لاریجانی:

پرتاب ماهواره خیام با روسیه، شروع همکاریهای گسترده تر است

پرتاب ماهواره خیام با روسیه، شروع همکاریهای گسترده تر است

به گزارش لینک وبسایت، مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی در مورد همکاری ایران و روسیه در پرتاب ماهواره خیام اظهار داشت: این کار، مفید و شروع همکاریهای وسیع تری با این کشور است.


هوافضا به عنوان فناوری که امروزه در زندگی مردم اهمیت بسیاری یافته و دستاوردهای آن به شکل ملموسی استفاده می شود، در سال ۲۰۲۰ اقتصاد ۴۲۴ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داد و نسبت به یک دهه قبل ۷۰ درصد رشد کرد. ساخت و پرتاب ماهواره به عنوان بخش مهمی از اقتصاد این صنعت و ۷۰ درصد از آنرا به خود اختصاص می دهد.
ایران نیز از اواسط دهه ۷۰ خورشیدی فعالیت تحقیقاتی دراین زمینه را شروع کرد و با ساخت و پرتاب ماهواره های مختلفی ادامه داد. این تلاش ها بتازگی به پرتاب ماهواره خیام منجر گردید. ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور است که فرامین مربوط به کنترل و بهره برداری از آن، از روز اول و بلافاصله بعد از پرتاب توسط کارشناسان ایرانی مستقر در پایگاه های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خاک جمهوری اسلامی ایران انجام و صادر خواهد شد.
مرکز کنترل عملیات ماهواره، ارسال فرامین و ایستگاه های گرفتن داده های ماهواره ای ماهواره خیام تنها در خاک جمهوری اسلامی ایران و تحت مدیریت سازمان فضایی ایران است و مهندسان و محققان ایرانی در آن مستقر هستند. ارسال فرامین و دریافت اطلاعات از این ماهواره تماما طبق الگوریتم رمزنگاری شده ای که قبلا توسط پژوهشگران سازمان فضایی در آن تعبیه شده انجام شده و در این پروسه هیچ کشور دیگری امکان دسترسی به اطلاعات آنرا نداشته و برخی شایعات منتشره درباب استفاده از تصاویر این ماهواره برای مقاصد نظامی سایر کشورها حقیقت ندارد. ماهواره خیام به وزن ۱۰۰ کیلوگرم در ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه سه شنبه (۱۸ مرداد) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان با ماهواره بر سایوز پرتاب شد و در مدار ۵۰۰ کیلومتری آرام گرفت.
محمدجواد لاریجانی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، گفت: کشور روسیه در زمینه های مختلف علوم و فنون جزو کشورهای بسیار پیشرفته دنیا همچون در علوم و فنون در رابطه با صنعت فضایی، برخی حوزه های علوم پایه فیزیک، ریاضیات، در رشته نانو، نجوم و محاسبات کوانتومی است.
وی افزود: پرتاب ماهواره خیام، شروع همکاری بسیار برجسته ای است که حوزه های بیشتری از علوم و فنون روی این همکاری باز و شروع مبارکی است. دانشمندان ما هم می توانند بهره ببرند و بهره گیرند.
مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی در مورد انتقادات از پرتاب ماهواره از روی سکوی بایکونور در قزاقستان نیز اظهار داشت: کسانی که انتقاد می کنند، افراد مسلطی نیستند و نمی دانند که پرتاب ماهواره به فضا، ردیابی و و رهگیری آن از روی ایستگاه زمینی مانند مسافرت با هواپیما نیست که آسان باشد.
لاریجانی اشاره کرد: از بدو پرتاب و پس از آن، مسائل فنی زیادی وجود دارد و این کار (همکاری کشورها در پرتاب ماهواره) نیز بسیار رایج است. حتی کشورهای بزرگ دنیا از ماهواره برهای کشورهای دیگر استفاده می نمایند.
وی گفت: همکاری ما با دولت روسیه چه در حوزه ماهواره بری، چه ساخت ماهواره، چه ایستگاه های ردیابی و رهگیری زمینی و چه تحلیل داده ها بسیار مفید می باشد. هم ما توانایی هایی داریم و هم می توانیم توانایی های وسیع تری پیدا نماییم. منتقدان به این امور کاملا واقف نیستند.


منبع:

1401/05/25
20:27:57
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Link website