اقدامات هویت ساز سند استراتژیک کشور در امور نخبگان عملیاتی شود

اقدامات هویت ساز سند استراتژیک کشور در امور نخبگان عملیاتی شود

به گزارش لینک وبسایت، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، عمده مشکل نخبگان را مسائل فرهنگی و هویتی دانست و اظهار داشت: سال آینده باید حرکتی جهشی در زمینه کارهای فرهنگی و هویت ساز در بنیاد ملی نخبگان شروع شود که البته این امر نیازمند حمایت نهادها و سازمان های مختلف همچون مجلس شورای اسلامی است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دکتر ناصر باقری مقدم در نخستین جلسه شورای فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه در سالهای قبل رویکرد بنیاد ملی نخبگان این بود که کارهای مختلف، پیوست فرهنگی داشته باشند، اضافه کرد: طرح هایی مثل «هسته های مسئله محور»، «رویدادهای رقابتی مسئله محور« و «توسعه کارهای علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد» در بنیاد در حال اجراست و این طرح ها گرچه پیوست فرهنگی دارند، اما عمدتا در زمینه های فرهنگی و هویت ساز به قدر کافی نتوانستند به نتایج کامل برسند و بیشتر روی حوزه های علمی و فناوری تمرکز داشته اند.
باقری ‎مقدم افزود: نیاز است اقدامات فرهنگی و هویت ساز سند استراتژیک کشور در امور نخبگان عملیاتی شوند؛ این قبیل اقدامات با محوریت اصول و ارزش های انقلاب یا ترویج فرهنگ قرآن و عترت (ع) و دلبستگی به وطن باید در فضای نخبگانی بصورت جدی انجام شوند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه در بعضی موارد مانند تکریم مفاخر، بنیاد ملی نخبگان عملکرد قابل قبولی داشته است، افزود: حدود ۲۰ برنامه در بنیاد ملی نخبگان درحال اجراست که اغلب این برنامه ها با نام شهدا نامگذاری شده اند. با این وجود، نیاز به طراحی و اجرای شیوه نامه ‎ها و برنامه های خاص برای مسائل فرهنگی و هویت ساز نیز احساس می شود که این امر باید ذیل شورای فرهنگی ‎ برنامه های بنیاد ملی نخبگان محقق شود.
باقری مقدم با اشاره به لزوم گسترش تعامل و همکاری این مجموعه با دفتر نهاد مقام معظم رهبری و نقش آن در توسعه برنامه های فرهنگی، اظهار داشت: برای برقراری هرچه بیشتر این ارتباط، دفتر نهاد مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان به وجود آمده و یکی از مسئولیت های این دفتر در بنیاد تمشیت و دبیری شورای فرهنگی بنیاد است.
وی با اعلان اینکه عمده مشکل نخبگان مسائل فرهنگی و هویتی است، اشاره کرد: سال آینده باید حرکت جهشی در زمینه کارهای فرهنگی و هویت ساز شروع شود که البته این امر نیازمند حمایت نهادها و سازمان های مختلف همچون مجلس شورای اسلامی است. بنیاد در سالهای قبل و همین طور امسال در بعضی حوزه ها مانند حل مسئله یا اشتغال نخبگان اقدامات خوبی را آغاز نموده است و الان نیاز است در زمینه برنامه های هویت ساز اسلامی و دینی، روند جدیدی را شروع کند که البته برخی اقدامات همچون دیدار با علمای اخلاق امسال اجرا شدند.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که در بنیاد ملی نخبگان و نظام نخبگانی کشور، دغدغه برنامه های فرهنگی وجود دارد، تاکید کرد: در اکوسیستم ها دو نوع فعالیت فضاسازی فرهنگی و اقدامات فرهنگی خاص تعریف می شود. در زمینه نخبگان نیز همین مصداق وجود دارد و جامعه نیازمند خدمات متقابل نخبگان و کشور است. در این نگاه، هم نخبه در توسعه اکوسیستم کشور بصورت فعال حضور دارد و هم می توان توانمندی آنان را به چرخه خدمت رسانی به جامعه تزریق کرد. این همان نگاهی است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید داشته و دارند.
وی با اعلان اینکه نظام نخبگانی باید به جامعه نخبگان خدمت کند و نخبگان نیز باید توان خودرا برای خدمت به جامعه بومی هزینه کنند، اضافه کرد: نخبگان قسمتی از گفتمان رایج در جامعه علمی هستند. امروز گفتمان هایی گاهی نامطلوب در زمینه فردگرایی و منفعت طلبی در جامعه علمی درحال ترویج و گسترش است که یک خطر بزرگ برای جامعه شمرده می شود. این قبیل موارد نشان میدهد که طراحی و اجرای برنامه در زمینه هویت سازی فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردارست.

منبع:

1401/11/11
08:50:21
5.0 / 5
207
تگهای خبر: خدمات , سیستم , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Link website