در گفت وگو با لینك وبسایت اعلام شد؛

صادرات ماده اصلی صنایع عطرسازی به کشورهای اروپایی

صادرات ماده اصلی صنایع عطرسازی به کشورهای اروپایی

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، یکی از ارزشمندترین واریته های گیاه دارویی-صنعتی آنغوزه در نیشابور ایران رویش دارد که محققان یکی از واحدهای فناور با کشت این گیاه و فرآوری آن توانستند اسانس این گیاه را که یکی از مواد پایه صنایع عطرسازی است، به تولید برسانند؛ هم اکنون این محصول به کشورهای اروپایی صادر می شود و به قول این محققان اسانس این گیاه در مقیاس های چند ˮسی سیˮ درآمدزایی زیادی را هم برای کشاورزان و هم برای کشور ایجاد خواهد نمود.


تیمور تیموریان، مدیر عامل این واحد فناور در گفتگو با ایسنا، گیاه دارویی- صنعتی آنغوزه را گیاهی مرتعی دانست که به صورت وحشی رشد می کند و در کشورهای مختلف دارای واریته ها و گونه های مختلفی است و ایران هم خاستگاه این گیاه به حساب می آید.
وی اظهار نمود: این گیاه در کشور دارای جمعیت های مختلفی چون جمعیت "شیراز"، "شمال و جنوب خراسان"، "اصفهان" و جمعیت "طبس" است، ضمن آنکه در کشورهای تاجیکستان و افغانستان هم رویش دارد، ولی صمغ و خواص هر کدام از این جمعیت ها با یکدیگر متفاوت می باشد.
تیموریان با تکیه بر این که این گیاه دارای ارزش اقتصادی بالایی است، خاطرنشان کرد: صمغ این گیاه به صورت غیر خام و فرآوری نشده تا کیلویی ۵ میلیون تومان خریداری می شود و این در شرایطی است که با استفاده از روش های فرآوری چون اسانس گیری و تهیه روغن، میتوان این میزان ارزش اقتصادی این گیاه را افزایش داد.
مدیر عامل این واحد فناور با تکیه بر این که پرورش این گیاه می تواند منبع درآمد جایگزین برای دامداران و کشاورزان ایجاد نماید، اضافه کرد: هم اکنون به علت خشکسالی، کشاورزان از نظر معیشتی تحت فشار هستند و میتوان کشت این گیاه را به آنها پشنهاد کرد.
وی، گیاه آنغوزه را یک گیاه کم آب بَر توصیف کرد و افزود: این گیاه در شرایط ۲۵۰ میلیمتر بارش در سال رشد می کند.
تیموریان، جوانه زنی این گیاه را از چالش های پرورش آن ذکر کرد و افزود: این چالش در این شرکت مرتفع شده و با استفاده از روش های علمی، خواب فیزیولوژیکی بذر شکسته شد و موفق به جوانه زنی و استقرار این گیاه شدیم.
وی با تکیه بر این که هم اکنون نشاهای قابل انتقال گیاه آنغوزه در این شرکت تهیه شده است، تصریح کرد: کاشت این نشاها احتیاج به نگهداری خاصی ندارند و نشاهای قابل انتقال را میتوان در داخل یخچال تا چند ماه بدون آنکه صدمه ای به آنها وارد شود، نگهداری کرد تا به اراضی برای کاشت منتقل شوند.
تیموریان پیشگیری از صادرات خام این گیاه را از برنامه های اصلی این شرکت نام برد و افزود: ما نه تنها برنامه ای برای صادرات خام این گیاه نداریم، بلکه بزرگترین طرح بهره برداری آنغوزه را که شامل برداشت ۱۸ تن گیاه می شود، در این شرکت تعریف کرده ایم.
به نقل از ایشان، هم اکنون این طرح که شامل برداشت گیاه آنغوزه است، در اراضی نیشابور اجرایی شده است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که عملیات بهره برداری اجرایی می شود، امکان دارد گیاه از بین برود؛ چون که تابحال مبادرت به برداشت این گیاه می شد، ولی معرفی مجدد این گونه به طبیعت رخ نمی داد؛ ازاین رو این رویکرد سبب شده که جمعیت این گونه بشدت صدمه ببیند و حتی در بعضی از مناطق، انقراض های محلی رخ داده است.
تیموریان افزود: به منظور پیشگیری از روند انقراض این گونه گیاهی با ارزش، نیاز است تا در عرصه، کشت مجدد صورت گیرد. ولی از آنجاییکه آنغوزه یک گیاه وحشی است؛ جوانه زنی آن بسیار اندک و کمتر از یک تا ۲ درصد است، ولی با تحقیقات دو ساله ای که انجام دادیم، خواب بذر شکسته شده و جوانه زنی این گیاه صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: جوانه های تهیه شده از این گیاه آماده انتقال به عرصه است و درصد زنده مانی این گیاه در عرصه بیشتر از ۸۰ درصد برآورد می شود.
مجری طرح تصریح کرد: با این روش می توانیم این گیاه را در مناطق مستعد، کشت نماییم.
وی ارزشمندترین واریته این گیاه را گونه ای دانست که در نیشابور ایران رشد می کند و اظهار داشت: تمرکز تحقیقاتی ما هم بر روی این واریته و بذر آن بوده است.
تیموریان افزود: تفاهمنامه های توسعه این طرح امضا شده و همینطور مجوزهای کشت این گیاه هم از دستگاههای مربوط دریافت شده و سرمایه گذاری برای توسعه این گیاه هم توسط این شرکت انجام شده است.
وی ضمن اشاره به تولید محصولات جانبی گیاه آنغوزه، اظهار داشت: ما از این گیاه ۸ محصول جانبی تولید کردیم که اسانس آنغوزه یکی از محصولات جانبی این گیاه به حساب می آید. این اسانس برای صنایع عطرسازی استفاده می شود.
به قول این محقق، استفاده از این اسانس در عطرها باعث ماندگاری بوی عطرها خواهد شد؛ ازاین رو اسانس آنغوزه یکی از پر کاربردترین مواد پایه ای صنایع عطرسازی به حساب می آید.
تیموریان ضمن اشاره به صادرات اسانس این گیاه، اظهار داشت: این گیاه به کشور هندوستان بعنوان ادویه صادر گردیده است و همینطور صادرات به کشورهایی چون فرانسه، سوئیس و آلمان بعنوان اسانس هم صورت گرفته است. نمایندگی های ما در کشورهای هندوستان، افغانستان و اروپا کار بازاریابی و فروش را انجام می دهند.
وی با تکیه بر این که این محصول در مقیاس "سی سی" درآمدزایی بالایی دارد، تصریح کرد: روغن آنغوزه هم از دیگر محصولات تولیدی این شرکت است که کاربردهای صنعتی زیادی دارد.
به قول تیموریان، این گیاه همینطور دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی است و تحقیقات آنها نشان داده است این گیاه می تواند عفونت های ریه را درمان کند.1401/10/17
10:42:23
5.0 / 5
322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Link website