پرتاب تجهیزات علمی جدید به فضا با یک موشک ژرفاسنج

پرتاب تجهیزات علمی جدید به فضا با یک موشک ژرفاسنج

لینک وبسایت: سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) تجهیزات علمی جدید را برای ماموریت های آینده با پرتاب یک موشک ژرفاسنج از مرکز پرواز والوپس در ایالت ویرجینیا، در آمریکا آزمایش می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری فیز (phys)، این سازمان مقرر است در قالب ماموریتی تحت عنوان اسپید دِمون (SpEED Demon)، ماموریت نمایشی الکترودینامیک لایه های باریک با چگالی الکترونی بالا، ابزارهای دقیقی را با موشک ژرفاسنج پرتاب کند.
ابزارهایی که قبلاً در ماموریت های دیگر با موشک های ژرفاسنج پرتاب شده اند، هم جدا از ابزارهای جدید پرتاب خواهند شد. کیفیت ابزارهای اسپید دِمون برمبنای نتایج این پرتاب بهبود خواهد یافت و سپس در تابستان ۲۰۲۴، از آب سنگ حلقوی کواجالین در جمهوری جزایر مارشال و احیانا با بسیاری دیگر از موشک های ژرفاسنج پرتاب خواهند شد.
این ابزارها از موشک ژرفاسنج تریِر مالموت که ارتفاع آن ۴۰ فوت (۱۹۲/۱۲ متر) است بین ساعت ۹ بعدازظهر ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد) در منطقه زمانی شرقی و ساعت یک قبل ازظهر ۲۳ آگوست (اول شهریور) پرتاب خواهند شد. پرتاب پشتیبان از ۲۳ تا ۲۷ آگوست (اول تا پنجم شهریور) صورت خواهد گرفت.
درِ مرکز بازدیدکنندگان ناسا در مرکز پرواز والوپس، در روز پرتاب موشک برای مشاهده پرواز به روی عموم گشوده خواهد شد. انتظار می رود پرتاب موشک از منطقه میانه اقیانوس اطلس، خلیج چساپیک مشاهده شود. برنامه زنده این ماموریت مقرر است در ساعت ۲۰: ۴۰ امشب در وبگاه والوپس در یوتیوب پخش شود.
در حالی که هدف اصلی اسپید دِمون، آزمایش بسته ابزار است، دانشمندان امیدوارند لایه های باریک با چگالی الکترونی بالا (sporadic-E layers) در یونوسفر، قسمت فوقانی برق دار اتمسفر زمین را که از گاز یونیزه شده تولید شده است و پلاسما نامیده می شود، اندازه گیری کنند.
آرو بارجاتیا (Aroh Barjatya)، محقق اصلی اسپید دِمون و مدیر لابراتوار ابزار فضایی و اتمسفری در دانشگاه علوم هوانوردی اِمبری ریدل در ساحل دِیتونا در فلوریدا، اظهار می کند: لایه های باریک با چگالی الکترونی بالا مانند ابرهای تکه تکه نامرئیِ پلاسمای متراکم هستند که گاهی در ارتباطات رادیویی اختلال ایجاد می کنند.
او می افزاید: این لایه ها در سرتاسر کره زمین دیده می شوند و اندازه و فعالیتشان در عرض های جغرافیایی میانی زمین در تابستان بیشتر می شود. داشتن درک کامل از آنها برای ساخت مدل دقیق از آنها و پیش بینی وقوعشان لازم است.
روی زمین، لایه های باریک با چگالی الکترونی بالا در ۶۲ و ۸۷ مایلی اتفاق می افتند؛ این دامنه ای است که مطالعه آن از نزدیک با ماهواره ها حدودا نا ممکن است. فقط ماموریت های موشک های ژرف اسنج مانند اسپید دمون، فرصت پرواز از میان لایه ها را فراهم می آورد و اندازه گیری دقیق این پدیده را روی زمین انجام می دهد. جریان های الکتریکی در رابطه با لایه های باریک با چگالی الکترونی بالا قبلاً اندازه گیری شده اند اما نه با یک بسته جامع ابزار دقیق که این توانایی را دارد که بینش عمیق تری درباره ی این فعالیت به ما بدهد.
بنا بر اظهارات بارجاتیا، اسپید دِمون درحال نمایش یک بسته ابزار همه جانبه در یک محموله علمی موشکی است. محموله اصلی، چهار محموله فرعی ابزاردار را خارج می کند و در نتیجه امکان اندازه گیری هم زمان در یک منطقه وسیع در فضا را فراهم می آورد. دانشمندان انتظار دارند در آینده از این توانایی برای بسیاری دیگر از موشک های ژرفاسنج استفاده گردد.
اسپید دِمون برای آزمایش فناوری طراحی شده است و بدین سبب مانند سایر ماموریت های علمی متمرکز منتظر نخواهد ماند تا شرایط علمی دقیق فراهم گردد.


منبع:

1401/06/02
16:27:20
5.0 / 5
487
تگهای خبر: آموزش , ابزار , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Link website