منظره ای نادر برای ستاره شناسان آماتور

پنج سیاره منظومه شمسی برای مشاهده از زمین به خط می شوند

پنج سیاره منظومه شمسی برای مشاهده از زمین به خط می شوند

به گزارش لینک وبسایت سیاره های عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل از روز جمعه ۱۰ ژوئن مصادف با ۲۰ خرداد ماه مطابق با فاصله خود از ستاره خورشید از روی زمین قابل مشاهده خواهند بود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از گاردین، ستاره شناسان آماتور از روز جمعه آماده یک ضیافت مهم آسمانی می شوند چون که پنج سیاره منظومه شمسی در آسمان سحرگاهی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهند بود.
این پنج سیاره در افق در سمت شرق و جنوب شرقی دیده خواهند شد و سیاره عطارد که از همه کمرنگ تر است، قبل از دیگران با طلوع خورشید در افق محو خواهد شد.
مشاهده همزمان دو یا سه سیاره امر غیرمعمولی نیست اما مشاهده این پنج سیاره به ترتیب فاصله آنها از خورشید از زمان مشاهده از قطب شمال در دسامبر ۲۰۰۴ تابحال روی نداده است.
سیاره های منظومه شمسی زمانی که از روی زمین مشاهده می شوند، نزدیک یک خط فرضی تصور می شوند که به آن دایره البروج (ecliptic) گفته می شود.
این سیاره ها از نخستین ساعات روز جمعه از افق بالا می آیند. هر چند امکان دارد دیدن آنها تا چند روز بعد در ماه ژوئن دشوار باشد اما دیدن زهره (ونوس) و مشتری (جوپتیر) از دیگر سیاره ها آسان تر خواهد بود.


منبع:

1401/03/17
11:31:36
5.0 / 5
363
تگهای خبر: آموزش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website