مجید انصاری:

درصدد راهکار جلب اعتماد نخبگان ایران در خارج باشیم

درصدد راهکار جلب اعتماد نخبگان ایران در خارج باشیم

به گزارش لینک وبسایت، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: امروز باید در صدد راهکارهایی برای جلب اعتماد و احترام به نخبگان ایران در خارج از کشور باشیم.


مجید انصاری در گفتگو با ایسنا در حاشیه «برگزاری اجلاس ملی نخبگان، نظریه پردازی و سیاستگذاری کلان در جمهوری اسلامی» که به تازگی به همت مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، در رابطه با چرایی برگزاری این اجلاس اظهار نمود: از مدت ها قبل در جلسات کارشناسی و صدمه شناسی که در هیات عالی نظارت برقرار بود، چرایی عدم تحقق و اجرای سیاست ها را بررسی می کردیم، یکی از نتایج این بود که باید ارتباط منظم و علمی میان جامعه نخبگان کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام برقرار شود تا سیاست هایی که وضع می شود علمی و مبتنی بر تجارب موفق دنیا و صرفاً کلی گویی و آرزوپردازی نباشد و در میدان عمل لوازم اجرایی آن دیده شود.
وی در رابطه با میهمانان اجلاس و اینکه کمتر دانشگاهیان و محققان حضور داشتند، اظهار داشت: وقتی صحبت از نخبگان می شود، نخبگان جوان که جای شان در این جمع خالی بود، مدنظر است؛ چونکه آنها را موثرتر برای آینده کشور می دانم. دانش ها و ابزار نو سبب شده جوان های ما در عرصه تولید نرم افزار و هوش مصنوعی بسیار پیشرفت داشته باشند ولی متاسفانه یک انتقطاعی بین نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور با جامعه جوان داریم و مشکلاتی بوجود آمده است.
وی افزود: در کمیته جمع بندی اجلاس پیگیری می کنم که وقتی صحبت از نخبگان می نماییم طبعا اساتید دانشگاه و پژوهشگران و صاحبان دانش در دانشگاه و حوزه مدنظر باشد. نخبگان و مدیران تجربی هم در این چارچوب جای شان مشخص است. حتی صاحبان تجربه عملی که نام و نشانی از آنها نیست، باید شناسایی شده و حضور داشته باشند. مهم تر از این ها نخبگان خارج از کشور را داریم که سرمایه گرانقدری هستند. برخی متاسفانه با دید تهدید به آنها نگاه می کنند اما رشد و توسعه علمی و فنی ژاپن و چین عموما ناشی از سرمایه فکری و علمی و مالی شهروندان این کشورها در خارج بوده است. امروز باید در صدد راهکارهایی برای جلب اعتماد و احترام به نخبگان ایران در خارج از کشور باشیم.
انصاری اظهار داشت که بخصوص خانم و بانوان در سطوح و طیف های مختلف باید به صورت ویژه مورد توجه باشند.
منبع:

1402/02/16
13:15:44
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
Link website