پیشرفت تحقیقات آلودگی هوا امیدها برای تولید قرص پیش گیری از سرطان را قوت بخشید

پیشرفت تحقیقات آلودگی هوا امیدها برای تولید قرص پیش گیری از سرطان را قوت بخشید

لینک وبسایت: تحقیقات جدید سبب تعمیق شناخت دانشمندان از چگونگی تاثیر آلودگی هوا بر ایجاد بیماری سرطان شده است و می تواند راهی برای پیش گیری از این بیماری ارائه نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «زی ام ئی ساینس»، کیفیت پایین هوایی که مردم تنفس می کنند یکی از موضوعات مطالعات مختلف در چند دهه گذشته بوده است. این تحقیقات حاکیست که کیفیت هوا بطور مداوم در سرتاسر جهان درحال افول است و این که افزایش سطح آلودگی شیمیایی و ذرات آلاینده با مشکلات تنفسی و مرگ های قابل پیشگیری در جهان مرتبط می باشد.
تحقیقات جدید به رهبری «موسسه فرانسیس کریک» در لندن بطور مشخص شناخت دانشمندان از تاثیر آلودگی هوا بر بیماری سرطان را افزایش داده است. این پژوهشگران می گویند که نتایج این تحقیق شناخت آنها درباره ی چگونگی شکل گرفتن و رشد تومورها را متحول کرده است.
به گفته پژوهشگران، آلودگی هوا بطور مستقیم سبب لطمه به سلول ها نمی گردد بلکه سلول های فرسوده را که از قبل لطمه دیده بودند، فعال می سازد و این سلول ها ممکنست بعدا به وضعیت سرطانی برسند.
هر چند یافته های این تحقیق بر تحقیقات مربوط به آلودگی هوا استوار است اما در مورد تاثیر صدها مواد شیمیایی سرطان زای دیگر بر سلول های بدن نیز قابل کاربرد است.
با این حال هنوز مشخص نیست که مواد سرطان زا (carcinogenic) چه جایگاه مشخصی در این پروسه دارند. مساله اصلی این است که خیلی از این مواد همچون آلودگی هوا سبب لطمه مستقیم به دی ان ای نمی شوند.
این تیم تحقیقاتی برای شناخت بیشتر این مساله افراد غیرسیگاری را در کشور انگلیس مورد بررسی قرار داد. هر چند بیشتر موارد سرطان ریه ناشی از مصرف دخانیات است اما حدود ۱۰ درصد موارد فقط ناشی از آلودگی هوا است.
این تیم گزارش داد که یک آلودگی خاص موسوم به ماده ۲.۵ (PM۲.۵) بنظر می رسد که مقصر اصلی است. مکان هایی که این ماده بیشتر است، ارتباط بیشتری با سرطان ریه نامرتبط با سیگار دارند.
این تحقیق از دو جنبه اهمیت دارد: یکی این که به شناخت بهتر ارتباط بین آلودگی هوا و تشکیل تومورهای سرطانی کمک کرده و دیگر این که دانشمندان را به یافتن راهی برای جلوگیری از تشکیل تومورها راهنمایی می کند.
این یافته ها دانشمندان را امیدوار کرده است که روزی مردم ساکن در مناطق آلوده بتوانند با خوردن یک قرص از ایجاد سرطان پیشگیری کنند.
با توجه به افول کیفیت هوا در سراسر جهان، هر کدام از ما ممکنست مصرف کننده این دارو باشیم.


منبع:

1401/06/28
11:33:09
5.0 / 5
327
تگهای خبر: آموزش , كاربر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website