كارنامه سال اول دولت مردمی _ ۱۰۶

تقاضا برای حل چالش های کشور از راه فناوری

تقاضا برای حل چالش های کشور از راه فناوری

به گزارش لینک وبسایت، مهم ترین دستاورد و تغییری که در حوزه دانش بنیان ها در دولت سیزدهم اتفاق افتاد، تغییر رویه و تغییر نگاه به دانش بنیان ها است که سبب شد تقاضا از سمت دستگاههای مختلف برای حل چالش های کشور و ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد از راه فناوری به وجود آید.


ستاد زیست فناوری عملا مسئولیت پشتیبانی از طرح های مختلف حوزه سلامت و امنیت غذایی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را بر عهده دارد. بیشتر طرح های دانش بنیان سلامت و امنیت غذایی از مسیر ستاد زیست فناوری به انجام می رسد. در سالهای قبل بواسطه وحدت رویه ای که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود داشت و کمترین تغییرات بوجود آمد، اکوسیستم خوبی از ابزارهای حمایتی برای شرکت های دانش بنیان به وجود آمد.
در ستاد زیست فناوری نخستین موضوع بحث تقسیم کار ملی است. هر دانشگاه یا مرکز پژوهشی در کشور بصورت ماموریت محور متناسب با توانمندی خود، به صورتی نیازهای منطقه ای را که در آن قرار دارد، بوسیله طرح ها رفع می کند و ستاد از این طرح ها حمایت می کند.
در مرحله بعد شتاب دهنده های فناوری در کشور می باشند که کار آنها تبدیل تیم های تحقیقاتی به کسب وکار دانش بنیان است. مرحله بعدی، بحث پشتیبانی از تولید در مدلهای مختلف همچون همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی، منابع ستاد زیست فناوری و صندوق های پژوهش وفناوری و در مرحله آخر ابزارهای جدید سرمایه گذاری بورسی است.
با روی کارآمدن دولت جدید همه این ابزارها خیلی بهره ورانه تر شدند. تا قبل از این شاید با فشار فناوری مواجه بودیم و مجبور بودیم نهادها و دستگاه های مختلف را برای حل مشکلات شرکت های دانش بنیان حرکت دهیم و چالش های زیادی در این راه داشتیم. با روی کار آمدن دولت جدید ورق برگشت؛ این دفعه تقاضا از سمت دستگاه های مختلف برای حل چالش های کشور و ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد بوسیله فناوری به وجود آمد. با اهمیت ترین تغییر در زمینه دانش بنیان ها، تغییر رویه و تغییر نگاه به دانش بنیان ها بوده است.
در دولت قبلی جلسات در سطح وزرا، معاون اول و رئیس جمهور به ندرت برگزار می شد و وقتی از توانمندی شرکت های دانش بنیان صحبت می کردیم چون تمرکزی روی این قضیه نشده بود، بازخوردهای خوبی نمی گرفتیم، اما در دولت جدید ماهانه جلسات معاون اول رئیس جمهور با بخش های مختلف دانش بنیان ها اجرا شد. تاکیدات معاون اول و رئیس جمهور کمک کرد تا ارتباط محکم تری با مجموعه های دولتی دیگر بگیریم.
نکته مهم این است که این مساله پیش از نام گذاری سال دانش بنیان بود و شاید یکی از دلایلی که مقام معظم رهبری امسال را سال دانش بنیان را اعلام کردند، این بود که همین همکاری شکل گرفته بود و مجموعه های مختلف به اهمیت حوزه فناوری و بهبود اقتصاد با فناوری پی برده بودند. در سال جدید بخشنامه هایی در دولت مصوب شد و به صورتی اهتمام کردند بصورت کاملا عملیاتی قوانینی را که بر سر توسعه بازار دانش بنیان وجود داشت مرتفع کنند که به تایید هیات دولت رسید. بخشنامه دانش بنیان در زمینه کشاورزی، بخشنامه پشتیبانی از دانش بنیان ها در زمینه سلامت از نخستین بخشنامه هایی بودند که مصوب شدند و بخشنامه دیگری نیز در دولت به تصویب رسید.
مجموع این اقدامات ما را خیلی امیدوار کرد که با بهره گیری از فناوری جهشی در اقتصاد کشور به وجود آوریم و تاثیر عمده در راندمان داشته باشیم.
آخرین عناوینی که حالا به آن پرداخته می شود این است که فناوری ها و محصولات دانش بنیان به نقطه ای رسیده اند که از بذر و مرحله بذری عبور کردند و نهال و درخت شده اند و می توانند کم کم بارور شوند. به همین نسبت وقتی کسب و کارهای این حوزه رشد می کنند تامین مالی و تنوع آن نیز رشد می کند. امسال در دولت سیزدهم نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی بورسی که متمرکز بر فناوری های حوزه سلامت است با همکاری صندوق نوآوری وشکوفایی افتتاح شد. راه اندازی این صندوق اتفاق ویژه ای بود که در دولت سیزدهم صورت گرفت.
همچنین با همکاری سازمان برنامه و بودجه برنامه ای مدون شد که طی پنج سال ۴.۷ میلیارد دلار تراز تجاری کشور را بهبود دهیم و مبنای آن نیز ظرفیت هایی است که ایجاد کرده ایم و باید شکوفا شود و اثر آن در اقتصاد کشور نشان داده شود. این کار به منابع مالی نیاز دارد تا با کمک دستگاه های مختلف و سرمایه گذاری بخش خصوصی و اقتصاد دانش بنیان را در کشور ارتقا دهیم. این کار در دولت جدید پیگیری می شود و سازمان برنامه و بودجه بصورت فعال وارد میدان شده تا بتواند برنامه هایی را که مربوط به فناوری در اقتصاد است، عملیاتی کند.


منبع:

1401/06/12
18:08:58
5.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website