افزایش ماندگاری خواص آنتی باکتری منسوجات با پوست مرکبات

افزایش ماندگاری خواص آنتی باکتری منسوجات با پوست مرکبات

لینک وبسایت: تعدادی از محققان یکی از شرکت های فناور با بهره گیری از یک روش سبز مواد آنتی باکتریالی را برای ایجاد خاصیت ضد باکتری در منسوجات به تولید رساندند و برای ایجاد این خاصیت در پارچه بجای آغشته کردن سطح پارچه به مواد نانویی، مواد نانویی را به تار و پود پارچه وارد کرده و از این طریق مشکل از میان رفتن خاصیت نانویی منسوجات با گذشت زمان و در اثر تماس با سطوح را رفع کرده اند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، پارچه های اسپان باند یا بافته نشده کاربردهای مختلفی همچون ساخت تجهیزات پزشکی و آرایشی بهداشتی دارند و در صورتیکه از این پارچه ها در زمینه پزشکی استفاده شود، باید خواص آنتی باکتریالی در آنها ایجاد شود که در نتیجه سطح پارچه به مواد آنتی باکتریال آغشته می شود.
یکی از شرکت های فناور برای این منظور بجای استفاده از مواد شیمیایی آنتی باکتریال، نسبت به تولید مواد آنتی باکتریال به روشی سبز و با بهره گیری از پوست مرکبات اقدام نموده است.
امیرحسین بختیاری، مدیرعامل این شرکت با اعلان اینکه ما مبادرت به تولید نانوذراتی کردیم که علاوه براین که سازگار با محیط زیست است، حساسیت، سمی بودن و تحریک پذیری را به حداقل می رساند، اشاره کرد: زمانی که پس از تولید یک محصول، محصول نانویی می شود، تولیدکننده باید سطح بیرونی محصول را به مواد نانویی آغشته کند که پس از مدتی در اثر تماس با محیط اطراف این نانومواد از سطح جدا می شوند. کاری که ما انجام دادیم، این است که موادنانویی را وارد تار و پود پارچه کردیم، در حقیقت دیگر مشکل از میان رفتن نانومواد را نداریم.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، بختیاری اضافه کرد: این راهبرد موجب افزایش ماندگاری خواص نانومواد در پارچه می شود. آزمایش های انجام شده دو سال ماندگاری خواص نانومواد در این پارچه ها را تایید کرده است. البته ما مدعی هستیم که بیش از دو سال ماندگاری داریم، اما مجوز برای دو سال ماندگاری صادر گردیده است. نانوذرات استفاده شده در این فناوری را نیز تولید می نماییم و بی نیاز از واردات هستیم. بنا بر این قیمت تمام شده نانوذرات به نصف میزان وارداتی کم شده است.
تعدادی از مواد مورد استفاده در این شرکت، قبل از این از خارج وارد می شد که هم اکنون شرکت در این بخش به خودکفایی رسیده است.1401/10/12
17:56:09
5.0 / 5
363
تگهای خبر: شركت , فناوری , كاربر , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Link website