کارگاه علمی آموزشی چشمه نور ایران در قزوین انجام شد

کارگاه علمی آموزشی چشمه نور ایران در قزوین انجام شد

لینک وبسایت: لینک وبسایت: قزوین کارگاه علمی آموزشی «دسترسی به لابراتوار سنکروترون، از ایده تا انجام آزمایش» به همت دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و با همکاری طرح چشمه نور ایران و حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری و مرکز همکاریهای علمی و بین المللی وزارت علوم در قزوین اجرا شد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا کارگاه علمی آموزشی «دسترسی به لابراتوار سنکروترون، از ایده تا انجام آزمایش» به همت دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و با همکاری طرح چشمه نور ایران و حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری و مرکز همکاریهای علمی و بین المللی وزارت علوم سه شنبه و چهارشنبه ۲۸ و ۲۹ آذرماه ۱۴۰۱ در محل دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) انجام شد.
فاطمه محمدبیگی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه این کارگاه اظهار داشت:
برای اختصاص بودجه باید خاصیت تکنولوژی های جدید را برای مسئولان تشریح نمود و اظهار داشت که چه تأثیری در آینده اقتصاد و فرهنگ و اجتماع خواهد داشت.
وی اشاره کرد: پروژه چشمه نور یک ابرپروژه است و ضرورت آن به حدی است که می توانیم دیگر پروژه ها را تعطیل کرده و تنها روی این پروژه متمرکز شویم. نیازمند تشکیل گروه راهبری برای پروژه چشمه نور هستیم، در این گروه باید اعضای حقیقی و حقوقی، نمایندگان مجلس، استاندار و اساتید دانشگاهی حضور داشته باشد و متناظر با این گروه یک گروه ملی نیز تشکیل گردد.
محمدبیگی با اشاره به این که تشکیل گروه خیرین برای راه اندازی پروژه چشمه نور بسیار مهم می باشد، اضافه کرد: راه اندازی پروژه چشمه نور اعتبار بالایی نیاز دارد پس به سبب بزرگ بودن نیازمند حمایت اجتماعی است، باید مدارس استعدادهای درخشان پای کار آورده و در این جهت انجمن های علمی دانش آموزی نیز راه اندازی شوند.
در ایران پیوندی بین دانشگاه و صنعت اتفاق نیفتاده است
لطف الله سیاهکلی دیگر نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار داشت: باید بر مرزهای دانش و همراه دنیای مدرن حرکت نماییم، در این جهت در کشورمان پروژه هایی تعریف شده است که همچون این پروژه ها می توان به شتابگر ملی اشاره نمود.
وی ادامه داد: فناوران می توانند مشکلات خودرا در کمیسیون صنایع مجلس مطرح کنند تا ارتباط صنعت و دانشگاه و فناوران اتفاق بیفتد. فناوران تا آن زمان که خدمات ارائه ندهند شناخته نخواهد شد پس باید کار خودرا از اقدامات کوچک شروع کنند و آنان را به صنایع عرضه کنند تا ضمن آشنایی صنایع زمینه فرهنگ سازی نیز فراهم گردد.
این نماینده مجلس بیان کرد: در کشورهای مدرن پیوند صنعت و دانشگاه اتفاق افتاده و در ایران این پیوند برقرار نشده است دراین زمینه رسانه ها باید فناوری های موجود را معرفی کنند، برگزاری چنین کارگاه هایی نیز می تواند به برقراری پیوند بین فناوران و صنعتگران کمک نماید چون دانشگاهیان حقوق دولتی دریافت می کنند و صنعتگران نیز به فکر درآمد خودشان هستند.
وی اشاره کرد: برای دریافت ردیف بودجه برای پروژه چشمه نور باید هرچه سریع تر اقدام نماییم چون با اتمام فصل بودجه ریزی تلاش بی فایده خواهد بود.

در زمینه چشمه نور ۷۰ سال از دنیا عقب هستیم
سید علی قاسم زاده، رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) اظهار داشت: پروژه چشمه نور یکی از پروژه های مهم کشور است و امیدواریم این پروژه با پیگیری پژوهشگاه دانش های بنیادی و کمک های دانشگاه امام خمینی (ره) بیش از گذشته رونق پیدا کند.
وی افزود: ۱۵ کشور در دنیا در حوزه چشمه نور فعال می باشند و ۲۶ مرکز مهم چشمه نور در دنیا وجود دارد. سنکروترون حدود ۷۰ سال قدمت دارد و ما حدود ۷۰ سال از دنیا عقب هستیم چون هنوز به اهمیت چشمه نور پی نبردیم. این پروژه در پیشرفت کشور تاثیر به سزایی خواهد داشت و با آن می توان به آینده صنعتی، پیشرفت های بنیادی، پیشرفت در علوم پایه و کشاورزی امیدوار بود. حمایت و همراهی دولت و مجلس می تواند این پروژه را به مدار خود بازگرداند و جمهوری اسلامی از این ظرفیت بهره مند گردد.
قاسم زاده اشاره کرد: دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در رشته شتابگر ذرات بنیادین مجوز جذب دانشجو گرفته است پس برای این پروژه، دانشجو تربیت خواهیم کرد، چون دانشجویان در زمینه فناوری می توانند کمک کنند تا این پروژه زودتر از پیش بینی لازم به ثمر بنشیند. امیدواریم با انگیزه و اراده ای که در نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی وجود دارد این پروژه به بهره برداری برسد.
معاونت علمی از اصلی ترین متولیان اقتصاد دانش بنیان در کشور است
ابراهیم شفیع پور، معاون دفتر همکاریهای بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در افتتاحیه این کارگاه علمی- آموزشی اظهار داشت: معاونت علمی یکی از اصلی ترین متولیان اقتصاد دانش بنیان در کشور است و در امتداد ماموریت های خود برای توسعه علمی تسهیلگری می کند.
وی بیان کرد: در زمینه بین الملل سه رویکرد توسعه همکاری ها، فناوری ها و کسب وکارهای بین المللی را از سال ۹۲ شروع کردیم. در زمینه ارتباطات بین الملل در مسائل اولیه گرفتار مشکلات هستیم تا الان چندین صندوق مشترک علمی را با کشورهای مختلف دنیا راه اندازی نماییم، نخستین و مهم ترین آن با آکادمی چین بوده که بزرگ ترین آکادمی دنیاست، هفت دوره است که از محققان ایرانی و چینی حمایت می نماییم و دستاوردهای خوبی داشته است.
معاون دفتر همکاریهای بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد: در سال ۹۶ پژوهشگاه علوم بنیادین با معاونت علمی ریاست جمهوری از کاربران لابراتوار سنکروترون حمایت کردند و معاون علمی ریاست جمهوری وقت نیز نگاه ویژه ای به این حوزه داشت.
وی اشاره کرد: برای اعزام محققان ایرانی به لابراتوار اسپانیا با پژوهشگاه علوم بنیادین همکاری کردیم و ۱۲ گروه پژوهشگر از دانشگاه های مختلف به این لابراتوار اعزام شدند. پژوهشگاه علوم بنیادین در سال ۹۹ بحث همکاری کاربران را با لابراتوار های سنکروترون دنیا مطرح نمودند که به خاطر کرونا به تعویق افتاد و امسال نهایی شد.
شفیع پور مطرح کرد: چند گروه تحقیقاتی به لابراتوار چشمه نور ایتالیا نیز اعزام شدند و با وجود همه محدودیت ها این برنامه ها ادامه دارد. امیدواریم این قبیل برنامه ها توسعه یابد، برای این منظور می توانیم این اعزام ها را منوط به ارائه گزارش به کمیته ها و صنایع نماییم.
ساخت چشمه نور منجر به بروزرسانی صنایع کشور خواهد شد
مجتبی محمدی نجف آبادی، عضو هیئت علمی پژوهشکده ذرات و شتابگر، رییس پژوهشکده ذرات و شتابگر و رییس طرح چشمه نور ایران نیز در این مراسم عنوان کرد: تمرکز چشمه های نور در کره، آمریکا و چین است. موفقیت آنان در عرصه های مختلف به سبب وجود چشمه های نور است، شرکت تویوتا بهترین شرکت خودروسازی است چون چشمه نور در مجاورت آن قرار دارد و شریک علمی هستند.
وی با اشاره به این که در آلمان بیش از یک چشمه نور وجود دارد، اشاره کرد: در چشمه های نور تصویربرداری در حد مویرگ به انجام می رسد و بلافاصله واکسن تولید می‎کنند که ضمن درآمد اقتصادی، سلامت مردم را نیز سبب می شوند. برای پیشرفت در زمینه های مختلف علمی نظیر پزشکی، فیزیک، شیمی و صنعت به چشمه نور نیاز داریم.
رییس طرح چشمه نور ایران اشاره کرد: ۳۵ چشمه نور باکیفیت در دنیا وجود دارد و سالانه ۳۰ هزار محقق و پژوهشگر در این چشمه ها مشغول فعالیت تحقیقاتی هستند، حال سوال اینجاست که هم اکنون چند درصد از محققین ایرانی از چشمه های نور دنیا استفاده می کنند؟ در پاسخ باید بگوییم که حدود ۱۵ نفر از ۴۰ هزار محقق چشمه های نور دنیا ایرانی هستند؛ این ارقام جای تأمل دارد و علاوه بر صنایع کشور باید اساتید دانشگاهی را نیز جهت استفاده از فناوری تشویق نماییم.
وی بیان کرد: پراستفاده ترین کاربران چشمه نور صنایع خودروسازی هستند، آیا صنایع کشور ما تصمیم دارند کیفیت محصولات خودرا بهبود دهند یا این که فقط می خواهند کپی کنند؟! آیا صنایع الکترونیک سراغ چشمه نور می روند؟ شرکت های مدرن داروسازی دنیا با چشمه نور شریک علمی هستند و از این چشمه ها برای پیشرفت خود استفاده می نمایند اما در ایران تنها استفاده کنندگان چشمه نور اساتید دانشگاهی هستند. صنایع کشور ما باید علاقمند تحقیق و توسعه باشند و احساس نیاز کنند.
محمدی نجف آبادی عنوان کرد: با تزریق اعتبار، حضور محقق و راه اندازی چشمه نور مسئله حل نمی شود ما باید مردم را آگاه نماییم که ابزاری به نام چشمه نور وجود دارد تا مردم متقاضی این فناوری شوند. آیا در رسانه سرمایه گذاری کردیم تا بصورت علمی برای مردم توضیح دهیم؟ رسانه ها با ساخت برنامه های علمی و تبلیغ می توانند چنین الماسی را به مردم معرفی کنند تا موتور پیشرفت کشور به حرکت افتد.
وی اشاره کرد: دولت ها به چشمه نور ایران توجه نکردند چون این پروژه بلندمدت است و هر دولتی به فکر افتتاح پروژه های کوتاه مدت بوده است، اگر صنایع خصوصی باخبر شوند به این پروژه کمک خواهند کرد چون سبب پیشرفت آنان خواهد شد. اگر بخواهیم این پروژه را بسازیم صنایع باید ابزار خودرا دقیق کنند پس ساخت چشمه نور منجر به به روزرسانی صنایع کشور خواهد شد.
رییس طرح چشمه نور ایران بیان کرد: سیاسیون باید برای سرمایه گذاری در این پروژه قانع شوند چون نماد قدرت کشور است. باید جامعه را نسبت به استفاده از چشمه نور آگاه نماییم که این امر با برگزاری کنفرانس ها و کارگاه ها اتفاق خواهد افتاد. نکته دیگر این است که انجمن علمی کاربران تأسیس شود و وزارت علوم مجوز آنرا صادر کند.
وی اشاره کرد: تصویربرداری پزشکی، تصویربرداری از قطعات الکترونیکی از مزایای چشمه نور است، برای ایجاد شتابگر خطی منتظر بودجه از معاونت علمی ریاست جمهوری هستیم. تونل انرژی این پروژه به پایان رسیده و زیرساخت های انرژی آن نیز مهیاست. پس از انتقال زیرساخت، شتابگرخطی را منتقل خواهیم کرد البته این انتقال هزینه بردار خواهد بود. طراحی پایه چشمه نور به پایان رسیده است اگر بعد از بررسی مشکل نداشت وارد فازهای بعدی خواهیم شد.
محمدی نجف آبادی اظهار داشت: ما باید جهت استفاده کاربران از چشمه نور فرهنگسازی نماییم، صنایع به سبب عدم آگاهی تمایلی به چشمه نور ندارند پس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در چنین جلساتی می تواند از صنایع دعوت کند تا با این پروژه آشنا گردند.
منبع:

1401/09/30
13:43:01
5.0 / 5
368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Link website