زیست بوم شرکت های دانش بنیان در حوزه انرژی به توانمندی می رسد

زیست بوم شرکت های دانش بنیان در حوزه انرژی به توانمندی می رسد

به گزارش لینک وبسایت، معاونت علمی و فناوری اعلام نمود: زیست بوم شرکتهای دانش بنیان در حوزه انرژی به توانمندی می رسد و نیازهای این حوزه را رفع می کنند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انرژی بسترساز تمام کارهای اقتصادی و تجاری جوامع مدرن است و باید از شرکت های دانش بنیان و خلاق فعال در این عرصه حمایت انجام داد.
در سال‎های اخیر، یکی از مهم ترین مباحث مطرح شده در زمینه انرژی و موضوعات سیاستی مربوط به آن، گذار انرژی و عوض شدن قواعد بازی در این حوزه می باشد. گذار انرژی، تعبیری است برای چهار محور اصلی تغییر در این عرصه که شامل تمرکززدایی و کمرنگ شدن نقش دولت ها، خلق زیست بوم جدید یکپارچه و توسعه مدلهای کسب وکار، حرکت به سمت پایداری و دیجیتال سازی می شود.
تمرکززدایی و کمرنگ شدن نقش دولت ها باید از مدیریت متمرکز انرژی و نقش آفرینی دولت ها به تنهایی به تقویت تصمیم سازی غیرمتمرکز و همین طور از سیستم های تولید متمرکز انرژی به سیستم های تولید پراکنده انرژی تبدیل گردد.
خلق زیست بوم جدید یکپارچه و توسعه مدلهای کسب وکار جدید باید از محوریت شرکت های بزرگ انرژی به زیست بوم جدید با بازیگران متفاوت شامل کسب وکارهای نوپا، شرکت های فناوری محور فعال در زنجیره تولید تا مدیریت انرژی و... حرکت نماید.
در این حوزه همین طور باید از انحصاری بودن خدمات در تمام زنجیره ارزش به توسعه خدمات بصورت غیرمتمرکز توسط بازیگران جدید در هر یک از حلقه های زنجیره ارزش تبدیل گردد. از تولید انبوه و با استاندارد از پیش تعیین شده باید به تولید شخصی سازی شده و مبتنی بر نیاز مشتری حرکت کرد.
حرکت به سمت پایداری نیز باید از رشد بیش از پیش مصرف انرژی و هدر رفت بالای آن به بهینه سازی مصرف و استفاده از تجهیزات پربازده و از تمرکز اقتصاد انرژی بر پایه سوخت های فسیلی به حرکت به سمت اقتصاد کربن و انرژی های پاک رفت.
در حوزه آخر یعنی دیجیتال سازی هم از پایش دوره ای جریان انرژی به پایش به هنگام و دقیق جریان انرژی و همین طور از تعامل محدود با مشترکان و نگاه به آنها به عنوان مصرف کنندگان بدون قدرت باید حرکت به سمت مدلهای کسب وکار مشتری محور باشد.
بسترساز تمام کارهای اقتصادی و تجاری
در سالهای اخیر، غول های انرژی جهان جزو پیشگامان تقویت زیست بوم کسب وکارهای نوپا این حوزه بوده اند، در نگاه آنها، کسب وکارهای نوپا بیش از آنکه به عنوان رقیب شرکت های بزرگ حوزه انرژی مطرح شوند همکارانی قابل اتکا و البته جذاب برای سرمایه گذاری و تملک به حساب می آیند.
درواقع شکل گیری زیست بوم استارت اپی حول شرکت های بزرگ حوزه انرژی، موضوعی قابل مشاهده و دارای روندی رو به رشد بوده است. انرژی، بسترساز تمام کارهای اقتصادی و تجاری جوامع مدرن است و نمی توان به بحث توسعه پایدار پرداخت و از برنامه ریزی انرژی چشم پوشی کرد.
در پروسه ارتقای تاب آوری ملی فناوری و نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق به یاری صنایع می آید تا با تکمیل زنجیره ارزش این کسب وکارها وابستگی فناورانه کم شود.

1401/05/26
21:32:40
5.0 / 5
400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Link website