سلول های منفرد هوشمندتر از تصورات قبلی

سلول های منفرد هوشمندتر از تصورات قبلی

به گزارش لینک وبسایت، سلول ها انتخاب های خویش را نه بر مبنای سیگنال های خارجی مانند عوامل رشد بلکه طبق اطلاعات دریافتی از درون سلول انجام می دهند؛ این یافته می تواند به حل مشکل مقاومت دارویی در درمان سرطان یاری رساند.


دریافت 328 KB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «سای تک دیلی»، انسان ها هر روز تصمیماتی برای خود اتخاذ می کنند. برای اطمینان از اینکه تصمیم اتخاذ شده مناسب شرایط است، این تصمیمات اغلب دربرگیرنده ترکیب یک رشته از سرنخ های مرتبط هستند. حواس ما آگاهی زیاد و مورد نیاز برای اتخاذ تصمیم را در اختیار ما می گذارند که به این ادراک چندحسی می گویند.
سلول های منفرد از این لحاظ تفاوتی با انسان ها ندارند. آنها به طور مداوم تصمیمات مهمی مانند این که آیا تقسیم بشوند یا نه، اتخاذ می کنند. ازاین رو محققان در دانشگاه زوریخ مفهوم ادراک چند حسی یا چند حالتی در انسان ها را به سلول های منفرد تعمیم دادند. دانشمندان به طور شگفت آوری دریافتند که سلول های منفرد بسیار بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد، به طور خودمختارانه اتخاذ تصمیم می کنند.
«لوکاس پلکمانس» استاد دانشکده علوم حیات مولکولی در دانشگاه زوریخ می گوید: تصمیم سازی توسط سلول های منفرد از ادراک چندحالتی استفاده می نماید که به سلول ها اجازه می دهد سیگنال های خارجی مانند عوامل رشد را با اطلاعات از داخل سلول یکپارچه سازی کند.
برخی اوقات چنین سرنخ های داخلی می توانند بر محرک های خارجی مسلط شوند؛ بعنوان مثال در تومورها، وقتی که وضعیت واقعی یک سلول منفرد بر درمان دارویی مسلط می شود، در مقابل درمان مقاوم می شوند. چنین مقاومتی یکی از اشکالات بزرگ در راه درمان سرطان است. چاره این مشکل امکان دارد در سرنخی باشد که سلول های منفرد (از داخل سلول) دریافت می کنند و در نهایت تغییر آنها بتواند این مشکل را حل کند.
محققان دانشگاه زوریخ برای آزمایش نحوه تصمیم سازی در درون سلول، با استفاده از روش معروف به ۴i به طور همزمان ۸۰ پروتئین متفاوت در هر سلول منفرد را بررسی کردند و دریافتند که تفاوت فعالیتهای سنسورهای منفرد در سلول ها ارتباط نزدیکی با تفاوت سرنخ های داخلی دارد.
این محققان می گویند که جهت بررسی هر تصمیم خاص هر سلول باید تمام سیگنال های خارجی و سرنخ های داخلی به طور هماهنگ با هم دیده شوند. ازاین رو سلول های منفرد قادر هستند که تصمیمات در رابطه با شرایط اتخاذ کنند و ازاین رو هوشمندتر از چیزی هستند که پیش از این تصور می شد.منبع:

1401/06/13
09:55:17
5.0 / 5
347
تگهای خبر: آموزش , كالا , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Link website