دانش فنی پیچیده ساخت مته های حفاری صنعت نفت بومی سازی شد

دانش فنی پیچیده ساخت مته های حفاری صنعت نفت بومی سازی شد

لینک وبسایت: مدیر گروه پژوهشی مهندسی مکانیک، پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاددانشگاهی از بومی سازی دانش فنی ساخت مته های حفاری به عنوان یک کالای راهبردی و حیاتی در صنعت نفت کشور با همراهی مسئولان حوزه نفت آگاهی داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از جهاد دانشگاهی، حسن محمدی مجد اظهار داشت: شروع طرح تدوین دانش فنی و تولید انبوه مته های حفاری دندانه ای در سال ۱۳۹۵ بوده است که فاز تدوین دانش فنی این پروژه شامل هشت نوع مته حفاری در سال ۱۳۹۸ تکمیل و فاز تولید انبوه شروع شد.
وی طرح مهم دیگر جهاد را پیگیری پروژه تدوین دانش فنی و ساخت مته حفاری PDC ذکر کرد و اضافه کرد: اولین نمونه موفق این پروژه سال ۱۳۹۹ ساخته شد و دانش فنی این مته استراتژیک هم اکنون بومی سازی شد.
مدیر پروژه تدوین دانش فنی و تولید انبوه مته های حفاری دندانه ای جهاد دانشگاهی به لزوم اجرای این طرح در کشور اشاره نمود و خاطرنشان کرد: مته حفاری یکی از کالاهای استراتژیک و حیاتی صنعت نفت می باشد که بعنوان نوک پیکان صنعت حفاری نقش ویژه ای را در ادامه فعالیت و توسعه صنعت نفت ایفا می کند.
محمدی مجدی با بیان اینکه وابستگی کامل کشور در تأمین این کالا می توانست مشکلات فراوانی را ایجاد نماید، افزود: اما این نهاد به کمک برخی مسئولان دلسوز صنعت نفت با درک این حقیقت مهم، باوجود تمام مخالفت ها و مشکلات، تدوین دانش فنی پیچیده مته های حفاری را بعنوان یکی از اولویت های اساسی صنعت نفت قلمداد کرد و توانست این نقطه ضعف و تهدید را به یک نقطه قوت و فرصت تبدیل کند.
او همینطور اظهار داشت: ماهیت نوآوری، ایجاد تغییر در محصولات، خدمات یا روش خلق و عرضه آنها، با هدف پاسخگویی به بازارهای جدید و نیازهای متغیر مشتریان است، با عنایت به توانمندی های خاص تیم اجرایی پروژه در حوزه های مختلف، در این طرح ها در مباحث مختلف فرآیندهای تولید، تولید محصول و ارائه خدمات جدید به مشتریان، شاهد نوآوری های فراوانی بوده ایم.


وی خاطرنشان کرد: با عنایت به پیچیدگی های تکنولوژیک مته های حفاری از یک سو و محدودیت های سخت افزاری موجود از طرفی، راه نجات و برون رفت از بن بست های مختلف تکنولوژیک در این حوزه، به برکت نوآوری های پژوهشگران جهاددانشگاهی امکان پذیر شد.
مدیر گروه پژوهشی مهندسی مکانیک، پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاددانشگاهی افزود: مطالعات فراوانی در مورد سوابق و تاریخچه عملکرد مته های حفاری صورت گرفت و با ایجاد نوآوری در بخش های مختلف مته حفاری، عملکرد، دوام و قدرت تهاجمی مته های حفاری بهبود یافت.
محمدی مجدی با یادآوری اینکه طرح تدوین دانش فنی و ساخت مته های حفاری دندانه ای از سال ۱۳۹۸ وارد فاز تجاری سازی و تولید انبوه شده است و درحال توسعه بازار و ایجاد بستر صادرات محصولات هستیم، عنوان کرد: مطابق برنامه ریزی های انجام شده پروژه تدوین دانش فنی مته حفاری PDC تا سال آینده آخر می یابد و قرارداد تولید انبوه آن هم منعقد شده است. همینطور توسعه محصولات و ایجاد نوآوری در این عرصه از موضوعات اصلی فعالیت این گروه است.
وی با بیان اینکه طیف وسیعی از مشکلات همچون فنی و اقتصادی در انجام پروژه های مهم وجود دارند، خاطرنشان کرد: اعتقاد به علم جهادی و جهاد علمی می تواند تمام مشکلات را ریشه کن کند و شهد شیرین موفقیت را به کام پژوهشگران جهادگر بنشاند.
مدیر گروه پژوهشی مهندسی مکانیک، پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاددانشگاهی در پاسخ به این سؤال که جهاددانشگاهی چه نقشی می تواند در توسعه زیست بوم نوآوری، مخصوصاً برای نخبگان کشور داشته باشد، اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت های خاص و ویژه جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف فنی مهندسی، علوم انسانی و پزشکی می تواند بعنوان یک زیست بوم جامع نوآوری عمل کند.
محمدی مجدی با بیان اینکه یکی از اشکالات اساسی کشور و سردرگمی نخبگان، مشخص نبودن اولویت های اساسی در حوزه های مختلف است، اظهار داشت: جهاددانشگاهی می تواند در حوزه های مختلف، در سه مرحله «ارزیابی واقع بینانه از وضعیت فعلی»، «شناسایی نیازهای بالقوه و بالفعل و تعیین اولویت ها به کمک مراکز ذی ربط» و «ایجاد یک مرکز جامع هماهنگی برای استفاده از تمام ظرفیت ها و ترکیب خلاقانه فناوری ها و توانمندی های موجود» اولویت های اساسی کشور را تعیین کند و در گام بعدی بعنوان مشاوری امین در کنار دستگاههای تصمیم گیر برای تغییرات در جهت نیازهای شناسایی شده و اولویت های تعیین شده برنامه ریزی کرده و سپس آنها را پیاده سازی و اجرا کنند.
وی با یادآوری اینکه نیروی انسانی متخصص و کارآمد، اصلی ترین سرمایه جهاددانشگاهی است از مسئولان درخواست نمود شرایطی را مهیا کنند که پژوهشگران جهاددانشگاهی بتوانند بدون دغدغه به مسایل علمی و فنی بپردازند.


منبع:

1401/05/10
09:42:40
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Link website