بهبود جایگاه جهانی ایران در شاخصهای علم، فناوری و نوآوری

بهبود جایگاه جهانی ایران در شاخصهای علم، فناوری و نوآوری

به گزارش لینک وبسایت، جایگاه ایران در بیشتر شاخصهای جهانی در سال ۲۰۲۱ میلادی بر پایه گزارش «نمای ۲۰۲۱» بهبود یافته است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در تازه ترین اثر خود با عنوان «نمای ۲۰۲۱: جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی» به پایش و گزارش جایگاه جهانی ایران در کلیدی ترین شاخصهای علم، فناوری، و نوآوری پرداخته است.
این اثر با بهره برداری از داده های سامانه «جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما)» (NEMA.IRANDOC.AC.IR) تنظیم شده است. بر پایة گزارش «نمای ۲۰۲۱»، جایگاه ایران در بیشتر شاخصهای جهانی در سال ۲۰۲۱ میلادی بهبود یافته است.
بر پایه داده های «نما»، در سال ۲۰۲۱ میلادی، شمار مؤسسه های آموزش عالی ایران در بیشتر نظام های فراگیر رتبه بندی جهانی افزایش پیدا کرده است (تایمز: ۵۸ مؤسسه؛ شانگهای: ۱۱ مؤسسه؛ کیو. اس.: شش مؤسسه؛ یورپ: ۵۹ مؤسسه؛ لایدن: ۳۶ مؤسسه؛ یومالتی ـ رنک: ۳۰ مؤسسه؛ تایوان: ۱۲ مؤسسه؛ یو. اس. نیوز: ۴۴ مؤسسه؛ سکیمگو: ۱۶۱ مؤسسه؛ راوند: ۱۲ مؤسسه؛ و گرین متریک: ۴۲ مؤسسه).
افزون بر این، شمار مؤسسه های آموزش عالی ایران در نظام های موضوعی رتبه بندی هم افزایش پیدا کرده و بعضی از این مؤسسه ها در بین ۱۰۰ مؤسسه و حتی ۱۰ مؤسسه برتر جهان هستند.
نام مؤسسه های ایرانی در رتبه بندی های موضوعی «تایمز» ۱۴۶ بار، در «شانگهای» ۱۶۳ بار، در «کیو. اس.» ۵۴ بار، در «دانشگاه ملی تایوان» ۸۵ بار، و در «یو. اس. نیوز» ۲۴۶ بار آمده اند. در رتبه بندی های موضوعی «شانگهای»، «تایوان»، و «یو. اس. نیوز» هم بیشتر از ۱۰ مؤسسة ایرانی در بین ۱۰۰ مؤسسة برتر جهان هستند.
شمار انتشارات ایران در نمایه نامه های استنادی جهانی، یعنی «واس» و «اسکوپوس» در سال ۲۰۲۱ میلادی افزایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۲۱، ایران در جایگاهِ ۱۶ جهان در «واس» و ۱۵ جهان در «اسکوپوس» و نخستِ منطقه در هر دو نمایه نامه از دیدگاه شمار انتشارات است. جایگاه ایران از دیدگاه شمار استنادها هم بهبود یافته است.
شاخص «اچ» ایران هم رشد داشته و در سال ۲۰۲۱ میلادی در جایگاه ۴۰ جهان بوده که سازگار با پیشبینی قانون برنامه است. افزون بر این، جایگاه جهانی ایران از دیدگاه انتشار مقاله های «داغ» و «پراستناد» هم بهبود یافته و به ترتیب در رتبة ۱۷ و ۲۴ جهان است. در رتبه بندی کشورهای «نیچر ایندکس» هم ایران در جایگاه ۳۶ جهان و سه منطقه است.
داده های «نما» نشان می دهند که جایگاه جهانی ایران از دیدگاه نیروی انسانی پژوهش و استعداد انسانی در سال ۲۰۲۱ میلادی رو به رشد بوده است. شمار پژوهشگران ایرانی در شاخص «پژوهشگران پراستناد» از هشت به ۱۵ پژوهشگر در سال ۲۰۲۱ رسیده است.
جایگاه جهانی ایران در «شاخص جهانی نوآوری» بهبود یافته و از رتبة ۶۷ در سال ۲۰۲۰ به رتبه ۶۰ در سال ۲۰۲۱ میلادی رسیده است. جایگاه جهانی ایران در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم در سال ۲۰۲۱ بهبود یافته است. در «شاخص کاربران اینترنت» ایران با ۳۸ پله پیشرفت به جایگاه ۵۰ جهان دست یافته است. جایگاه ایران در «شاخص آمادگی شبکه ای» بدون تغییر و ۷۹ جهان است.
همه شاخصهای پایش علم، فناوری، و نوآوری در «نما» در کتاب «نمای ۲۰۲۱: جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی» گردآوری شده اند. نسخه الکترونیکی تمام متن این اثر در پیوند yun.ir/irandoc۱۱۵ در دسترس می باشد.


منبع:

1401/05/31
13:09:26
5.0 / 5
379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Link website