راه اندازی مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه

راه اندازی مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه

مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه با هدف ارتقای همکاریهای مشترک فناورانه میان دو کشور، در دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ تاسیس شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، با عنایت به پتانسیل بالای کشور روسیه در حوزه علمی، فناوری و نوآوری و علاقمندی شرکتهای دانش بنیان کشورمان برای توسعه همکاریهای فناورانه با طرف های متناظر روسی در چارچوب انتقال و خرید فناوری و همینطور صادرات محصولات و خدمات "های تک" خود به آن کشور، مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه تاسیس شد.
دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ یکی از دانشگاه های تراز اول روسیه به حساب می آید که ارتباطات تنگاتنگی با صنعت و حوزه های مختلف بین المللی دارد و هم اکنون چندین پروژه ملی در حوزه های فناوری های پیشرفته در این دانشگاه در حال انجام می باشد.
این مرکز دارای دفتر مدیریت مستقل و چندین سالن اشتراکی برای برگزاری سمینار، نشست های رودرور، دوره های مشترک و تخصصی برای شرکتهای فناور، دانش بنیان و خلاق برای ورود به بازار روسیه است و از تعریف پروژه های مشترک فناورانه بین دانشگاه ها و مراکز فناوری دو کشور حمایت می کند.
از مهم ترین خدمات این مرکز میتوان «تسهیل انتقال و تبادل فناوری میان شرکتهای ایرانی و روسی و صادرات محصولات هایتک شرکتهای ایرانی به روسیه و بلعکس»، «فراهم کردن فضای مناسب برای برگزاری جلسات مشترک شرکت ها»، «بازاریابی محصولات هایتک شرکتهای دانش بنیان»، «ارائه خدمات حقوقی برای عقد قرارداد»، «ثبت پتنت و دریافت گواهینامه های موردنیاز»، «برگزاری دوره های تخصصی کوتاه و بلند مدت»، «تورهای فناوری برای شرکتهای هایتک و متخصصان ایرانی برای تسهیل حضور در بازار روسیه «و «توسعه برنامه های تحقیقاتی بلندمدت درحوزه های اولویت دار» را نام برد.
در چارچوب این مرکز تابحال ۱۷ پروژه از سوی شرکتهای دانش بنیان ایرانی و پنج پروژه از جانب شرکتهای فناور روسی شناسایی و تناظریابی شد که هم اکنون هفت پروژه از مجموع این پروژه ها در مرحله عقد قرارداد برای خرید، انتقال و صادرات فناوری و همینطور تولید مشترک در ایران است.
فعالیت های این مرکز محدود به دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ نیست و این دانشگاه نقش راهبری و معرفی ظرفیت های حوزه های مختلف فناوری و صنعتی روسیه را عهده دار اشت.
همچنین با هدف استفاده از ظرفیت این مرکز، در اوایل ماه جاری هیاتی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف آشنایی با ظرفیت های روسیه در حوزه سلول های بنیادی و برگزاری دوره های متخصصی کوتاه مدت برای متخصصان و شرکتهای فناور این حوزه از زیرساخت های این دانشگاه و مرکز مشترک فناوری ایران و روسیه بازدید نمود. در این راستا، مقرر شد یک دوره تخصصی کوتاه مدت در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در ماه ژوئن ۲۰۲۲ با حضور متخصصان و شرکتهای دانش بنیان در این دانشگاه برگزار گردد.منبع:

1401/02/26
09:24:40
5.0 / 5
446
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Link website