در نشست خبری ارائه گزارش سالیانه وزارت علوم اعلام شد

اختصاص مبلغی از صندوق توسعه ملی به تجهیزات آزمایشگاهی

اختصاص مبلغی از صندوق توسعه ملی به تجهیزات آزمایشگاهی

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، سخنگوی وزارت علوم با بیان اینکه تجهیزات ما در سالهای اخیر به سمت فرسوده شدن رفته و به خاطر تحریم ها، برخی تجهیزات به ما، فروخته نشده و همین مسائل سبب می شود جهش علمی کند شود، اظهار داشت: اخیراً با مجوز رهبری عدد خوبی از صندوق توسعه ملی بابت تجهیزات به وزارت علوم تزریق شده و درحال اختصاص به دانشگاه ها است و بزودی شاهد تغییرات خوبی در دانشگاه ها خواهیم بود.به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دکتر علی شمسی پور در نشست خبری عرضه گزارش سالیانه وزارت علوم که عصر امروز ۲۴ اسفند در وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به اینکه سال جاری در بعضی موارد پیشرفت خوبی داشته ایم، در بعضی موارد وضعیت حفظ شده و در بعضی موارد اندک هم کاهش کمی داشتیم، اظهار داشت: روشن ترین مباحث در قسمت پژوهش و فناوری بوده است و با عنایت به این که سال ۱۴۰۱ با نام دانش بنیان گره خورده، بیشتر به این مورد پرداخته می شود.

وی در مورد کمیت تولید علم، به آمار تولیدات علمی ایران در پایگاه های استنادی وب آو ساینس و اسکوپوس اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ تولید مقالات ما در اسکوپوس از ۷۶ هزار به ۷۷ هزار مقاله رسیده و در وب آو ساینس رشد ۵ درصدی داشته است. با وجود افزایش تعداد مقالات، رتبه علمی ایران در میان کشورهای دیگر افزایشی نداشته و در همان رتبه ۱۵ و ۱۶ باقی مانده است.

سخنگوی وزارت علوم در مورد چرایی تغییر نکردن رتبه علمی کشور، توضیح داد: زمانی که در ابتدای راه فعالیت علمی هستیم، رتبه های علمی راحتتر جابه جا می شوند، ولی هر چه به سمت رتبه های بالاتر می رویم، رقابت ها بیشتر می شوند و جابه جایی رتبه ها به آسانی صورت نمی گیرد. بنابراین در یک سال گذشته رتبه علمی کشور با وجود افزایش مقالات، تثبیت شده است.

شمسی پور تجهیزات را اساس کار آزمایشگاهی دانست و تصریح کرد: تجهیزات ما در سالهای اخیر به سمت فرسوده شدن رفته و به خاطر تحریم ها، برخی تجهیزات به ما فروخته نشده است. تجهیزات، ابزار کار علمی هستند و همین مسائل سبب می شود جهش علمی کند شود.

سخنگوی وزارت علوم به اختصاص رقمی برای تجهیزات آزمایشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: اخیراً با مجوز رهبری عدد خوبی از صندوق توسعه ملی بابت تجهیزات به وزارت علوم تزریق شده و درحال اختصاص به دانشگاه ها است و بزودی شاهد تغییرات خوبی در دانشگاه ها خواهیم بود. همین مبحث بخشی از کار را تسهیل می کند و در دو سه سال آینده، شاهد اثرات این نوسازی تجهیزات خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه درصد زیادی از تولید علم، توسط بخش کوچکی از اعضای هیئت علمی صورت می گیرد، اظهار داشت: با اصلاح آئین نامه ها شرایطی درحال ایجاد است که تمام اعضای هیئت علمی به سمت تولید علم بروند. همینطور مشوق های زیادی برای این مورد در نظر گرفته شده است.

وی افزود: دکتر زلفی گل، وزیر علوم درحال تلاش هستند که دانشگاه ها به سمت این بروند که اساتید جوان و جدیدالورود در یک تا ۵ سال اول، گرنت خوبی بگیرند. چون که کار اساتید جوان، در ابتدای مسیر با عنایت به اینکه دانشجویان در آزمایشگاه، تجهیزات زیادی در اختیار ندارند، خیلی دشوار می باشد. بر همین مبنا سیاستگذاری هایی همچون پایه های تشویقی می تواند به آنها کمک نماید که سمت پژوهش و فناوری بروند. البته در این مشوق ها توجه به مسائل فرهنگی و آموزشی هم دیده شده است.

سخنگوی وزارت علوم به اچ ایندکس اشاره نمود و اظهار داشت: وضعیت اچ ایندکس ما از ۳۹۴ به ۴۲۳ تبدیل گشته است. این افزایش نشان دهنده کیفیت مقالات ما است. همینطور تعداد استنادات افزایش خوبی پیدا کرده است. در پایگاه اسکوپوس تعداد استنادات به ۹۲ هزار رسیده و در وب آو ساینس چند برابر شده است.

وی در رابطه با دیپلماسی علمی، اظهار نمود: ۳۳ درصد مقالات ما با همکاری اساتید کشورهای دیگر انجام شده است. این نشان دهنده آن است که دانشمندان دیگر ما را قبول دارند و ما توانستیم همکاری علمی برقرار نماییم. همینطور دانشگاه های برتر ایران در رتبه بندی تایمز افزایش پیدا کرده و ۴۵ دانشگاه به ۶۵ دانشگاه رسیده است.

به گفته شمسی پور، بعضی از این دستاوردها با یک سیاستگذاری کوتاه مدت اتفاق افتاده و بعضی از این اتفاقات در ارتباط با اقدامات گذشته است.

سخنگوی وزارت علوم ضمن اشاره به تعداد نشریات نمایه شده کشور، اظهار داشت: نشریات نمایه ما در اسکوپوس افزایش زیادی داشته و در همه نمایه ها هم افزایشی بوده است. سال جاری ۲۵ نشریه نمایه بین المللی دریافت نمودند.

وی تصریح کرد: روی مبحث نمایه سازی نشریات تمرکز زیادی شده و این اتفاق می تواند به مرجعیت علمی ما کمک نماید.

سخنگوی وزارت علوم با اشاره به اینکه اتفاقات خوبی در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت افتاده است، اظهار داشت: مهم ترین این اتفاقات، فرصت های مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت است. سال قبل ابتکاری صورت گرفت و فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت به وجود آمد. در این فرصت های مطالعاتی استاد می تواند مدتی از دانشگاه مرخصی بگیرد و درگیر کار صنعتی شود. امکان فرصت های مطالعاتی از همکاری در مرکز پژوهش های مجلس و مجمع تشخیص مصلحت تا کف صنعت برای اساتید فراهم است. این فرصت های مطالعاتی از ۲۶۰ مورد در اسفند ۱۴۰۰ به ۶۹۰ مورد رسیده است.

وی تصریح کرد: در کنار این اقدامات، سیاست گذاری و جهت دهی انجام شده است و اساتید ملزم شده اند که برای ارتقاء و تغییر وضعیت به فرصت مطالعاتی بروند.

شمسی پور با اشاره به اینکه مبلغ قراردادهای جاری ارتباط با صنعت از سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است، اظهار داشت: این مبالغ بالای ۵۰ درصد افزایش داشته و مبلغ جذب شده در دانشگاه ها اندکی کم تر است. همینطور مجریان قراردادهای ارتباط با صنعت هم افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت علوم ضمن اشاره به اساتید ذوابعاد، اظهار داشت: برخی اساتید ما در حوزه های صنعتی شاخص هستند و برخی در تولید مقاله، کتاب و تحقیق و پژوهش سرآمد هستند. برخی اساتید فناور هستند و برخی در حوزه اجرایی سرآمد هستند. خیلی اوقات توقع داریم اساتید در همه ابعاد سرآمد باشند، ولی این مورد امکان پذیر نیست.

سخنگوی وزارت علوم با بیان اینکه سامانه ایده ها و نیازها (نان) تکمیل شده، خاطرنشان کرد: بیشتر از ۶ هزار نیاز فناورانه از جانب دستگاههای اجرایی، شرکتهای خصوصی و سایر بخش ها در این سامانه ثبت شده است. برخی افراد با عنایت به نیازها، ایده های خویش را مطرح می کنند. حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار ایده در نظام ایده ها و نظام ها ثبت شده است. شرایط می تواند به سمتی سوق داده شود که رساله ها بر مبنای سامانه «نان» باشد.

وی در رابطه با وضعیت اشتغال دانش بنیان، توضیح داد: آمار و ارقام مبین اینست که میزان اشتغال دانش بنیان در سال ۹۹، حدود ۶۰ هزار نفر بود. این میزان در سال ۱۴۰۰، حدود ۷۰ هزار نفر شد و امسال به مرز ۱۱۲ هزار مورد رسید. باآنکه جهش هایی در این حوزه صورت گرفته است، اما انتظار داریم که میزان کنونی، جهش داشته باشد.

مشاور وزیر علوم با اشاره به اینکه حدود ۹ هزار واحد فناور در سال ۱۴۰۰ داشتیم، تصریح کرد: میزان واحدهای فناور در سال ۱۴۰۱ به نزدیک ۱۲ هزار مورد رسید.

وی افزود: موارد مهمی از جانب وزارت علوم انجام شده است. اطلاعات نخبگان در درگاهی به نام «دانا» ثبت می شود که این سامانه شبیه به لینکداین و ریسرچ گیت است.

دکتر شمسی پور با اشاره به اینکه دیپلماسی فناوری در زمینه پارک های علم و فناوری در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: پارک های فناوری بین المللی را به صورت مشترک با کشورها بوجود آورده ایم. به صورت مثال، دانشگاه شهید بهشتی با کشور روسیه، پارک علم و فناوری خوزستان با عراق، پارک علم و فناوری گلستان با قزاقستان، پارک هایی بوجود آورده است؛ این مورد می تواند سبب جهش علمی شود و ارتباطات فرهنگی برقرار کند که برکات فراوانی دارد.

منبع:

1401/12/25
12:56:45
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Link website