عضو هیئت علمی دانشگاه خبر داد:

همکاری دانشگاه تبریز با دانشگاه فنی گبزه در تهیه نقشه جابه جایی زمین پس از زلزله ترکیه

همکاری دانشگاه تبریز با دانشگاه فنی گبزه در تهیه نقشه جابه جایی زمین پس از زلزله ترکیه

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، آذربایجان شرقی عضو هیأت علمی گروه سنجش از دور و GIS دانشکده ی برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز و محقق میهمان در دانشگاه فنی گبزه ی ترکیه اظهار داشت: در جهت همکاریهای بین المللی و علمی دانشگاه تبریز با دانشگاه فنی گبزه و انستیتو تکنولوژی توکیو، نقشه های صدمه ساختمان ها و جابه جایی زمین بلافاصله پس از زلزله ی ترکیه تهیه شد.


دکتر صدرا کریم زاده، در گفتگو با ایسنا، در تشریح جزئیات و نحوه ی تهیه ی نقشه های صدمه ساختمان ها و جابه جایی زمین بلافاصله پس از زلزله ‎ی ترکیه اظهار نمود: همکاری سنتینل آسیا (Sentinel Asia) بین سه دانشگاه تبریز، گبزه ی ترکیه و انستیتو تکنولوژی توکیو انجام شده است که این همکاری بر روی کشورهای مناطق آسیا و اقیانوسیه تاکید دارد و با عنایت به میزان تخریب بالای این زلزله امکان تهیه نقشه های صدمه در قالب سنتینل آسیا تهیه شده است.
وی افزود: هم اکنون ۳۷درصد بلایای طبیعی در قاره ی آسیا اتفاق می افتد و میزان صدمه ای که اقتصاد کشورهای آسیایی از این بلایا دیده است، حدود ۴۴درصد از کل صدمه های اقتصادی در دنیا است و ۸۹درصد از قربانیان این فجایع طبیعی هم متاسفانه از کشورهای آسیایی است.
دکتر کریم زاده در قسمت دیگری از سخنان خود تصریح کرد: همکاری سنتینل آسیا طی سه مرحله می تواند به این کشورها کمک نماید که متأسفانه اکثرا جزو کشورهای کم برخوردار آسیای شرقی هستند. نخستین مرحله، مرحله ی پیش از فاجعه است که شامل آمادگی برای آگاهی از خطر از راه سیستم های هشدار سریع یا پیش هنگام می باشد. مرحله ی دوم زمان وقوع فاجعه را شامل می شود که بلافاصله بعد از وقوع فاجعه، با تکیه بر داده های سنجش از دور، نتایج مستخرج شده به کشورهای و ارگان های عضو سنتینل آسیا ارسال می گردد که هدف اصلی این مرحله نجات افراد صدمه دیده می باشد. در نهایت مرحله ی سوم در ارتباط با زمان بعد از بحران و شامل ریکاوری، نرمالیزه شدن و بازگشت به زندگی عادی است.
وی با اشاره به اینکه این نقشه ها از منظر پاسخ به بحران هایی همچون سیل، زلزله، آتشسوزی و... اهمیت بالایی دارد، تصریح کرد: در همین راستا و با عنایت به تعاملات و تجربه های بین المللی، ساز و کار کانونی بدست آمده از شبکه های لرزه نگاری ترکیه در تطابق با نتایج بدست آمده می باشد که نشانگر جابه جایی تقریبی ۴ متر در جهت خط دید ماهواره می باشد. همینطور نقشه های صدمه ساختمان ها منطقه ای در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهند که بلافاصله بعد از این فاجعه از راه سایت سنتینل آسیا در اختیار اکیپ های امداد و نجات در مناطق زلزله زده ترکیه قرار گرفت.
عضو هیأت علمی گروه سنجش از دور و GIS دانشکده ی برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد: الگوریتم اندازه ‎گیری این میزان صدمه سکونتگاه ها به وسیله ی همکاری بین المللی بین دانشگاه تبریز و انستیتو تکنولوژی توکیو انجام شده و در چارچوب فرمت KMZ در سایت لابراتوار سنجش از راه دور دانشگاه قابل دسترسی است. البته لابراتوار سنجش از دور دانشگاه با همکاری اساتید و دانشجویان علاوه بر زلزله در سایر حوادث همچون سیل، آتشسوزی و... هم آمادگی پاسخ به بحران و تحلیل میزان خسارت ها را دارد.
وی در خاتمه در مورد نوع تصاویر استفاده شده هم اظهار داشت: تصاویری که ما استفاده می نماییم تصاویر رادار با گشودگی مصنوعی (SAR) هستند که برخلاف تصاویر اپتیکی و مرئی، این امکان را دارند که در هر ساعت از شبانه روز حتی در شب هم مبادرت به تصویر برداری کرده و شرایط جوّی مانند برف و باران هم تاثیری چندانی بر کیفیت این تصویربرداری ندارد.
منبع:

1401/12/02
09:01:41
5.0 / 5
581
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Link website