گسترش همکاری علمی ایران و بلاروس با محوریت صنایع نفت و گاز و مدیریت منابع آب

گسترش همکاری علمی ایران و بلاروس با محوریت صنایع نفت و گاز و مدیریت منابع آب

لینک وبسایت: در دیدار سفیر جمهوری بلاروس در ایران با قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، طرفین بر همکاریهای علمی و فناوری خصوصاً در زمینه مسائل آب و صنایع نفت و گاز تاکید نمودند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، دمیتری کالتسوف، سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری بلاروس در ایران با حضور در ستاد وزارت علوم با دکتر وحید حدادی اصل، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ملاقات و گفتگو کرد.
دکتر وحید حدادی اصل در این دیدار ضمن اشاره به پیشرفت های زیادی که ایران در زمینه علم و فناوری کسب کرده است و از لحاظ علمی رتبه ۱۵ دنیا را در اختیار گرفته است، اظهار داشت: با این حجم از دستاوردهای علمی و فناوری به دنبال گسترش همکاریهای علمی با کشورهای دوست بخصوص کشورهای همسایه و نزدیک هستیم.
رئیس مرکز همکاریهای علمی و فناوری وزارت علوم اظهار نمود: هدف ما از گسترش همکاریهای علمی و فناوری انتقال تجربیات و کسب فناوری های نوین است و در این حوزه آن دسته از رشته های علمی که نیازهای امروز صنعت و خدمات ما را پاسخ بدهد، در اولویت همکاریهای علمی قرار دارد.
وی اظهار داشت: ایران بعنوان یک کشور غنی از لحاظ منابع نفت و گاز به دنبال نوسازی صنایع در ارتباط با این حوزه و استفاده از فناوری های روز دنیا در صنایع نفت و پتروشیمی است که در این حوزه کشور بلاروس هم دارای توانایی های علمی و تجربیات مناسبی است و امکان همکاریهای علمی وجود دارد.
دکتر حدادی اصل ضمن اشاره به قرار گرفتن ایران در اقلیم خشک و کمبود منابع آبی، مدیریت منابع آب را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: علاقمندیم در حوزه علوم و فناوری های در ارتباط با منابع آب با کشور بلاروس همکاری کرده و از پژوهش های آن کشور در این عرصه استفاده نماییم.
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه این دیدار دیمتری کالتسوف، سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری بلاروس ایران ضمن اشاره به روابط نزدیک سیاسی ایران و جمهوری بلاروس، اظهار داشت: بسیار علاقمندیم که این روابط سیاسی در زمینه های علم و فناوری هم ارتقاء یابد.
وی ضمن اشاره به برگزاری هفت دوره کمیسیون مشترک همکاری بین دو کشور در سالیان گذشته، اظهار داشت: آمادگی داریم با سفر هیئت ایرانی به بلاروس هشتمین کمیسیون مشترک را در یک ماه پیش رو برگزار نماییم تا مقدمات همکاریهای علمی و فناوری را در آستانه سفر رئیس جمهور بلاروس به ایران فراهم نماییم.
دیمتری کالتسوف با استقبال از پیشنهاد دکتر وحید حدادی برای همکاری در زمینه های نفت و گاز و مدیریت منابع آب، اظهار داشت: همکاری در این عرصه ها را در دستور کار کمیته مشترک همکاریهای دو کشور قرار می دهیم.
وی ضمن اشاره به سفر مقاماتی از کشور بلاروس به ایران در گذشته نه چندان دور و بازدید نخست وزیر بلاروس از مرکز توسعه فناوری در مرکز توسعه تجارت ایران، اظهار داشت: بلاروس به پیشرفت های علمی ایران واقف است و بنابراین علاقه مند به همکاری در این حوزه می باشد.
در انتها این دیدار هدایایی به رسم یادبود بین طرفین تبادل شد.1401/10/15
20:23:36
5.0 / 5
281
تگهای خبر: خدمات , دستاورد , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Link website