بازدید مجازی از موزه ها سلامتی سالمندان را ارتقا می بخشد

بازدید مجازی از موزه ها سلامتی سالمندان را ارتقا می بخشد

به گزارش لینک وبسایت، نتایج یک تحقیق نشان داده است که بازدید مجازی از موزه ها می تواند وضعیت سلامتی افراد سالخورده و محدود شده در چهاردیواری خانه ها را ارتقا بدهد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «سای تک دیلی»، دانشمندان از مدت ها پیش به این مسئله واقف بوده اند که انزوای اجتماعی با بعضی از مسائل و مشکلات سلامتی مانند افزایش ریسک بیماری قلبی و سکته و هم زوال ذهنی و حتی مرگ سریع مرتبط می باشد. افراد سالخورده بخصوص در جوامع غربی به این دلیل که بیشتر در معرض انزوای اجتماعی و تنهایی هستند، به صورت خاص در این خصوص صدمه پذیر قرار می گیرند؛ وضعیتی که پاندمی بیماری کرونا آنرا بدتر کرده است.
اما همان فناوری دیجیتال که به کارگران اجازه می دهد ازراه دور با محیط کار یا با یکدیگر مرتبط شوند، ممکنست به افراد کهنسال هم یاری برساند تا سلامت فیزیکی، ذهنی و اجتماعی خویش را ارتقا دهند. این مطلب یافته یک مطالعه تحقیقی اخیر است که نشان میدهد بازدید از موزه های مجازی می تواند کیفیت زندگی افراد سالخورده محدود به چهاردیواری خانه را تا حد زیادی بهبود ببخشد.
محققانی از دانشگاه و موزه هنرهای زیبای مونترئال کانادا جهت بررسی مزایای بازدیدهای مجازی هفتگی در مدت سه ماه، با یکدیگر همکاری کردند. ۱۰۶ نفر از ساکنان مونترئال در این خصوص مورد بررسی قرار گرفتند. نیمی از این افراد به صورت هفتگی در تور همراه با راهنمایی شرکت کردند در صورتیکه نیم دیگر افراد در هیچ فعالیت فرهنگی شرکت نداشتند.
هنر، زندگی را بهبود می بخشد
افرادی که در این فعالیت فرهنگی شرکت کرده بودند، در مقایسه با افراد دیگر، بهبود چشمگیری در وضعیت خوشی و کیفیت زندگی خود نشان دادند.
«اولیویه بوشه» استاد دانشگاه مونترئال و تهیه کننده اصلی این گزارش تحقیقی می گوید: مطالعه ما نشان داد که فعالیت هنری می تواند یک مداخله موثر باشد. در یک مقیاس جهانی، این فعالیت هنری و مشارکتی می تواند به یک مدل مناسب برای مساعدت با بهبود زندگی کهنسالان تبدیل گردد.
بزرگترین مزیت این تورهای ۴۵ دقیقه ای مجازی بازدید از موزه به همراه ۱۵ دقیقه پرسش و پاسخ، بهبود دادن وضعیت سستی و ضعف (frailty) افراد بود.

راهی خلاقانه برای بهبود سلامتی
این مطالعه جدید امتداد تحقیقات قبلی است که مزایای بالقوه سلامتی یک برنامه موزه مونترئال برای افراد پا به سن گذاشته موسوم به برنامه «پنجشنبه ها در موزه» را مورد بررسی قرار داده بود. یافته های آن تحقیق در سال ۲۰۱۸ نشان داد که کارهای هنری به میزبانی موزه ها می تواند خوشی، کیفیت زندگی و سلامتی را در کهنسالان بهبود بدهد.
در واقع موفقیت آن طرح مطالعاتی آزمایشی و پایلوت منجر به یک مطالعه سه ساله بین المللی برای آزمایش کارایی چنین مداخله های هنری در جوامع و فرهنگ های مختلف شد.
این ابتکارها بازتاب دهنده رویکرد های مورد حمایت سازمان جهانی بهداشت برای مدیریت بیماریهای مزمن هستند. برای مثال، سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ میلادی برنامه ای را برای ارتقای فرهنگ به عنوان یکی از اجزای کلیدی ارتقای سلامتی شروع کرد.
این نوع کارهای سلامتی پیشگیرانه به طور سنتی در مدارس، مراکز اجتماعی و محل های کار اجرا شده اند. اما به قول «بوشه»، سازمان ها و بخش های دیگری هم هستند که می توانند در زمینه تحقیقات و اجرای طرح های مربوط به سلامت عمومی دخیل باشند. موزه ها همچون این مراکز هستند.منبع:

1401/06/25
07:52:21
5.0 / 5
99
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Link website