کاوشگر گمشده رویای ژاپن برای فرود روی ماه را نابود کرد

کاوشگر گمشده رویای ژاپن برای فرود روی ماه را نابود کرد

به گزارش لینک وبسایت، سازمان اکتشافات فضایی ژاپن(JAXA) کاوشگر ماه خویش را گم کرده است. این ماهواره همراه مأموریت آرتمیس به فضا ارسال شده بود اما ناسا سیگنالی از آن دریافت نکرده است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از دیلی میل، کاوشگر یا ماهواره OMOTENASHI بعد از جدا شدن از ابر موشک اس ال اس با اختلالات ارتباطی روبرو شد چونکه در موقعیت مناسبی نسبت به خورشید قرار نداشت. در نتیجه پنل های آن رو به خورشید نبودند و همین مساله توانایی ماهواره برای شارژ باتری هایش را تحت تأثیر قرار داد. از آنجائیکه تیم پروژه نتوانست ماهواره را کنترل کند، در نتیجه آنها مجبور شدند برنامه ها برای فرود کاوشگر روی سطح ماه در روز دوشنبه را لغو کنند.
در صورت فرود موفقیت آمیز OMOTENASHI روی ماه، ژاپن بعد از روسیه، آمریکا و چین به چهارمین کشوری تبدیل می شد که به سطح سیاره رسیده است. تاتسواکی هاشیموتو رهبر این پروژه در یک کنفرانس خبری که بعد از لغو فرود در ماه برگزارشد، رویدادهای مذکور را ناراحت کننده عنوان نمود. به قول او این کاوشگر با هزینه ۵.۶ میلیون دلار توسعه یافته بود. OMOTENASHI یکی از ۹ ماهواره کیوب ستی بود که هفته گذشته همراه کپسول اوریون و موشک اس ال اس طی مأموریت آرتمیس یک به فضا رفت. هدف اولیه این کیوب آزمایش فناوری ها و انجام مانورهایی بود که کمک می کرد یک لندر کوچک روی ماه فرود بیاید و همزمان سیستم های برق، ارتباطات و پیش رانش آنرا ایمن نگه می داشت. قرار بود این کاوشگر نقطه آغاز مأموریت ژاپن برای ساخت یک ایستگاه در ماه برای اقامت فضانوردان باشد. JAXA در توئیتی نوشت: نمی توان باردیگر با فضا پیما ارتباط برقرار کرد و ازاین رو تصمیم گرفته شد مانور فرود روی ماه (DV۲) قابل انجام نیست. در این میان تحقیقاتی در اختلالات به وجود آمده در کاوشگر در حال انجام می باشد.


منبع:

1401/09/04
13:53:37
5.0 / 5
367
تگهای خبر: سیستم , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Link website