشم انداز علم آزاد همچون طراحی مخازن دسترسی آزاد از داده های پژوهشی، سنجش ارزش و کیفیت استنادی تحقیقات است.
فاضل زاده افزود: همین طور این مؤسسه، در راه پشتیبانی از توسعه علمی کشور، رسالت ها، ماموریت ها و برنامه­ های پژوهشی خودرا به نحوی تنظیم کرده است که بتواند راهکارهایی را برای چالش های اساسی در رابطه با رسالت های خود به جامعه علمی عرضه نماید. همچون این موارد می توان به سنجش عملکرد آموزش عالی در امتداد اولویت های پژوهشی، حل مسائل اساسی کشور و ارزش های تمدن ایرانی-اسلامی، استانداردسازی روش­ شناسی اعتبارسنجی بروندادهای پژوهشی و سنجش عملکرد دانشگاه­ها، کاهش غلبه کمی­ گرایی بر ارزیابی پژوهش و لزوم تلفیق آن با رویکرد کیفی و محتوا محور بمنظور دستیابی به ارزیابی های دقیق تر، رصد تحولات اساسی دنیای علم و اطلاعات(مانند توسعه کاربرد هوش مصنوعی، علم آزاد، سیاست­ های دسترسی آزاد، و...) بمنظور اتخاذ تدابیری برای بهره برداری از این دستاوردها و کاهش نتایج منفی آنها برای نظام علمی کشور، مقابله با نتایج تحریم های اطلاعاتی و علمی برای کارهای پژوهشی و ارتباطات علمی، توانمندسازی جامعه علمی کشورهای اسلامی بوسیله ارتقای سواد اطلاعات علمی، سنجش و ارزیابی دانش بومی، (به ویژه در زمینه علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی) آینده پژوهی و آینده نگاری توسعه علمی کشور اشاره نمود.
وی ادامه داد: سرآغاز این ماموریت های نو، راه ­اندازی دو سکوی «نظام ایده ها و نیازها» یا به اختصار «نان» و درگاه «آشنایی با نخبگان و آینده­ سازان» یا به اختصار «دانا»، ابداع و اختصاص شناسه ISC-ID، راه­ اندازی خدمات شناسایی و ارزیابی «سرآمدان علم و فناوری و دیپلماسی علمی»، اعطای جایزه ملی و بین المللی ISC و تحلیل بهره­ وری کمی، کیفی و اقتصادی تولید علم در کشور بوده است.
فاضل زاده اظهار داشت: امروز مفتخریم که با رونمایی از درگاه «آشنایی با نخبگان و آینده­ سازان» -«دانا»، زیرساخت مناسب برای برقراری ارتباطات علمی- اجتماعی را برای حداقل یک میلیون ایرانی پژوهشگر و دانشجو در داخل و خارج کشور و قریب به پنج میلیون مخاطب در سطح کشورهای اسلامی مهیا نماییم و اقدامی عملی در امتداد شعار سال ۱۴۰۲ برداریم.
وی افزود: مؤسسه ISC، دستیابی به این سطح از توسعه و همین طور بالندگی خود در آینده را، مرهون همیاری و هم­ اندیشی و بازخوردهای سازنده جامعه علمی و فناوری می­ داند. برای ارتقای مؤسسه و افزایش سطحی کمی و کیفی خدمات، بار دیگر دست یاری به سمت دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری کشور دراز می­ نماییم و امید داریم که همچنان با نظرات دلسوزانه و پیشنهادهای نوآورانه، ما را در تحقق رسالت­ های خود که همانا پشتیبانی از علم و فناوری کشور و ارتقای کیفیت اطلاعات علمی است یاری دهند.
رییس ISC اظهار داشت: بی­ شک اعتبار و جایگاه فعلی درخت تنومند موسسه ISC در سطح ملی و بین المللی که نهال آن سه دهه قبل توسط استاد دکتر جعفر مهراد کاشته شد، مدیون زحمات و تلاش­ های شبانه­ روزی ایشان و همکاران شان بوده است. این باقیات صالحات در کارنامه علمی ایشان ماندگار خواهد بود.
او در آخر اضافه کرد: از دانشمند فرهیخته دکتر زلفی­ گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان ایشان در وزارتخانه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، استاندار و نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی بابت حمایت ها و همفکری های بی دریغ ایشان و از رؤسای دانشگاه­ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور بخاطر تعامل سازنده با این مؤسسه تشکر می نمایم.

1402/02/21
14:02:00
5.0 / 5
132
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Link website