رنگ های خیره کننده سیاره مشتری در تصاویر فضاپیمای جونو

رنگ های خیره کننده سیاره مشتری در تصاویر فضاپیمای جونو

به گزارش لینک وبسایت، جونو فضاپیمای رباتیک اداره کل هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) اخیرا تصاویری از رنگ های اعجاب انگیز و ابرهای سیاره مشتری ثبت کرده است که بسیار دیدنی است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه سای تِک دِیلی (SciTechDaily)، ناسا (اداره کل ملی هوانوردی و فضا) در سال ۲۰۱۶، یک فضاپیمای رباتیک بدون سرنشین به نام جونو را به فضا فرستاد. این فضاپیما در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت.
فضاپیمای جونو پنجم ژوییه ۲۰۲۲ (۱۴ تیر ۱۴۰۱)، هنگامی که درحال تکمیل چهل و سومین عبور خود از نزدیکی سیاره مشتری بود، رنگ های پیچیده و ساختار ابرهای پاپ آپ (سه بعدی یا برجسته) این سیاره غول آسا را ثبت نمود.
یک دانشمند اهل ایسلند (Björn Jónsson)، دو تصویر از این سیاره را با استفاده از داده های خامی ساخته است که از ابزار دوربین جونو به دست آمده است. هنگام ثبت این تصاویر، جونو حدود ۵ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بالای ابرهای مشتری در عرض جغرافیایی حدود ۵۰ درجه قرار داشت. در آن لحظه، فضاپیما با سرعت ۲۰۹ هزار کیلومتر در ساعت نسبت به مشتری درحال حرکت بود.
تصویر شماره یک برای به تصویر کشیدن رنگ های تقریبی که چشم انسان می تواند از فضاپیمای جونو ببیند، پردازش شد.

تصویر شماره یک تصویر شماره دو، هم از همان داده های خام به دست آمد، اما به صورت دیجیتالی پردازش شد تا هم اشباع رنگ و هم کنتراست آن افزایش پیدا کند تا خصوصیت های کوچک آن واضح شود و آثار فشرده سازی و نویزهایی که معمولا در تصاویر خام ظاهر می شوند کاهش پیدا کند.
تصویر شماره دو

در نهایت تصویری به دست آمد که به وضوح بعضی از جذاب ترین جنبه های جو مشتری، همچون تنوع رنگی ناشی از ترکیب شیمیایی متفاوت، ماهیت سه بعدی گرداب های چرخان مشتری، و ابرهای کوچک و درخشان معروف به «پاپ آپ» را نمایش می دهد که در قسمت های بالاتر جو شکل می گیرد.

1401/06/16
10:37:30
5.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Link website