رئیس بنیاد ملی نخبگان لرستان:

فناوری و نوآوری های علمی محرک های اصلی رشد و توسعه اقتصادی تلقی می شود

فناوری و نوآوری های علمی محرک های اصلی رشد و توسعه اقتصادی تلقی می شود

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، لرستان رئیس بنیاد ملی نخبگان لرستان اظهار داشت: فناوری و نوآوری های علمی محرک های اصلی رشد و توسعه اقتصادی تلقی می شود.


حمزه امیری در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد که سیزدهم دیماه در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد، ضمن اشاره به سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ دست یافتن به جایگاه اول علمی و فناوری، در سطح منطقه آسیای جنوب غربی و کسب مرجعیت علمی در این منطقه را از اهداف پژوهشی آن عنوان نمود و اضافه کرد: فناوری و نوآوری های علمی محرک های اصلی رشد و توسعه اقتصادی تلقی می شود.
وی خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه یافته در سال ۲۰۲۰ بیشتر از ۲ درصد از تولید ناخالص ملی به حوزه تحقیق و توسعه اختصاص یافته درحالی که این میزان در کشور ما در حدود نیم درصد است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان لرستان تصریح کرد: در روند توسعه ملی ازلحاظ کمی و کیفی رشد خوبی را شاهد بوده ایم و در حوزه علمی رتبه اول منطقه را کسب کردیم ولی در حوزه تبدیل علم به ثروت دارای ضعف هستیم.
امیری افزود: رتبه جهانی ما در تولید علم در سال ۲۰۲۰ رتبه ۱۵ از لحاظ کمی است یعنی ۲ درصد تولید علمی دنیا توسط محققین کشور ما انجام شده است.
وی بیان نمود: تعداد مقالات قابل استناد و مقالات داغ پژوهشگران ما هم رو به رشد ارزیابی شده ولی مقالات عرضه شده در کنفرانس ها متأسفانه دارای اختلال و روند نزولی بوده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان استان لرستان اظهار داشت: روند مقالات مشترک پژوهشگران ایرانی با سایر کشورها هم روندی صعودی داشته است.
امیری افزود: تعداد دانشگاه های برتر ما در نظام رتبه بندی تایمز رو به افزایش بوده و نشان از کیفی شدن دانشگاه های کشور است همینطور تعداد پارک های علم و فناوری (تجمیعی) و مراکز رشد واحدهای فناور رو به رشد عنوان شده ولی میزان آن کافی نیست.
وی اظهار نمود: میزان صادرات تولیدات دانش بنیان در سالیان اخیر دارای نوسان و کاهشی بوده است که مقداری از آن به تحریم های کشور برمی گردد. همینطور تعداد شرکتهای دانش بنیان طبق برنامه رشد نداشته است. هرچند توسعه دانش بنیان، نیازمند دانشگاه های جامعه محور است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان لرستان خاطرنشان کرد: میزان اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی کشور ما برپایه مقطع تحصیلی آنها متأسفانه ثابت بوده که نشان از عدم ایجاد متناسب اشتغال فارغ التحصیلان و افزایش بیکاری در کشور است.
امیری توسعه علمی کشور را مناسب، اما توسعه فناوری را غیر مطلوب عنوان نمود و به تشریح دستاوردها و وظایف بنیاد ملی نخبگان پرداخت.
گفتنی است، در انتها مراسم از حمیدرضا فروغی پور از دانشکده علوم انسانی، کیومرث صفی نژاد از دانشکده علوم پایه، محمد محمدی از دانشکده فنی، محمدرضا مهرابی از دانشکده پزشکی، شهرام نخجوان از دانشکده کشاورزی و متین کاتبی دانشجوی رشته کامپیوتر بعنوان پژوهشگر برتر و عبدالرضا دزفولی زاده و اعظم گودرزی بعنوان کارمندان نمونه در حوزه پژوهش، با اهدا لوح و جوایزی تجلیل شد.
تکریم و معارفه معاون جدید پژوهش و فناوری هم پایان بخش این مراسم بود که در آن دکتر علی دیناروند جای خویش را به دکتر علی آریاپور سپرد.
منبع:

1401/10/13
15:12:27
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website