حل معضل تولید سالانه 20 تن پسماند با کمک فناوری

حل معضل تولید سالانه 20 تن پسماند با کمک فناوری

لینک وبسایت: به گزارش لینک وبسایت، مشاور وزیر کشور در امور فناوری از تشکیل دبیرخانه مشترک با وزارت علوم برای ماموریت گرا کردن دانشگاه ها در حل مسائل استانها آگاهی داد و اظهار داشت: وزارت کشور کارهای دانش بنیان را در بخشنامه ای به نام بخشنامه تولید دانش بنیان در 18 ماده جمع کرده است، این مجموعه در اختیار وزارت علوم قرار گرفته تا دانشگاه ها ماموریت هایی را در سطح ملی و به عنوان ماموریت بلندمدت برعهده بگیرند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، حمیدرضا طهوری امروز در نشست مدیران ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها با معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرائی، با تأکید بر ضرورت سرمایه گذاری بر روی فناوری های برتر، اضافه کرد: علاوه بر آن لازم است بازیگران علم و فناوری وارد حوزه های اصلی اقتصادی شوند تا توسعه اقتصاد کشور را به شکل دانش بنیان شکل دهیم.
طهوری با اشاره به مسائل مختلف کشور مانند ریزگردها یا استحصال گاز متان، اظهار داشت: برای تبدیل تهدیدها به فرصت نیاز به دانش و فناوری داریم. برای نمونه حجم پسماند کشور ۲۰ میلیون تن در سال است که به معضل تبدیل گشته است، در صورتیکه با چرخش پسماند و ایجاد زنجیره ارزش توسط شرکت های دانش بنیان و پژوهشگران می توان آنرا به فرصت تبدیل کرد؛ همانطور که در بقیه کشورهای دنیا نیز رخ داده است.
مشاور وزیر کشور در امور فناوری با اشاره به اینکه بر این اساس با بهره گیری از دانش و فناوری، ارزش افزوده عظیمی بدون سرمایه گذاری تولید می شود، افزود: ماموریت های دولت را در برنامه توسعه باید با تاکید بر دانش و فناوری پیش ببریم، ضمن آنکه دانشگاه و صنعت یا دانشگاه و جامعه باید با هم ارتباط کامل داشته باشند. برای تحقق این امر به گیرنده هایی در هر دو طرف نیاز است.
وی با تأکید بر این که صنعت اگر دانشی و رقابت پذیر باشد، خود به خود به سمت دانشگاه و فناوری می رود، افزود: البته هر دانشگاهی نمی تواند مشکلات صنعت را حل کند، دانشگاه باید بوسیله ایجاد کسب وکار، شرکت های تاسیس شده متشکل از دانش آموخته های خود و بوسیله این ابزار با صنعت و جامعه ارتباط برقرار کند.
طهوری اشاره کرد: دانشگاه به مثابه مغز و شرکت های دانش بنیان پیرامون آن مانند دست و پا هستند. دانشگاه باید یک گام بردارد که همان دانشگاه نسل سوم است و یک گام هم صنعت به سمت جلو حرکت نماید.
وی اظهار داشت: دانشگاهیان در استانها از مسائل استانهای خود باخبر هستند، به همین دلیل توافقی بین وزارت علوم و وزارت کشور شکل گرفت و دبیرخانه مشترکی بین آنها تشکیل شد تا دانشگاه ها ماموریت گرا در حل مسائل استان خود مشارکت کنند.
طهوری اشاره کرد: ایفای نقش دانشگاه ها در کشور از مدت ها قبل در اسناد بالادستی تصویب و ابلاغ گردیده است و دانشگاه ها باید ماموریت های خودرا تعیین و اعلام کنند. این دبیرخانه بتازگی شکل گرفته است و قرار شد باتوجه به توافق وزارت علوم و وزارت کشور در استانهای مختلف، چهار نهاد شامل دانشگاه، پارک علم و فناوری، دفتر بنیاد نخبگان و دفتر کارآفرینان استان ماموریت مشخصی در توسعه هر استان داشته باشند.
وی اشاره کرد: وزارت کشور کارهای دانش بنیان را در بخشنامه ای به نام بخشنامه تولید دانش بنیان در ۱۸ ماده جمع کرده است، این مجموعه در اختیار وزارت علوم قرار گرفته تا دانشگاه هایی که شایستگی محوری دارند، ماموریت هایی را در سطح ملی و به عنوان ماموریت بلندمدت برعهده بگیرند.
مشاور وزیر کشور در امور فناوری اشاره کرد: این مسیر با اعطای ماموریت در زمینه های سخت هم ادامه پیدا می کند، برای اینکه مقوم ارتباط بین مشکلات جامعه و دانشگاه ها خواهد بود.
وی با اشاره به شاخص نوآوری کشور نیز اظهار داشت: این شاخص نشان میدهد پیوند دانشگاه و صنعت نیز ضعیف است.
منبع:

1401/09/21
15:39:04
5.0 / 5
440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Link website