ساخت پوست مصنوعی خود ترمیم شونده برای ربات های انسان نما

ساخت پوست مصنوعی خود ترمیم شونده برای ربات های انسان نما

لینک وبسایت: پژوهشگران چینی و آلمانی با یک ماده جدید نوعی پوست مصنوعی جدید ساخته اند که نرم، مقاوم و خودترمیم شونده است و می تواند در آینده به ساخت ربات های انسان نما کمک نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «تک اکسپلور»، در سالهای اخیر کارشناسان رباتیک و دانشمندان علوم مواد در جهان در تلاش بوده اند تا سامانه های مصنوعی مشابه اجزای بدن انسان ایجاد و عمکرد آنها را بازتولید کنند. این موارد شامل پوست های مصنوعی است که لایه های محافظتی هستند که همین طور می توانند توانایی حس کردن را در ربات ها ارتقا دهند.
محققان در دانشگاه «دونگهوا» در کشور چین و «مرکز یولیک برای علوم نوترونی» آلمان (JCNS) بتازگی یک نوع پوست جدید و امیدوارکننده یونی برمبنای «نانومش » (nanomesh) خودترمیم کننده ابداع نموده اند. این پوست مصنوعی در مقاله ای در نشریه «ارتباطات طبیعت» معرفی شده است، جنس نرم دارد و عاری از خستگی (fatigue-free) و خودترمیم کننده است.
نانومش یک ماده دوبعدی نانوساختار غیر معدنی شبیه گرافن است که در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه زوریخ سوئیس کشف شد.
از آنجا که پوست انسان یک سیستم بسیار پیچیده است، تقلید از تمام عملکردهای آن بسیار دشوار است. برای مثال پوست انسان می تواند گستره ای از تغییرات محیطی همچون فشار، تغییر شکل سطح و تغییرات دمایی را حس کند که این کار بوسیله سیگنال های الکترونیک بر پایه یون به انجام می رسد.
هر چند دانشمندان مواد بتازگی چندین نوع پوست مصنوعی ابداع نموده اند که به آنها پوست یونی یا الکترونیک گفته می شود، اما خیلی از این سامانه ها تنها قسمتی از خاصیت های طبیعی پوست را بازتولید می کنند.
این پژوهشگران در تحقیق جدید یک پوست مصنوعی جدید برمبنای نانومش خودترمیم کننده و یک ماتریکس یونی طراحی نموده اند که می تواند عملکردهای «کلاژن» و «الاستین» را بازتولید کند.
این پوست مصنوعی جدید یک ساختار الاستیک منحصر به فرد دارد که آنرا در مقابل خستگی به شدت مقاوم می کند. این پوست در ارزیابی های اولیه نتایج بسیار امیدوارکننده ای داشته است و در آینده می تواند به تولید ربات های انسان نما کمک نماید.

1401/06/18
23:25:37
5.0 / 5
268
تگهای خبر: آموزش , الكترونیك , سیستم , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Link website