سلاجقه:

با کمک کوادکوپترهای بومی از محیط بانان حفاظت می کنیم

با کمک کوادکوپترهای بومی از محیط بانان حفاظت می کنیم

به گزارش لینک وبسایت، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، انعقاد قرارداد با شرکتهای دانش بنیان و استفاده هرچه بیشتر از دوربین های مداربسته و کوادکوپترهای بومی سازی شده برای پایش مناطق طبیعی و حفظ و حراست از جان محیط بانان را از برنامه های اصلی این سازمان عنوان نمود.


علی سلاجقه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، عنوان کرد: یکی از برنامه های در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم استفاده و توسعه هرچه بیشتر فناوری ها به منظور پیشگیری از جانباختن ماموران یگان محافظت از محیط زیست یا همان محیط بانان است و در این خصوص از کوادکوپترها و دوربین های ساخت داخل استفاده می نماییم.
کوادکوپتر نوعی مولتی روتور است. مولتی روتورها نوعی وسیله هستند که از تعداد موتور جهت ایجاد نیروی بالاروندگی استفاده می نمایند و معمولاً توسط تعداد موتورهای آنها نامگذاری می شوند؛ همانند سینگل کوپتر (تک موتوره)، هلیکوپتر (بالگرد)، دوال کوپتر (دو موتوره)، تترا کوپتر (۳ موتوره) که متداول ترین نوع آن کوادکوپتر (۴ موتوره) است. نوعی از مولتی روتورها هستند که به پنتاکوپتر (۵ موتوره) و هگزاکوپتر (شش موتوره) و همینطور اوکتاکوپتر (نه موتوره) ساخته می شوند که هم اکنون متداول ترین و پرطرفدارترین مولتی روتوهای، کوادکوپتر هستند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: سازمان حفاظت محیط زیست درصدد بستن قرارداد با شرکتهای فناور و استفاده هرچه بیشتر از دوربین های مداربسته و کوادکوپترهای بومی سازی شده توسط شرکتهای فناور برای حفظ و حراست از محیط زیست است.
وی، پایش و مانیتورینگ مناطق زیست محیطی، کاهش ارتباط چهره به چهره و حفظ جان محیط بانان را از مزایای استفاده از این تجهیزات دانش بنیان عنوان نمود و اضافه کرد: بر مبنای قراردادهای منعقده با شرکتهای فناور این تجهیزات روز به روز در مناطق مورد نیاز کشور توسعه خواهد یافت.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تکیه بر ضرورت کوشش برای کوتاه کردن فرآیندها، اظهار داشت: سال ۱۴۰۱ علاوه بر تاکید بیشتر بر مباحث فناورانه و دانش بنیان، تجهیز پاسگاه های محیط بانی و پایش های زیست محیطی را با دقت بیشتر پیگیری خواهیم کرد و از تمام ظرفیت های فناورانه کشور بهره خواهیم برد.
سلاجقه با تکیه بر اینکه، نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان و خلاق برای سازمان حفاظت محیط زیست بسیار حائز اهمیت می باشد، عنوان کرد: تلاش خواهیم کرد در برنامه هفتم توسعه از قابلیت های این شرکت ها و پارک های علم و فناوری به صورت ویژه استفاده گردد.
محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد لزوم پشتیبانی از حوزه دانش بنیان کشورمان ضمن اشاره به نامگذاری سال جاری از جانب رهبر معظم انقلاب تحت عنوان "تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی"، عنوان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست هم همسو با رهبر معظم انقلاب شعار سال جاری خویش را تحت عنوان «محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه» برگزیده است.
وی در مورد این شعار محیط زیست اظهار داشت: عبارت "مردم پایه" برای مشارکت مردم جهت حفظ محیط زیست انتخاب شده و در اصل پنجاه قانون اساسی این مورد تاکید گردیده است و عبارت "هوشمند" و "فناورانه" هم از این جهت است که علم، دانش و شعور به هر حوزه ای وارد شده، تخریب محیط زیست هم کاسته شده است.

استقبال از محصولات فناورانه دارای استاندارد توسط سازمان محیط زیست
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه، خوشبختانه فعالیت شرکتهای دانش بنیان و فناور به منظور تولید فناوری های نوین و بومی سازی تجهیزات مورد نیاز کشور در طول سالهای گذشته به شکل ارزشمند ای در بخش های مختلف شکل گرفته است، تصریح کرد: به طورحتم دانش بنیان ها می توانند مسائل و مشکلات موجود در حوزه محیط زیست کشور را مرتفع و ساماندهی کنند.
سلاجقه در پاسخ به این سؤال که سازمان محافظت از محیط زیست چه برنامه ای برای پشتیبانی از استفاده از تجهیزات و محصولات فناورانه و بومی سازی شده توسط حوزه دانش بنیان دارد هم اظهار داشت: هر محصول دانش بنیانی که مهر استاندارد داشته باشد، توسط سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاههای زیرمجموعه آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی ضمن اشاره به وجود حدود ۴۳۰ شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه محیط زیست اظهار داشت: در سازمان حفاظت محیط زیست با شناسایی شرکتهای فناور و ایجاد بانک اطلاعاتی دانش بنیان های حوزه محیط زیست و با مذاکراتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته ایم، ایده ها و محصولات فناورانه شرکتهای فناور در حوزه محیط زیست را در پارک پردیسان به مساحت ۲۷۰ هکتار به صورت پایلوت مورد ارزیابی قرار می دهیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: هم اکنون پارک پردیسان در حوزه محیط زیست طبیعی، مصرف و ذخیره انرژی، یک بستر مناسب برای انجام تحقیقات فناورانه به حساب می آید.
خاکپوش های مناسبی برای کنترل ریزگردها ساخته شده است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست همینطور در مورد سرانجام تصمیم این سازمان برای بحث گرد و غبار و ریزگردها و استفاده از مالچ یا خاکپوش هم اظهار داشت: دو اقدام بسیار مناسب در این عرصه انجام داده ایم. در این بخش از ظرفیت های داخلی بهره برده ایم یعنی از اندیشه، علم و دانش جوانان در دانشگاه های مختلف و شرکتهای مختلف فناور بهره گیری شده است.
سلاجقه ضمن اشاره به اینکه، خاکپوش های مالچ بیشتر از مشتقات نفتی است، اضافه کرد: با غربالگری های صورت گرفته دو خاکپوش بسیار مناسب جهت استفاده در مناطق گردوغبارخیز کشور انتخاب و آزمایشات میدانی مربوطه هم در ارتباط با آن انجام شد.
وی خاطرنشان کرد: زمان ماندگاری این خاکپوش ها بسیار عالی است ضمن این که این خاکپوش ها دوستدار محیط زیست محسوب می شوند و ما با کشورهای همسایه هم مذاکره داشته ایم که امیدواریم هرچه سریعتر این ظرفیت با ارزش کشور وارد فاز تولید انبوه شود و بتوانیم از آن استفاده نماییم.
سلاجقه در عین حال یکی دیگر از خاکپوش ها را جدا از خاکپوش های فوق الذکر جهت استفاده در مناطق گردوغبارخیز بسیار فوق العاده دانست و اضافه کرد: البته قیمت این خاکپوش با عنوان بیوچار یا زغال زیستی که محصولی بسیار کاربردی برای تثبیت ریزگردها است و از معادن زرند کرمان استحصال می شود، بسیار بالا است.

حوزه محیط زیست از محصولات فناورانه استقبال می کند
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این که آیا سازمان حفاظت محیط زیست نیازهای فناورانه خویش را به صورت مشخص به دانش بنیان ها اعلام نموده است هم اظهار داشت: ما در بدو ورود به دولت سیزدهم ضمن دعوت از دانش بنیان ها، از آنها در حوزه های مختلف همچون فناورهای در ارتباط با انرژی پاک، انرژی خورشیدی، انرژی باد، پساب، آلودگی آب و هوا، پسماند، کشف تخلفات و حفظ جان محیط بانان و همینطور خاکپوش ها برای مهار ریزگردها یاری خواسته ایم.
سلاجقه از دیگر اقدامات صورت گرفته در جهت پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان را ایجاد واحد ارتباط با صنعت و دانشگاه در دفتر مدیریت اقتصاد و فناوری این سازمان اعلام نمود و اضافه کرد: بر همین مبنا تمام نیازهای تحقیقاتی - کاربردی سازمان حفاظت محیط زیست با فراخوان عمومی در پورتال سازمان اطلاع رسانی و پس از تصویب در شورای پژوهشی سازمان اجرا می شود.


منبع:

1401/06/09
07:53:53
5.0 / 5
330
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , دوربین , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website