تولید واکسن کرونا که نتایج آن با واکسن های فایزر و مدرنا برابری می کند

تولید واکسن کرونا که نتایج آن با واکسن های فایزر و مدرنا برابری می کند

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، یکی از شرکتهای دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به بومی سازی فناوری تولید واکسن کرونا مبتنی بر mRNA شده و کارآزمایی بالینی این واکسن ایرانی از امروز شروع شد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دکتر خدامی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان امروز در مراسم آغاز فاز کارآزمایی بالینی واکسن «رناپ» که در بیمارستان امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: بعد از آنکه پاندمی کرونا دنیا را در نوردید، اتفاقات جدیدی در حوزه سلامت، اقتصاد و مسائل اجتماعی مربوط رخ داد و انتظار از متخصصان حوزه سلامت این بود که فرایندهای درمانی و پیشگیرانه ای منطبق با ویروس جدید را پیدا کنند. در این حوزه یک پلت فرم یا سکوی دارویی جدید ارائه شد که تا پیش از این به حوزه بالینی نیامده بود و آن واکسن مبتنی بر mRNA نام داشت. در آغاز دو شرکت معروف آمریکایی یعنی فایزر و مدرنا توانستند واکسن کرونا را مبتنی بر این پلت فرم دارویی تولید کنند.
وی ادامه داد: پس از این بود که ما در شرکت توانستیم این فناوری را بومی سازی نماییم و مراحل آزمایشی مختلف آنرا طی نماییم، بنابراین تاثیرات واکسن های مبتنی بر mRNA را در فاز پیش بالینی آزمایش کرده ایم که نتایج درخشان آن که با واکسن های فایزر و مدرنا برابری می کند، در نشریه Vaccines از گروه انتشارات Nature انتشار یافته است و شنبه، ششم اسفند ماه هم کارآزمایی بالینی نخستین واکسن mRNA ایرانی در انسان انجام شد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، اظهار نمود: امروزه این پلت فرم در اختیار دو شرکت دارویی مدرنا و فایزر است که نخستین محصول خویش را مبتنی بر این سکوی دارویی در ارتباط با بیماری کرونا تولید کردند. بعد از این در اقصی نقاط دنیا تلاش شد که این پلت فرم دارویی ساخته شود، اما هنوز مجوز بالینی و ورود تجاری برای شرکتهای دیگر صادر نشده است. ما در ایران توانستیم تمام زیرساخت های لازم را برای تولید mRNA همچون دستگاههای تخصصی تولید و فرمولاسیون و مواد اولیه تخصصی بیولوژیک و شیمیایی مورد نیاز آنرا داخلی سازی و تولید نماییم و کیفیتی همپای کیفیت شرکتهای مطرح دنیا عرضه دهیم.
خدامی افزود: به جهت اینکه یک فناوری دارویی شکل گیرد، به زیرساخت متناسب چه در زمینه دستگاهی و چه در زمینه تولید مواد اولیه نیاز است؛ بعنوان مثال برای تولید یک واکسن مبتنی بر mRNA حداقل باید چهار آنزیم تخصصی داشته باشیم. این آنزیم ها را در داخل شرکت تولید کردیم تا زنجیره تأمین مطمئن و ارزان برای این فناوری راهبردی در کشور را پایه گذاری کرده باشیم. همینطور لیپید تخصصی فرمولاسیون نانوذرات لیپیدی را هم برای نخستین بار در کشور توسعه داده و تولید کردیم.
وی تصریح کرد: به جهت اینکه یک واکسن مبتنی بر mRNA بتواند کارایی داشته باشد، باید فرموله شود. برای فرمولاسیون هم یک دستگاه اختصاصی وجود دارد که با ذراتی در اندازه نانو، واکسن را فرموله می کند و اگر این فرمولاسیون اتفاق نیفتد، ماده دارویی به سلول نمی رسد. ما در قسمت مهندسی شرکت با همکاری برخی شرکتهای دانش بنیان همکار توانستیم این دستگاه را تولید نماییم که در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی تولید و بومی سازی شده است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، خاطرنشان کرد: باوجود سخت گیری های وزارت بهداشت ما توانستیم مجوزها و تاییدیه های لازم را دریافت نماییم و الان هم درحال شروع فاز بالینی هستیم و نخستین تزریق ما امروز شنبه، ۶ اسفند ماه بوده است.
وی افزود: از آغاز توسعه این فناوری بیشتر از ۱۰۰ نفر از محققان برجسته کشور به توسعه این فناوری کمک کرده اند که هم اکنون ۶۵ نفر از آنها در شرکت ما مشغول به فعالیت هستند که در حوزه های مختلف از گروه فنی مهندس گرفته تا گروههای شیمی، مهندس ژنتیک، ایمونولوژی، ژن درمانی، ویروس شناسی، تضمین و پایش کیفی درحال فعالیت هستند.
خدامی تصریح کرد: واکسن های مبتنی بر mRNA در حوزه های متفاوت کاربرد دارند. علاوه بر حوزه واکسن های پیشگیرانه، ما با این تکنولوژی جدید می توانیم در حوزه توسعه دارو و درمان انواع بیماری های صعب العلاج مانند سرطان و نقایص ژنتیکی گامهای بلندی برداریم که نیازهای کشور و حتی منطقه را در حوزه سلامت هم پوشش دهیم.
به نقل از ایشان، این شرکت برای تأمین مواد اولیه و پوشش هزینه مطالعات پیش بالینی و بالینی از تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی دراز مدت با نرخ ترجیحی صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شده است.
منبع:

1401/12/06
13:46:38
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Link website