سورنا ستاری:

شرکت های دانش بنیان حمل و نقل بین شهری را هوشمند می کند

شرکت های دانش بنیان حمل و نقل بین شهری را هوشمند می کند

به گزارش لینک وبسایت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: حمل و نقل بین شهری را شرکت های دانش بنیان هوشمند می کنند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در بازدید از یک شرکت دانش بنیان فعال در عرصه حمل و نقل با تاکید بر اینکه هوشمندی حمل و نقل بین شهری و تحول زیرساختی این حوزه را شرکتهای دانش بنیان و خلاق فعال در این عرصه رقم می زنند، افزود: مهم ترین لازمه برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و خلاق، فرهنگ این اقتصاد است و اگر فرهنگ این اقتصاد ترویج پیدا کند، شاهد حل مشکلات و رفع موانع خواهیم بود. وی با بیان اینکه در بخش حمل و نقل بین شهری خصوصاً بار، چالش های بسیاری وجود دارد که حل آنها نیازمند یک تحول فرهنگی است، افزود: با وجود کوشش های فراوان برای رسوخ شرکتهای دانش بنیان و خلاق در زمینه حمل و نقل هوشمند بین شهری، پایانه های بار و حوزه های مرتبط، در این عرصه چندان پیشرفتی نداشته ایم که مهم ترین دلیل آن نقش دولت بعنوان اجراکننده و عدم وجود این فرهنگ دانش بنیان یعنی سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه اجرا است. معاون علمی و فناوری، حضور فین تک ها و ابزارهای هوشمند مالی را نمونه ای موفق از میدان دادن به شرکتهای دانش بنیان و خلاق دانست و اظهار داشت: در زمینه مالی و بانکی، با نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان، این پیشرفت رخ داده است چونکه بانک مرکزی نقش نظارتی را ایفا کرد و بانکها هم درک کردند که با همان ساختار قبلی نمی توانند پیش بروند بنابراین، به سمت سرمایه گذاری روی فین تک ها روی آوردند. حالا به کمک شرکتهای دانش بنیان و خلاق این حوزه، روزانه میلیونها تراکنش بدون حتی یک خطا صورت می گیرد.

ستاری، نقش دولت را نظارت و تنظیم گری دانست و اضافه کرد: در زمینه حمل و نقل بین شهری نیز اینگونه است و باید بخش خصوصی به این باور برسد کسب و کارهای دانش بنیان و خلاقی که در یک فضای محدود کار می کنند نوآوری هایی دارند که ارزش آفرین و سودآور خواهد بود، به سرمایه گذاری در این عرصه روی خواهد آورد. کافی است مجال و فضای لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی را ایفا نماییم. رییس بنیاد ملی نخبگان، به ضرورت ورود نوآوری به حوزه بار، راهداری و حمل و نقل اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان راهداری که از شفافیت بارنامه ها و سایر موارد سود می برد و خوشبختانه اتفاقات خوبی در یک سال اخیر رخ داده است. یکی از کلیدهای این توسعه، بارنامه الکترونیکی است که خوشبختانه محقق شده و گام ارزشمندی به سمت هوشمندسازی بشمار می رود. اگر فضایی ایجاد شود که باور نماییم آینده حوزه حمل و نقل، هوشمند خواهد بود، مقاومت بخش های سنتی شکسته خواهد شد و به سمت پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق این حوزه روی می آورند.


منبع:

1401/04/20
20:21:16
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website