تشكیل دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم

قدردانی رییسی از تلاشهای صورت گرفته برای تدوین چشم انداز ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور

قدردانی رییسی از تلاشهای صورت گرفته برای تدوین چشم انداز ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور

به گزارش لینک وبسایت، رئیس جمهور با قدردانی از تلاشهای صورت گرفته برای تدوین چشم انداز ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور، ضمن اشاره به اهمیت اقتصادی و تجاری علوم و صنایع فضایی، بر هم افزایی ظرفیت های کشور در حوزه فضایی و همینطور استفاده از همه زمینه های مساعد بوجود آمده برای ارتقای صنعت فضایی کشور تاکید نمود.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در دومین جلسه شورایعالی فضایی در دولت سیزدهم، با ابراز رضایت از پیشرفت های صورت گرفته در صنعت فضایی، توفیقات حاصل شده در این حوزه را شاهدی بر شکست تحریم ها و کوشش برای منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران و عقب نگه داشتن کشور از صنایع پیشرفته دنیا دانست.
رئیس جمهور در این نشست با قدردانی از تلاشهای صورت گرفته برای تدوین چشم انداز ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور، بر هم افزایی ظرفیت های کشور در حوزه فضایی و هم چنین استفاده از همه زمینه های مساعد بوجود آمده برای ارتقای صنعت فضایی کشور تصریح کرد.

رئیسی ضمن اشاره به مغلطه و فضاسازی دشمن برای محدود کردن دستاوردهای صنعت فضایی کشور به کاربردهای نظامی، صنعت فضایی را همچون صنایع پیشران دانست که با ارتقای صنایع و علوم و فنون رشته های دیگر افزایش قدرت کشور را باعث خواهد شد.
رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه ایران همچون معدود کشورهایی است که به فناوری پرتاب فضاپیما دست یافته است، اضافه کرد: با ادامه تلاش ها و دستیابی به توانمندی علمی استقرار ماهواره بومی در مدار ژئو، تهدیدها و تحریم های دشمنان در عرصه پخش شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای ضد کشورمان بی اثر خواهد شد.
رئیسی در قسمت دیگری از سخنانش دانشمندان این صنعت را سرمایه ای بزرگ برای کشور دانست و با تکیه بر لزوم تأمین نیازهای علمی و تحقیقاتی فعالان این صنعت، هزینه در عرصه علوم و صنایع فضایی را نوعی سرمایه گذاری پربازده برای کشور دانست و اظهار داشت: علوم و صنایع فضایی امروز یکی از عرصه های پررونق اقتصادی و تجاری در دنیاست و فعالیتهای ما در این حوزه هم باید معطوف به تجاری سازی این علوم و صنعت باشد.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در ابتدای این جلسه، دکتر حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی و دبیر شورایعالی فضایی گزارشی از روند اجرای مصوبات اولین نشست این شورا در دولت سیزدهم، عرضه و عملکرد ارگان های مختلف و در رابطه با بخش فضایی کشور از جانب اعضا مورد ارزیابی قرار گرفت.
در این جلسه هم چنین موضوعات گوناگونی پیرامون صنعت فضایی بخصوص برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور مطرح و در نهایت این برنامه راهبردی به تایید و تصویب شورایعالی فضایی رسید.
طبق این برنامه، جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ سال آینده تبدیل به قطب منطقه ای در توسعه فناوری های فضایی و عرضه خدمات پرتاب های فضایی خواهد شد که این هدف گذاری، باید با تاکید بر توانمندی داخلی و دانش متخصصان کشورمان محقق شود.
یکی از مهم ترین اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور، طرح ریزی و اجرای مأموریت های فضایی در جهت بهره مندی شهروندان، کسب و کارها، دستگاههای اجرایی از فناوری های روز دنیا است که کمک شایان توجهی به تأمین نیازمندی های عمومی مردم در حوزه های مختلف خواهد نمود.
توسعه زیرساخت های پرتاب و ایستگاه های زمینی، سرعت بخشیدن به روند طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی، پرتاب ماهواره های سنجشی با دقت یک متر و کمتر، حرکت در راه تعاملات بین المللی و اجرای پروژه های مشترک، اجرای طرح های اکتشافاتی با تمرکز بر توسعه زیرساخت ها، برنامه ریزی جهت رسیدن به پرتاب محموله هایی با وزن بالا و نظایر آن همچون دیگر سرفصل های برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور است.
اولین جلسه شورایعالی فضایی آذر ماه سال ۱۴۰۰ پس از ۱۱ سال تعطیلی این شورا، به ریاست آیت الله رئیسی برگزار شده بود.
منبع:

1401/10/16
13:40:24
5.0 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website