با نخبگان ایرانی مقیم خارج از كشور-۴؛

امید به توسعه درمان های نوین به پشت گرمی سلول های بنیادی

امید به توسعه درمان های نوین به پشت گرمی سلول های بنیادی

لینک وبسایت: ایران جایگاه ممتازی در زمینه سلول های بنیادی دارد و در شرایطی که عنوان می شود، انقلاب دوم حوزه پزشکی، بیوتکنولوژی و سلول های بنیادی است، دانشمندان و پژوهشگران ایرانی تلاش می کنند از توانایی منحصر به فرد سلول های بنیادی، حداکثر استفاده را در علوم درمانی داشته باشند. پروفسور ˮکریم نیرنیاˮ، یکی از دانشمندان برجسته ایرانی است که پژوهش های خودرا برای توسعه درمان های آینده برای طیف وسیعی از بیماریها با بهره گیری از سلول های بنیادی متمرکز کرده است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا، شاید حداقل یک دفعه نام سلول بنیادی (Stem Cell) به گوش شما خورده باشد، اما اطلاع دقیقی از مزیت ها و کاربردهای گوناگون این سلول ها نداشته باشید.

سلول بنیادی، مادر تمام سلول ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول های بدن را دارد. این سلول ها توانایی خودنوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول ها همچون سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن بدنبال لطمه و جراحت موثر بوده و می توانند به درون بافت های لطمه دیده ای که بخش عمده سلول های آنها از بین رفته است، پیوند زده شوند و جایگزین سلول های لطمه دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند. به سبب توانایی منحصر به فرد سلول های بنیادی، این سلول ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است.

ایران بواسطه حضور پژوهشگران و دانشمندان برجسته ای همچون مرحوم دکتر "کاظمی آشتیانی" و نهادهای بسیار موفقی مانند پژوهشگاه رویان، در زمینه سلول های بنیادی به جایگاه ممتازی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی دست پیدا کرده است.

یکی از دانشمندان ایرانی که در عرصه بین المللی به موفقیت های زیادی دست پیدا کرده است، پروفسور "کریم نیرنیا" (Karim Nayernia) است که پژوهش های پیشگامانه ای را در این عرصه انجام داده است. وی با وجود اقامت و فعالیت در آلمان، ارتباط علمی خودرا با پژوهشگران، دانشمندان و نهادهای علمی ایران حفظ نموده است.
پروفسور کریم نیرنیا


منبع:

1401/09/19
15:31:30
5.0 / 5
301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Link website