دهقانی فیروزآبادی:

تلاش ما اینست که برای نخبگانمان فرصت تاثیرگذاری ایجاد کنیم

تلاش ما اینست که برای نخبگانمان فرصت تاثیرگذاری ایجاد کنیم

به گزارش لینک وبسایت، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با بیان اینکه تلاش ما اینست که برای نخبگان مان فرصت تاثیرگذاری ایجاد نماییم، اظهار داشت: بخشی از این فرصت در دستگاههای دولتی است. تا وقتی که بدنه کارشناسی دولت به نخبگان متخصص کاربلد متعهد، ارتقا پیدا نکند، هم تاثیرگذاری و هم کارآیی حکومت کمتر خواهد شد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در مسافرت یکروزه خود به استان فارس از ظرفیت های دانش بنیان این استان بازدید کرد و با حضور در نشست با نخبگان و مسؤلان استان از دانشجویان و برگزیدگان المپیادها، تقدیر به عمل آورد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اعلان اینکه مشاهداتی در جمع نخبگانی شما داشته ام که مرا ترغیب به طرح مباحث چالشی کرد، اضافه کرد: در هر زمان که اعتراضی نسبت به طرح مباحث مطروحه داشتید، حتما آنرا بیان کنید.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اعلان اینکه خصلت های اقتصاد و مدیریت دولتی را به همه ارکان جامعه تسری داده ایم، اظهار داشت: یکی از این ارکان، حوزه نخبگانی است که تبدیل به حوزه مصرف کننده شده است و دولت نقش تعیین کنندگی در آن دارد.
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر این که متولد دهه ۶۰ هستم و از فضای دانشجویی دور نیستم، اضافه کرد: در داخل کشور متولد شدم، تمام دوران تحصیلاتم در داخل کشور طی شده است و از تحصیلکردگان پس از انقلاب اسلامی هم هستم و کسب و کار و شرکت با دو هزار نفر پرسنل راه اندازی کردم، همینطور در دانشگاه تدریس کردم. من از خودم -و نه از شخص دیگری- صحبت می کنم.
وی با تأکید بر اینکه در دهه ۷۰ و ۸۰ که دوران پس از جنگ تحمیلی شمرده می شود، رویکرد کشور سیاست فروش نفت بود و بازار فروش مطلوبی داشت، اظهار داشت: آن دوره موتور توسعه کشور با پول خرج کردن می چرخید، تمام پروژه هایی که امروز مشاهده می کنید، شامل پتروشیمی ها، مدارس، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، خودروسازی ها، به واسطه وجود این پول ها گسترش پیدا کرد و کشور به توسعه رسید.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به این که یکی از این ارکان، حوزه نخبگانی بود، اظهار داشت: حوزه نخبگانی ما تبدیل به حوزه مصرف کننده شد، به صورتی که دولت نقش تعیین کنندگی به جهت اینکه هر نخبه چند مقاله بدهد، ایفا می کند. از طرفی، بالا بودن معدل و احراز رتبه های ممتاز سبب کسب امتیاز می شود؛ اگر از یک حدی بالاتر باشد نخبه خواهد شد و دولت موظف به تأمین مالی و پرداخت حقوق به این فرد می شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: البته این مکانیسم و رویکرد در دوره ای مطلوب بود و پروژه های عمرانی هم به همین منوال خوب و مطلوب پیش می رفت. این در حالیست که فرآیند دولتی کردن همه چیز همچون نخبگان، با اینکه در یک دوره ای مطلوب بوده، اما حقیقت آن، اینست که بزرگترین صدمه را به این قشر وارد کرده است.
وی در تشریح این آسیب، با اشاره به این که هیچ زمانی عضو بنیاد ملی نخبگان نشده است، تصریح کرد: من رتبه اول کنکور بودم، در هر دو مقطع شامل ارشد و دکتری فارغ التحصیل ممتاز بودم، اما هیچگاه عضو این بنیاد نشدم. چونکه این رویکرد در رابطه با نخبگان، باعث تصوری خاص از آنها شد، به نحوی که هر زمان در جمع فعالان صنعتی از جذب نخبگان صحبت می شد، این تصور به ذهن آنها متبادر می شد که مقرر است فرد ناکارآمدی به آنها معرفی شود!
وی در توضیح یکی از علت های این رویکرد، اظهار نمود: یکی از دلایل این آسیب، روش حمایتی ما است که در مورد نخبگان نادرست بوده است. از نگاه دیگران، نخبگان افرادی هستند که با جمع آوری یکسری امتیازات، طلبکار عالم و آدم هستند. اگر به این افراد توجه نشود، چه بسا سبب ایجاد ناراحتی و کدورت در میان شان می شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با تأکید بر این امر خطاب به نخبگان، اظهار داشت: عزیزان این تصور غلطی است که در میان بسیاری شامل دولتمردان و دستگاه ها، جا افتاده است. اشتباه و ایراد در رویکرد حمایتی بوده است. دولت موظف شده است به نخبه فارغ از تاثیرگذاری و این که چه اقدامی انجام می دهد و فقط باتوجه به معدل ۲۰ و تعداد مقالاتش، ماهیانه مبلغی بپردازد یا وام اختصاص دهد یا منزل مسکونی به وی اعطا کند. این نگاه بطور قطع با شکست مواجه می شود، چون که به مقایسه از جانب مردم منجر می شود.
وی با تأکید بر این که «در تعریف نخبه هم گرفتار خطا و اشتباه شده ایم»، اضافه کرد: در چند روز گذشته و در آیین افتتاحیه طرح احمدی روشن سوالی را مطرح کردم؛ طرح مسئله من این بود: دو شخص داریم، اولی نمراتی از ۱۴ تا ۱۶ کسب کرده با معدل کل ۱۵؛ در نقطه مقابل، شخص دیگری با نمراتی از ۷ تا ۱۰ داریم که البته ۳ نمره ۲۰ در دروس تخصصی دارد. به نظر شما کدام یک از این دو شخص استعداد برتر است؟ بنابراین باید در تعریف نخبه هم تأمل و تجدیدنظر شود.
دهقانی فیروزآبادی افزود: در یکسو شخصی داریم که ادعا می کند استعداد در دو حوزه دارد و نمراتش در جمع با هم به عدد ۲۰ می رسد و در نقطه مقابل شخصی داریم که می گوید بدون استعداد در نقاشی است، اما صدایش در آواز به اساتید مشهور آواز هم می رسد. حال باز هم می پرسم کدامیک از این دو شخص استعداد برتر هستند؟ پاسخ این است: بطور قطع شخصی که یک استعداد شاخص دارد، نخبه است.
وی با تأکید بر این که جمع یکسری امتیازات هیچ شخصی را نخبه نمی کند، اظهار داشت: این مورد هم یکی از دلایلی است که بلایی در این شکل و شمایل را بر سر ما آورده است. دانشجو رجوع می کند که استاد اگر نیم نمره به ۱۸ من اضافه کنید، معدلم بالا می رود و بعد طرحم در فلان جا پذیرفته می شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به این که طبق استانداردهای جهانی در هر جامعه ای یک درصد افراد آن جامعه استعداد آن جامعه محسوب می شوند، اظهار داشت: این در حالیست که در استان فارس ۵۰ هزار نخبه داریم، اما باور کنید آن جوشکاری که در تمام کشور ۱۰ نفر هم به پای وی در کار حرفه ای اش نمی رسند، هم نخبه است، پیش از این که دانشمندان مقاله دار ما به خارج از کشور بروند، کشور همسایه به فرد متخصص فنی ما که جوشکار حرفه ای است، پیشنهاد حقوقی ۱۰۰ میلیون تومانی می دهد. اگر او نخبه نیست، چه کسی نخبه است؟ آهنگسازی که قطعات جدید و بدیع می سازد هم نخبه است. استاد علوم انسانی هم که اندیشه سازی می کند، نخبه است. نقاش زبردست هم نخبه است، کشور که فقط به دکتر و مهندس نیاز ندارد.
وی افزود: یکی دیگر از اشتباهات در تعریف نخبه اینست که فقط دانشگاهیان را نخبه معرفی کرده است. هر زمان فردی خویش را از جامعه اش جدا کند، بلاشک توسط جامعه طرد خواهد شد. ازاین رو با تعریف جهانی نخبگانی ما ۵۰ هزار استعداد در استان فارس داریم. قرار باشد به این تعداد چون نخبه هستند مسکن و وام بلاعوض دهیم، پس باقی افراد مملکت کجا بروند؟
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر این که به هیچ وجه مخالف تسهیل گری نیستم، اظهار داشت: اصطلاحا می گویم در جمع نخبگانی باید تقاضا را کنترل و تعدیل کنم و در جمع حکمرانی طلبکارترین فرد دنیا برای عرضه خدمات هستیم و وظیفه دولت اینست که این کار را انجام دهد و باید کمک و حمایت کند.
وی در ارتباط با این که رویکردها چگونه اثرگذار می شود، اظهار داشت: مگر می شود آدمی پرارزش باشد و کسی قدر آنرا نداند؟ یقین بدانید خیلی از اشخاصی که ترجیح شان مهاجرت است و به آنها حق می دهم شاید از نظر مالی در شرایط خوبی باشند، اما از بسیاری جهات دیگر در اذیت هستند. مهاجرت آخرین راهکار است و آنرا انکار نمی کنم. امکان این وجود دارد پس از طی مراحلی با این نتیجه برسیم که در آن سوی مرزها مفیدتر هستیم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که شخصی که حرف نو و تاثیرگذاری داشته باشد و در داخل کشور به او توجه نشود، اظهار داشت: ارزش را همه روی هوا می برند. چندین مدت قبل در ارتباط با شرکتهای دانش بنیان گفتم، هزار درصد این شرکت ها به شرط واقعی بودن که از دانش ارزش های بالا و واقعی تولید می کنند، نه حاضر به شراکت هستند، نه حاضر به ورود در بازار بورس و سرمایه اند. چونکه معتقد هستند وقتی با سود خود به توسعه می رسند، چرا باید در این بازارها حضور پیدا کنند، در صورتیکه حضورشان می تواند ارزش بسیار بیشتری بوجود آورد. بنابراین شما بعنوان نخبگان مطمئن باشید اگر حرف نو و تأثیر گذاری داشته باشید، دیده می شوید.

دهقانی فیروزآبادی افزود: کسب و کار از دل کسانی شکل می گیرد که پس از خروج از دانشگاه چندین سال در یک مجموعه واقعی کار می کنند. فضای واقعی را لمس کرده و بازار را دیده اند. فرصت ها را پیدا کرده و باتوجه به کشش بازار، سراغ ایده های نو می روند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی ادامه داد: اما ما در کشورمان ترغیب کردیم همه دنبال کارآفرینی بروند و استارت آپ بزنند، نتیجه اش آمارهایی است که این همه کارآفرین داریم. در حالیکه باید تجربه کسب نماییم، تلاش نماییم در مجموعه های مختلف کار نماییم. با رویکرد فعلی بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی به اندازه کافی جریان عرضه محور حمایت شده است. اما در اقتصاد هشتاد بیستی فقط باید ۲۰ درصد عرضه محور و ۸۰ درصد بازار محور باشد. تلاش ما اینست که برای نخبگان مان فرصت تاثیرگذاری ایجاد نماییم. بخشی از این فرصت در دستگاههای دولتی است. تا زمانی بدنه کارشناسی دولت به نخبگان متخصص کاربلد متعهد، ارتقا پیدا نکند، هم تاثیرگذاری و هم کارآیی حکومت کمتر خواهد شد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری اشاره کرد: تمام عزم ما اینست که در سال آینده ۵ هزار نفر از اعضای بنیاد ملی نخبگان را در بدنه دولت تزریق نماییم، یک بخش دیگر آن ایجاد فرصت در بازار و یک بخش دیگر آن، ایجاد فضاها و زیر ساخت های بزرگ و متمرکز برای جذب تعداد بسیار بزرگتری از نخبگان است که با توکل به خدا و حمایت همه اتفاق خواهد افتاد. بارها گفته ام که من دهقانی فیروزآبادی پیش از این که رئیس بنیاد ملی نخبگان باشم، باید نماینده جریان نخبگانی در دولت باشم که صدای نخبگان به گوش دولت برسد، بنابراین خواهشمندم نکات، توصیه، راهکاری که هر کدام از عزیزان دارند عرضه کنند، تعهد می کنم راهکارهای نخبگانی را مطالعه کنم و تمام توانم را برای اجرای آن به کار بگیرم.

مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شیراز بازگشایی شد
روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری که روز گذشته در دومین سفر استانی خود به فارس سفر کرده بود؛ فاز نهایی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شیراز را افتتاح نمود.
فاز نهایی این مرکز که با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به راه افتاده است، شامل راه اندازی اتاق های تمیز بود که با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری راه اندازی شد. این اتاق ها فضای مناسبی برای فعالیت هم زمان چهار شرکت دانش بنیان را دارد.
تربیت نیروی انسانی متبحر در حوزه سلول درمانی و مهندسی بافت، توسعه پژوهش های مرتبط، تولید محصولات فناورانه و توسعه و تاسیس شرکتهای دانش بنیان این حوزه، همچون اهداف راه اندازی اتاق تمیز است. ساخت این مجموعه با مساحت ۲۳۰ متر مربع، طی قراردادی که از سال ۱۳۹۵ بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی شیراز با هدف فعالیت در حوزه سلول درمانی و مهندسی بافت بسته شد، انجام شد.
پیش از این هم ۱۰ مرکز جامع سلول بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور راه اندازی شده بود که بعضی از آنها شامل مرکز جامع دانشگاه علوم پزشکی تهران، رویان، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تبریز می شود که به فاز نهایی رسیده و با تمام امکانات درحال فعالیت هستند. دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم یازدهمین مرکز جامع را در دل خود جای داد.1401/11/25
10:09:14
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Link website