زمانی برای اهلی شدن الاغ ها

زمانی برای اهلی شدن الاغ ها

به گزارش لینک وبسایت، مطالعات جدید دانشمندان حاکی از اینست که الاغ ها ۷هزار سال قبل در آفریقای شرقی اهلی شدند. توانایی این حیوانات برای عبور از بیابان ها و حمل کالا، با عنایت به تغییر اقلیم و گسترش بیابان ها توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه اخبار علمی (Science News)، دستورالعمل های ژنتیکی بیشتر از ۲۰۰ الاغ از سراسر دنیا نشان داده است که این حیوانات بارکش حدود ۷ هزار سال پیش در آفریقای شرقی، اهلی شدند.
لودُویک اُرلاندو (Ludovic Orlando) از دانشمندان مرکز انسان زیست شناسی و ژنومیک تولوز در فرانسه می گود: تاریخچه الاغ ها، سال ها است که دانشمندان را متحیر کرده است. پژوهشها حاکی از اینست که الاغ ها تقریبا ۳هزار سال پیش از اسب ها اهلی شدند.
دی اِن اِی، کمک زیادی به کشف تاریخ مشترک انسان ها و حیوانات دارد. در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۳۹۹)، ارلاندو و همکارانش از دی ان ای استخوان های اسب ها برای کشف زمان اهلی شدن آنها در اِستِپ های اوراسیا، در جنوب غربی روسیه کنونی، در بیشتر از ۴هزار و ۲۰۰ سال پیش استفاده کردند؛ اما تاریخچه زندگی الاغ ها مبهم مانده بود.
احتمال داده می شد که آسیا یا آفریقا خاستگاه الاغ ها باشند؛ اما شواهد دیرینه شناسی همچون یک لوح مصری ۵هزار ساله که الاغ، گوسفند و گاو را به تصویر می کشد، سبب شد آفریقا بعنوان محتمل ترین رقیب در نظر گرفته شود. هرچند مطالعات ژنتیکی به منظور تعیین زمان و مکان اهلی شدن الاغ ها تا حد زیادی غیرقطعی است؛ شاید دلیل این مورد اینست که دانشمندان دی اِن اِی الاغ های خیلی از مناطق دنیا را ندارند؛ مثلا تا امروز هیچ ژنومی (ماده ژنتیکی یک جاندار) از الاغ هایی که در جنوب خط استوا در آفریقا زندگی می کنند، منتشر نشده است.


ارلاندو و همکارانش به منظور به دست آوردن تنوع بیشتری از دی ان ای الاغ ها، ۲۰۷ ژنوم الاغ هایی را که در ۳۱ کشور از برزیل تا چین، زندگی می کردند و همینطور دی ان ای ۳۱ الاغ را که بین ۴ هزار تا حدود ۱۰۰ سال پیش می زیستند، جمع آوری کردند.
الاغ ها قهرمان جابه جاکردن کالاها و عبور از بیابان ها هستند. هرچه بیابان ها گسترده تر شدند، نیاز بیشتری برای کمک گرفتن از این حیوانات برای عبور از بیابان ها احساس شد.
برای الاغ ها در آفریقا، در خارج از مصر، سابقه دیرینه شناسی پراکنده ای وجود دارد. اورلاندو معتقد است: این نتیجه جدید احتمالا به باستان شناسان کمک می نماید تا جست وجوی خویش را به مناطق جدید محدود کنند تا در رابطه با نخستین الاغ ها و افرادی که آنها را اهلی کردند، دانش بیشتری کسب کنند.
اکنون که تغییر اقلیم خشکسالی را تشدید می کند و گسترش بیابان ها در سرتاسر جهان، حیات انسان ها را تهدید می کند، آگاه شدن از تنوع ژنتیکی الاغ ها اهمیت بیشتری یافته است؛ چونکه این حیوانات در شرایط محیطی متنوع از انسان ها حمایت می کنند.
الاغ ها هنوز هم برای مردم کشورهایی که درآمد کم یا متوسط دارند، خدمات زیادی انجام می دهند. آگاهی از تاریخچه مشترک انسان ها با الاغ ها فقط در ارتباط با گذشته نیست و در آینده هم مفید خواهد بود.


منبع:

1401/06/22
09:38:09
5.0 / 5
417
تگهای خبر: آموزش , خدمات , كالا , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
Link website